Cu un nou manager, Dan Miron, AS Solventul Timişoara – FC Jebel 5-1 (2-0)

AS Solventul Timişoara – FC Jebel 5-1 (2-0), un rezultat surpriză, punctînd preluarea postului de manager al Solventului de către Dan Miron. De bun augur.

Pe arena Voinţa s-au întâlnit în cadrul etapei a 21 din liga a cincea revelaţia returului, FC Jebel, şi AS Solventul, care a parcurs cea mai grea perioadă de la înfiinţare, prin rezultatele pe care le-a obţinut în prima jumătate a campionatului. Pe o vreme bună pentru fotbal şi un teren acceptabil, trupa timişoreană, cu un nou manager, Dan Miron, şi  pregătită de Daniel  Zaharia, a reuşit surpriza etapei, învingând la un scor neaşteptat pe ocupanta locului secund, FC Jebel, care a suferit o înfrângere usturătoare.

Gazdele au deschis scorul în minutul 6 prin antrenorul-jucător Zaharia Daniel, plecat spre poarta adversă dintr-o suspectă poziţie de ofsaid. Și chiar dacă oaspeţii au protestat, golul a fost validat de arbitri. Iar în minutul 36 Enache a stabilit rezultatul la pauză…

La reluare timişorenii au mai reuşit să înscrie două goluri superbe, prin Capbun, în minutele 50 şi 54. În minutul 67 oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri, acordată pentru fault: a executat în stânga jos, lângă bară, antrenorul vizitatorilor, Olaru Cristi, şi portarul Blându a respins în corner. În minutul 80 gazdele au beneficiat de 11 metri, transformat de portarul Blându în vinclu, fără speranţă pentru adversarul său din poartă, Jarcalete. Totuşi, golul de onoare a fost marcat de Seculin, din… 11 metri, în ultimul minut de joc.

Solventul: Blândul – Tiron, Bagiu, Georgevici, Urechescu, Tecău,(min 80 Tănase),Fulop (min70 Popa), Zaharia (min 79 Popescu), Enache(min77 Cosma), Capbun. Antrenor Daniel Zaharia.

FC Jebel: Jarcalete – Avram, Belţescu, Semeniuc, Ştefănescu, Chiu, Covătaru, Suciu Vinca,Peca (min 46 Olaru), Seculin. Antrenor Olaru Cristi.

Arbitri: Florin Velcotă- Mihai Cârlea şi Teodor Drăghici. Observatori: Ioan Popa şi Livian Hotico.

La cald…

Daniel Miron (manager Solventul): ”A fost un meci frumos reușit de fotbaliştii  Solventului. Aşa au jucat şi la Ciacova în etapa trecută, şi am câştigat. Această schimbare a fost spre binele echipei, ne-am unit cu forţe proaspete să nu lăsăm Solventul să moară. Suntem cei mai vechi din oraş şi nu puteam să văd ce se întâmplă la această echipă. Victoriile au început să apară, mă bucur nespus de jocul bun al echipei, sperăm să o ţinem tot aşa!”

Olaru Cristi: ”Această oră de programare a meciului pentru noi a fost potrivnică. Mi-au lipsit 6 titulari, nu au putut să vină căci sunt la servici. Cred că mă las de fotbal, nu mai vreau să bag bani în acest sport… La primul gol a fost ofsaid 3 metri, toţi cei care au fost la acest meci au văzut. Este drept, şi echipa nu a prins o zi bună…”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

5 răspunsuri la Cu un nou manager, Dan Miron, AS Solventul Timişoara – FC Jebel 5-1 (2-0)