Cu Benzar și Latovlevici titulari, România zburdă cu om în plus la Erevan, 5-0 după 4-0 în minutul 29

România a câștigat la scor prima deplasare din Grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal din 2018, 5-0 (4-0) în Armenia, la Erevan, unde Stancu a deschis scorul deja în minutul 4, dintr-un penalty acordat pentru hențul pe linia porții comis de Malakyan, care a fost eliminat din joc, superioritate numerică pe care ”tricolorii” au exploatat-o prin desprinderea reușită de Popa, în minutul 10, Marin, în minutul 12 – ambele cu Stanciu la pupitru, și tocmai Stanciu, servit în schimb de Stancu, 0-4 în minutul 29.

Marcatorul Răzvan Marin a ochit și bara în primele minute ale reprizei a doua, mai apoi servindu-l pe Chipciu, care a stabilit scorul final în minutul 60 cu un șut din unghi printre picioarele portarului, 0-5 echivalent cu cel mai sever eșec al Armeniei acasă, România extinzând la 14 seria meciurilor de calificare din preliminarii fără înfrângere, dintre care 8 victorii. Iar marți urmează deplasarea la Astana…

Christoph Daum a început deplasarea de la ora 19 cu Tătărușanu – Benzar, Săpunaru, Grigore – cpt., Latovlevici – Marin, Hoban – Popa, Stanciu (Bicfalvi, 82), Chipciu (Rotariu, 67) – Stancu (Keseru, 57), pe bancă rămânând Pantilimon, Lung – Moți, Toșca, Găman, Prepeliță, Enache, Alibec și Andone.

Tot astăzi s-a mai disputat deja în grupa României și meciul Muntenegru – Kazahstan, scor 5-0 (1-0: Tomasevic 24, Vukcevic 59, Jovetic 64, Beciraj 73, Savic 78), iar Azerbaijan – Norvegia în Grupa C, încheiat cu 1-0 prin reușita lui Medvedev din minutul 11, respectiv Anglia – Malta în Grupa F, 2-0 (2-0: Sturridge 29, Alli 38).

Tot în cursul acestei seri de sâmbătă s-a mai jucat în Grupa E, pe Narodowy din Varșovia, și Polonia – Danemarca 3-2 (2-0: Lewandowski 20, 36 – penalty, 48 / Glik 49 autogol, Y. Poulsen 69), iar în alte serii Scoția – Lituania 1-1 și Slovenia – Slovacia 1-0 în Grupa F respectiv Germania – Cehia 3-0 (Muller 13, 65, Kroos 49) și Irlanda de Nord – San Marino 4-0 în Grupa C.

Vineri seară, tot în runda secundă de meciuri din preliminariile europene pentru Mondialul din 2018 din Rusia, s-au înregistrat rezultatele:

Grupa A: Olanda – Belarus 4-1, Franța – Bulgaria 4-1, Luxemburg – Suedia 0-1

Grupa B: Portugalia – Andorra 6-0, Ungaria – Elveția 2-3, Letonia – Insulele Feroe 0-2.

Grupa H: Belgia – Bosnia și Herțegovina 4-0, Grecia – Cipru 2-0, Estonia – Gibraltar 4-0.

Joi, în prima seară a etapei a doua, s-au jucat…

Grupa D: Irlanda – Georgia 1-0, Moldova – Serbia 0-3, Austria – Țara Galilor 2-2.

Grupa G: Italia – Spania 1-1, Macedonia – Israel 1-2, Liechtenstein – Albania 0-2

Grupa I: Kosovo – Croația 0-6, Islanda – Finlanda 3-2, Turcia – Ucraina 2-2.

Etapa a III-a a preliminariilor europene pentru C.M. Rusia 2018 se derulează de duminică până marți, în 9-11 octombrie, cu câte 9 partide pe zi, cea a României fiind în ultimul grup, marți de la ora 19, la Astana, cu Kazahstan. Anul acesta, România mai joacă și pe 11 noiembrie, acasă cu Polonia. Tot marți în Grupa E, și Polonia – Armenia respectiv Danemarca – Muntenegru, iar în noiembrie și Armenia – Muntenegru respectiv Danemarca – Kazahstan.

În etapa I, în septembrie, se consemna România – Muntenegru 1-1, Danemarca – Armenia 1-0 și Kazahstan – Polonia 2-2. România, Muntenegru și Polonia au câte 4 puncte, Danemarca 3, Kazahstan unul iar Armenia nici unul.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.