Cu Bistrian, Heișu și selecționerul Bugar de la CFR Timișoara, România U19, 0-2 în Franța

Reprezentativa feminină sub 19 ani a României a debutat în această seară cu un eșec în Turneul de Elită din preliminariile Campionatului European U19, în Franța, unde a fost întrecută cu 2-0 (1-0) de selecționata Rusiei.

Sigla FRF.550x1000x0resized

”Tricolorele” conduse de selecționerul timișorean Florin Bugar au încheiat însă partida în inferioritate numerică, căpitanul Andreea Voicu, un mijlocaș, fiind eliminată în minutul 89, pentru două cartonașe galbene, primite în minutele 62 și 88, ultimul în urma unui fault asupra lui Tyryshkina.

Rusoaicele au marcat după jumătatea fiecărei părți, prin Chernomyrdina, în minutul 28, dar și prin autogolul rezervei David, din minutul 85, după ce intra la pauză în locul fundașului stânga de la CFR Timișoara, Denisa Heișu.

De fapt, alb-vișiniile de pe Bega au mai avut o reprezentantă în 11-le de start, Claudia Bistrian conducând linia de atac, însă fără mari sorți de izbândă, oponentele controlând în general partida, cu 7-2 la șuturi pe poartă respectiv 13-3 la poartă și 12-2 la cornere.

Florin Bugar a apelat astăzi de la ora 19 a României la Ceasar / Mera (87, Balasz), Desmerean, Barabași, Heișu (46, David) – Prunean, Tărășilă – Merlan, Voicu, Filler (58, Rus) – Bistrian.

Tot în Grupa 3, gazda Franța a dispus de Islanda cu 5-0 prin golurile lui Lahmari, în minutul 28, Leger (41, 53, 58) și Cascarino (68).

Învinse astăzi la Ozoir La Ferriere, româncele vor mai evolua tot în aceeași localitate și luni după-amiază, cu Franța U19, respectiv joi, contra Islandei U19.

Toate cele 6 grupe a câte 4 echipe din ultima fază a preliminariilor Campionatului European au pornit astăzi la drum, miza fiind obținerea celorlalte 7 bilete pentru turneul final continental din 15-27 iulie, în Israel, gazdă calificată din oficiu. Câștigătoarele grupelor și secund clasata cu cel mai bun bilanț în dauna ocupantelor locurilor 1 și 3 acced între cele mai bune 8 naționale feminine U18 din Europa.

Româncele se calificau în Turneul de Elită pe 18 septembrie 2014, de pe locul 2 în grupa patrulater preliminară de la Sarajevo, unde Bistrian aducea egalarea în prelungiri în dauna gazdei Bosnia și Herțegovina iar apoi și golul victoriei și al calificării, contra Republicii Cehe, în minutul 34.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.