Cu multe absențe, ”violeții” revin în prima oră de joc de la 3-1 pe comunalul greu al unei nou-promovate cu apetit de gol acasă: 3-3 în Maramureș

Dacă ASU Politehnica își spunea că a încheiat-o cu deplasările pe terenuri comunale odată evadată din ”fotbalul mic” timișean și promovată în 2016 în anticamera elitei, ei bine, atunci n-a luat în calcul elevarea anul acesta în Liga 2 a numitei ACS Fotbal Comuna Recea, din Maramureș, unde astăzi s-a aliniat la matineu fără mulți componenți absenți pe gazonul mai mult decât greu al unei bătăioase trupe cu apetit ofensiv și de gol care nici nu jucase la mijlocul săptămânii. Asta în vreme ce bănățenii contabilizau a cincea apariție în 14 zile, tur de forță pe care și-l doreau a se încheia fără nici un eșec. Zis și făcut, dar nu fără emoții, printr-o revenire de la 3-1, 3-2 la pauză, 3-3 final. N-au încasat într-atât de multe goluri într-o partidă de campionat din noua ediție și nu mai sunt cei mai impenetrabili în apărare, dar au mai agonisit un punct în zona play-off: ACS Fotbal Comuna Recea – ASU Politehnica 3-3.

Fără Codrea, suspendat, și Sergiu Popovici, Vasile, Manea, Vidrăsan și Popescu accidentați, ASU Politehnica a fost prinsă pe picior greșit încă din minutul 5 al meciului din etapa a X-a, al zecelea gol înscris de maramureșeni pe propriul teren în primele lor 5 apariții în Liga 2, dar ”violeții” au și profitat apoi tot în primele zece minute de autogolul amfitrionilor, revenind ulterior și pentru a doua oară, până în minutul 59, 3-3, după ce gazdele se desprindeau la 3-1 în primele 38 de minute.

Pe terenul foarte greu al unei nou-promovate imprevizibile, prolifice acasă în întâlnirile cu goluri de ambele părți, 3-4 cu urmașa lui ACS Șirineasa, 2-1 cu Rapid, 3-3 cu fruntașa nou-promovată FC U Craiova 1948 și 1-2 cu Petrolul, deschise meciuri unul și unul în care maramureșenii au pus tuturora probleme, alb-violeții Timișoarei de pe podiumul Ligii 2 au completat cu bine cvintetul aparițiilor în doar două săptămâni, în care au strâns 8 puncte și o calificare în turul 5 al Cupei României, prin victoriile cu 1-0 la Târgu Jiu, 4-3 la Ghiroda și 1-0 acasă cu CSM Slatina, respectiv remizele din ultimele zile, 1-1 pe ”Știința” cu Dunărea Călărași și 3-3 astăzi la încheierea primei jumătăți a aparițiilor din faza sezonului regular, un tur de campionat. Iar precum miercuri, au egalat după pauză…

Toate circumstanțele au fost împotriva elevilor lui Octavian Benga, și indisponibilitățile din efectiv, și solicitantul meci în plus avut acasă la mijlocul săptămânii, spre deosebire de maramureșenii care nici n-au avut de călătorit, și terenul greu de la Recea, și aplombul recunoscut al gazdelor, dar până la urmă a treia din frunte s-a redresat în fief-ul celei de-a treia clasate din coada ierarhiei, revigorată după succesul cu 3-2 de sâmbăta trecută la Bacău.

Ce-i drept, poliștii au suferit, încasând într-o repriză tot atâtea goluri, mai puțin unul, câte primiseră în primele 9 etape, câte unul pe Bega cu Farul și Dunărea respectiv două la Miercurea Ciuc, și cedând astfel prima poziție în ierarhia neoficială a echipelor cu cele mai puține goluri încasate, dar pe de altă parte au și înscris în premieră mai mult de două goluri într-o partidă din noul campionat al Ligii 2, conservându-și bilanțul pozitiv în deplasări: 5 2 2 1 5-5 8 puncte.

Restul deplasărilor până la sperata calificare în faza play-off a locurilor 1-6, în ordine la nou-promovatele din Bacău și Slobozia, în rundele 14 și 17, dar abia după ce peste două etape vor sta, iar apoi la CS Pandurii Lignitul și Concordia Chiajna, mai numeroase fiind reprezentațiile acasă, primele două, în succesiune. Cu FC U Craiova 1948 sâmbătă 7 noiembrie de la ora 12 și cu Petrolul după runda pe margine, consecutive și cu Rapid respectiv Gloria Buzău – însă una în 2020, alta în 2021, iar cu Metaloglobus și AFC Turris-Oltul în martie 2021.

Astăzi, poliștii au pățit-o precum miercuri cu oaspeții din Călărași, încasând gol încă din primele zece minute, juniorul Văsălie cu un șut din unghi, egalarea survenind rapid, prin autogolul lui Oiță.

ASU aborda deplasarea cu două noutăți în unsprezecele de start față de întâlnirea cu Dunărea, prin revenirea căpitanului Mera și titularizarea vârfului Plazonja, intrat miercuri din minutul 71 și înlocuit astăzi din minutul 78 cu Axente, care, ca și Vasile, a cedat în schimb locul în formula inițială.

Fotbal Comuna Recea a preluat din nou conducerea după mijlocul primei reprize, în urma unui corner, cap al fundașului Bakmaz de la colțul lung, desprinzându-se în minutul 38, 3-1 prin Romario Rus, din centrul careului, fructificând o centrare pe jos.

Gol psihologic la momentul cheie, revenire în joc a poliștilor în minutul 44, prin croatul Plazonja, speculând o eroare a portarului căpitan Bota, reducere a handicapului fără de care repriza secundă se anunța cât se poate de anevoioasă: 3-2.

A aparținut însă timișorenilor, care, în ciuda terenului tot mai greu, au dominat disputa, egalând relativ rapid, cap al lui Ignea de la colțul lung, din centrarea lui Pamfile. Nici 60 de minute cu 6 goluri, încă o jumătate de oră fără vreo reușită, cu dominarea exercitată de bănățeni, întreruptă de raidurile pe contraatac ale nou-promovaților, o dată cel mai aproape de gol.

Remiză cu suspans, de așteptat, în nota celorlalte rezultate înregistrate în Maramureș în primele runde ale Ligii 2. Un punct mult, mult mai prețios decât pare, în contextul cu care s-au confruntat poliștii, deși în deplasare la ocupanta locului 19. Alb-violeți rămași cu un singur eșec în zece runde, cel din Harghita, între cele doar 3 apariții în care nici n-au înscris. De trei ori în schimb astăzi…

Rezultatele zilei în etapa a X-a din Liga 2 și programul rundelor 10-11, pe coloana clasamentelor.

*

ACS Fotbal Comuna Recea: Bota (cpt.) – Potcoavă, Oiţă, Bakmaz, Ispas – Micaş, Akhmatov – Luboya, R. Rus, Văsălie (minutul 80, Jucan) – M. Coman.

Pe bancă: Răileanu – Urs, Cordoş, Balha, A. Lung, Liheţ, Szecui, D. Simion.

Antrenor: Nicolae Constantin.

ASU Politehnica Timişoara: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – Casado, Coadă – Munteanu, Ignea, Ivanovici – Plazonja (min. 78, Axente).

Pe bancă: Deronja – D. Radu, Andrei, Toader, Iosif, Jurj.

Antrenor principal, Octavian Benga, care a spus după remiză că „vreau să-mi felicit jucătorii în primul rând. Pentru că am avut două săptămâni extrem de grele, poate cele mai grele din viaţa jucătorilor şi a mea. Pentru că am avut cinci meciuri în două săptămâni. Patru în campionat şi unul în Cupa României. Una peste alta, trecând peste acest ciclu de cinci jocuri, să fac o analiză a acestor două săptămâni, cu tot cu problemele pe care le-am avut cu Covid-ul şi neavând aşa un lot numeros pe care să ne bazăm, cred că este un parcurs bun. Am obţinut trei victorii şi două egaluri. Desigur ne-am fi dorit să câştigăm azi la Recea, treceam pe primul loc, la egalitate de puncte cu Craiova. Dar terenul de joc a fost unul dezastruos, nici nu se poate numi teren de joc, a fost o luptă în nămol. Fotbal nu a fost deloc, doar luptă! Gazdele, normal, s-au adaptat, cunoşteau foarte bine şi le convenea acest stil de joc. De aceea am suferit în prima repriză, dar pe parcurs, jucătorii noştri nu au cedat şi cred că repriza a doua ne-a aparţinut în totalitate, chiar puteam să câştigăm. Până la urmă e bun şi acest egal. E o deplasare grea şi per total, suma punctelor adunate în ultima perioadă, cred că e bună, suntem pe plus, avem o săptămână întreagă să ne recuperăm şi să mai recuperăm din jucătorii lipsă. Astăzi pe banca de rezerve nu am avut multe soluţii. Dar vreau să-i felicit pe jucători pentru că în acest joc au revenit de la 1-3 şi pentru tot parcursul din ultimele două săptămâni. Nu au cedat, au luptat până la capăt şi merită felicitaţi!”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.