Cu victorii pe seară, gazdele strâng cele mai multe goluri și succese într-o rundă din returul Diviziei D Timiș

Cu încă 3 triumfuri conturate spre orele serii, dintre care două la câte 4 goluri diferență, printre care și cel a liderului ASU Politehnica, gazdele etapei a XXVI-a a Diviziei D Timiș au strâns cea mai bună recoltă din retur tocmai în această rundă ce a marcat mijlocul părții secunde a campionatului ligii a patra.

Liderul ASU Politehnica a învins pe ”Știința”, de la ora 17, după ce a fost în prealabil condusă de Progresul Racovița. Timișorenii își mențin punctajul maxim în retur printr-un 5-1 (2-1) decis de Mădălin Stancu, în minutul 40, Ionuț Vucea 43, Adrian Ilie 54, Octavian Drăghici 78, și Emanuel Feraru 81, după ce Mircea Șchiopu înscria în minutul 6. De la acest joc vom reveni cu cronica, declarații și imagini.

Cocoșul Orțișoara – CFR Timișoara 4-0 (2-0): Ion Maranescu 30, Nicu Făgețan 36, Cosmin Bogdan 62, Anagor 77. Este a patra victorie la zero în retur a elevilor lui Gheorghe Chimiuc.

Arsenal Flacăra Făget – AFC Băban Marcel Jimbolia 2-1 (2-1): Sergiu Țofei 8, Petre Mocanu 10 / Flavius Oprea 33. Gazdele leagă în premieră două victorii în 2015.

În consecință, etapa a XXVI-a a adus 6 victorii ale gazdelor, cele mai multe într-o rundă din retur, amfitrionii strângând totodată și cele mai multe goluri marcate într-o etapă din 2015, și anume 27, față de cele 12 ale oaspeților.

Dar iată și primele rezultate ale rundei, cele de la ora 11, plus marcatorii, în care s-a înregistrat unica remiză dar și victoriile oaspeților:

Progresul Gătaia – Ripensia 1-2 (0-2): Diaconu 82 / Călin Toma 2, Sebastian Bobină 13.

CS Ghiroda – Auto Timișoara 7-0 (3-0): Dan Roman 7, 31, 78, Petrișor Jichici 43, 66, 73, Marius Tănăsie 52 – autogol;

AS Peciu Nou – AS Murani 3-0 (1-0): Marian Ismail 20, Adrian Hoța 78, 86. Eliminat: Alexandru Mureșan (AS PN) – 30.

Voința Mașloc – ACS Dumbrăvița 1-1 (0-0): Iulian Vîntură 71 / Alexandru Vlăduți 91.

Unirea Sânnicolau Mare – Timișul Șag 3-1 (1-1): Daniel Galea 19, Fabian Novac 80, Emanuel Michi 82 / Cristian Seculin 40. Eliminat: Mihai Miron (USM) – 55.

CS Giroc – Pobeda Dudeștii Vechi 1-6 (0-4): Fabian Vătafu 90 / Roky Tranculov 4, 16, Rafael Mirciov 30, Daniel Barta 41, Ion Kalapiș 82, Dragoș Rusu 78. Cătălin Coca, portarul gazdelor, a ratat un penalty în minutul 28.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.