Cu Dragomir căpitan și Haruț și Sîntean titulari, România U19 începe perfect turul de elită: 4-0 cu Serbia

Selecționata sub 19 ani a României a demarat impecabil în patrulaterul Turului de Elită pe care îl găzduiește până marți, dispunând la scor în această seară de omologii sârbi, în cel de-al doilea joc al zilei inaugurale în Grupa 4 a ultimei faze de calificare la turneul final din iulie din Finlanda.

După ce meciul de deschidere, disputat tot pe arena ploieșteană ”Ilie Oană”, a oferit doar două șuturi pe poartă, în contul suedezilor îndrumați de Tomas Turesson, autori ai unei remize albe cu Ucraina, pregătită de Oleksandr Petrakov, partida amânată pentru ora 20:30 datorită căderilor de zăpadă a adus câte două goluri în succesiune rapidă din partea juniorilor mari români în fiecare dintre reprize: 4-0 (2-0).

Cu Vlad Dragomir căpitan și fundașul Denis Haruț respectiv atacantul Andrei Sîntean tot în unsprezecele de start, România U19 s-a distanțat în condiții hibernale de selecționata similară a sârbilor prin golurile unor juniori de la FC Viitorul precum și prin dubla reușită a unui sportiv al lui FC Botoșani. Alexandru Mățan a deschis scorul în minutul 20 și tot la mijlocul primei reprize a marcat și Olimpiu Vasile Moruțan, în minutul 23, elevii lui Adrian Boingiu surprinzându-i pe vecinii sârbi și după pauză, prin Tudor Băluță în minutul 55 și același Moruțan în minutul 61. Diferență de scor la care gazdele au purces la efectuarea schimbărilor, prima fiind cea a vârfului Sîntean.

Triumf foarte reconfortant al juniorilor mari români, dătător de speranțe în perspectiva păstrării locului 1 în grupă, de calificare la turneul final din Finlanda, următoarele hopuri fiind sâmbătă cu Suedia și marți cu Ucraina.

România U19 a abordat debutul în turul de elită în 11-le 1. Vlad – 2. Haruț, 5. Screciu, 3. Dima, 4. Neciu – 14. Băluță, 6. Dulca – 8. Moruțan (11. Micovschi; 84), 7. Dragomir – cpt., 10. Mățan (17. Drăguș; 68) – 9. Sîntean (19. Moldoveanu; 66), rezerve fiind 12. Costache, 13. Boboc, 15. Lazăr, 16. L. Gheorghe, 18. Trușescu și cu numărul 20, Merloi.

Serbia U19 a pierdut cu 1. Dekic – 13. Veličković, 5. Veselinović, 6. Bošnjak – cpt., 3. Terzić – 20. Nikolić (16. Maksimović; 57), 4. Kojić, 8. Petrović, 18. Jovanovic – 19. Stuparević (7. Stanojev; 56), 9. Joveljić (11. Jovanović; 66), rezerve fiind: 12. Cupic – 14. Devetak, 15. Ivančević, 17. Mišković.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.