Juniori A: CSŞ Drobeta – ACS Poli Timişoara 0-2, cu debutul extremei de 1999 Vlad Dragomir

În tot răul e şi un bine. Garnitura juniorilor A alb-negri n-a beneficiat astăzi, în jocul de la Drobeta Turnu Severin, de o sumedenie de componenţi, absenţi din varii motive, ceea ce a însemnat însă şi o şansă în plus pentru juniori mai mici.

Iar Octavian Benga i-a oferit debutul ca titular la juniori A unui tânăr de 14 ani din generaţia 1999, Vlad Dragomir, care, ca extremă stângă, a evoluat de asemenea manieră încât nu s-a observat nici o diferenţă între prestaţia sa şi a celorlalţi colegi ori adversari, călcând astfel pe urmele fundaşului Fridrich, din generaţia 1998, şi el titular duminica trecută.

Iar folosirea celor 2 a fost de bun augur, ACS Poli impunându-se pe terenul lui CSŞ Drobeta, 0-2 la pauză 0-1, cu goluri pe finele reprizelor.

„Jocul nostru a fost bun, la fel rezultatul, având în vedere absenţele”, a specificat antrenorul Benga, care n-a contat azi pe Balaure, convocat la echipa de seniori prim-divizionară, Livan, Mărginean, Scheau şi Vâlceanu – cooptaţi cu toţii la formaţia a doua a clubului, Nicoară şi Buzdugan – ambii accidentaţi, precum şi Semenea, suspendat.

Cutumă a juniorilor mari, ACS Poli a ratat şi astăzi o sumedenie de ocazii, şi a mai avut un handicap, şi anume maniera de arbitraj eronat-tendenţioasă, care a interpretat greşit faze legate de jocul la ofsaid şi infracţiuni.

„Aici se întâmplă lucruri incredibile. Însă noi am înscris şi am controlat jocul. Însă circ, nu aşa se educă copiii!”, a remarcat Octavian Benga, a cărui echipă, plasată pe podium, are acum linia de clasament 8 5 3 0 24-5 18 puncte, dublu decât CSŞ Drobeta, rămasă cu 3 victorii din 8 jocuri.

Cădariu a ochit bara dintr-o lovitură liberă avută la mijlocul primei părţi iar apoi lovitura de cap a lui Stoichescu, din minutul 28, a fost scoasă de portar, Dragomir ratând în minutul 40, toate înainte ca ex-lepesistul Răzvan Rus să deschidă scorul în minutul 41, cu piciorul, din centrarea lui Stoichescu: 0-1.

Dragomir a mai ratat singur cu portarul, în minutul 48, iar Dalea la mijlocul părţii a doua, apoi şi Stoichescu scăpând singur cu portarul fără însă a fructifica, dar rezerva Ovidiu Filip a închis conturile în minutul 81, exploatând o pasă filtrantă: 0-2.

*

ACS Poli Timişoara, juniori A: A. Filip – Soarea, Kovacs, Yazji, Gligorovici (65, Fridrich) – Dalea, Stolojescu, Cădariu (55, O. Filip), Stoichescu (83, Lihoni) – Rus (88, Stan), Dragomir.

Pe bancă: Miloievici.

ACS Poli mai joacă în tur acasă cu UTA şi la Caransebeş, urmând ca returul să-l înceapă la Lugoj.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.