Cupa României deschide sezonul oficial în 2023 în Timiş: rezultate, marcatori, echipe, FOTO. Alte jocuri amicale: detalii

Rezultatele şi marcatorii şaisprezecimilor de finală ale fazei judeţene Timiş în Cupa României, tur al competiţiei care a deschis la sfârşitul acestei săptămâni sezonul de primăvară în „fotbalul mic” local. Terenurile au fost în general grele şi foarte grele, existând mai multe nemulţumiri în acest sens.

CS Sânandrei-Carani – CSC Peciu Nou 2-3 (0-2): Dragoş Croitoru (min. 61) şi Alexandru Birău (min. 90), respectiv autogolul lui Adrian Negruţ (min. 15), Marco Giuricici (min. 25, din lovitură de la 11 metri) şi Marco Enciu (min. 73).

Antrenorii Sorin Gheju şi Răzvan Popaluca au folosit următorii jucători: Braşoveanu – Rosenblum, Matei, Ştreangă, Szalkai, Scutaru, Paunchici, Giuricici, Voroş, Vlădic, Făndel.

Au mai jucat: Enciu, Olteanu, Teslariu, Poparadu, Nan Andrei.

CS Cocoşul Orţişoara – CSO Deta 5-3 (1-1, 3-3), după reprizele de prelungiri, la capătul a 120 de minute.

Adrian Dan a marcat două goluri, Alexandru Moricz şi Marco Panta câte unul iar Rusu un autogol, respectiv Florin Nanu, Mădălin Roman şi Mihai Rosuş.

Antrenorul Ghiţă Chimiuc a folosit următorii jucători: Puiu (min. 60, Horvath) – Ungureanu, Dănilă, Şchiopu, Motreanu, Berbec, Ciontu, Moricz, Dan, Balaci, Ştefoni. Au mai jucat: Rusu, Panta, Ursu.

AS FC Unirea Jimbolia – CSC Atletico Liebling 3-2 (1-1): Robert Anton (min. 28, din lovitură de la 11 metri), Raul Dumitru (min. 70) şi Adrian Gheorghioiu (min. 82, din lovitură de la 11 metri), respectiv Ovidiu Căpăţână (min. 2), şi Ovidiu Radu (min. 65, din lovitură de la 11 metri).

Antrenorul Avram Rusu a folosit următorii jucători: Mitică – Bud, Gorgan, Dumitru, Bursuc, Custuriu, Serea, Ciobănică, Bubulici, Gheorgheoiu, Anton. A mai jucat Gaşpar.

Întreaga echipă a dedicat victoria şi calificarea în faza următoare antrenorului Avram Rusu, care şi-a serbat ziua de naştere, şi i-a urat „La mulți ani!”

Duminică, 26 februarie, CSC Bega Belinţ – CSU Universitatea de Vest din Timișoara 3-1 (1-0): Mihai Socaci, Robert Watzulek și Alin Miclăuș, respectiv Florin Olariu.

AS FC Inter Foeni – AS Avântul Topolovăţu Mare 1-2 (0-0): Alexandru Petrișor (min. 52), respectiv Sebastian Lobonea (min. 73, 84).

Antrenorul echipei oaspete, Alin Muntea, a spus că „sunt foarte nemulţumit de joc, disputat pe un teren execrabil, a fost aidoma unui meci de Promoţie, parcă au fost echipele clasate pe ultimele două locuri în ierarhia Promoţiei. Vă spun că a fost cel mai prost teren pe care am jucat vreodată. Totuşi, felicit brigada de arbitri, tineri care s-au descurcat foarte bine la presiunile gazdelor.”

ACS Electrica 1929 Timişoara – CS Unirea Sânnicolau Mare 0-5 (0-3).

Pentru elevii lui Cristian Contescu au marcat Raul Csuy şi Tomas Cozma de câte două ori fiecare, plus Flavius Tulcan.

Pentru învingători au jucat: Hiticaş – Moldovan, Olaru, Florescu, Csuy, Pîrlăgeanu, Michi, Galea, Rusu, Tulcan, Cozma. Au mai intrat: Boboiciov, Miron, Crişan, Manoliu, Gueye.

AS Olimpia Darova – CS Timişul Şag 0-1 (0-1). Unicul gol a fost marcat în minutul 17 de Cristian Podină.

AS Avântul Jamu Mare – ACS Voinţa Maşloc 4-6 (2-1): Emilian Mărgeanu două goluri, Dorin Murgeală şi Alexandru Hîş, respectiv Robert Balint două goluri, Alexandru Rus, Beniamin Gabor, Cosmin Amarinei (din lovitură de la 11 metri) şi Răzvan Trandu. Patrick Niţă, de la oaspeţi, a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 75.

Au văzut cartonaşul roşu Marius Dobrovolschi (min. 26) şi Cristian Turcti (min. 36), pentru două cartonaşe galbene, iar pentru injurii aduse arbitrului, delegatul Lucian Ababei, tot în minutul 36, toți trei de la gazde.

Delegatul echipei Voinţa, Ioan Coman, a spus că „este greu să joci la un nivel aşa de scăzut cu o echipă obraznică şi care în loc să-şi fi văzut de joc, avea de furcă tot cu arbitrul. Pot să vă spun că merită toată lauda pentru curajul pe care l-a avut acest arbitru Matiş, a rezistat la presiunile gazdelor şi ameninţărilor şi a aplicat regulamentul. Sincer merită felicitări!”

AS Bacova – CS Flacăra Parţa 5-3 (1-1, 1-1, 2-2) după executarea loviturilor de la 11 metri. Portarul Bogdan Mănescu a marcat în minutele 70 şi 112, ambele din lovituri de la 11 metri, iar pentru Flacăra în minutele 15 şi 117, din lovitură de la 11 metri.

CS Șoimii Pesac – CS Gloria Moşniţa Nouă 1-0 (0-0).

Unicul gol a fost marcat de Paul Becea în minutul 90+2.

Antrenorul-jucător Victor Toma a folosit următorii jucătorii: Bercea – Magdin, Komives, Denis Vichente, Ghilase, Adrian Bogdan, Daian Magdin, Jarda, Drăgoi, Toma, Becea. Rezerve la start: Bănăţan, Iorga, Turbureanu, Varga, Sebastian Vichente, Ranislav, Moisă, Radu Folescu şi Emanuel Popuş. A lipsit Cristian Trăistaru care a suferit o accidentare gravă în meciul trecut, fractură la gleznă şi trebuie operat.

AS VHP Pădureni – CS Progresul Gătaia 0-8 (0-5). Răzvan Gălan două goluri, Miodrag Ichim două goluri, Alexandar Radovan, Levente Parvany, Paul Cocian şi Alex Bolea.

AS Vulturii Igriş – AS Progresul 1906 Ciacova 2-1 (1-0): Sorin Druță (min. 18) şi Mircea Casian (min. 50), respectiv Sergiu Iorgovan (min. 72).

AS Bârzava Partoş – CSM Lugoj 0-11 (0-5): Adrian Cioată 4 goluri, Alex Maier 3 goluri, Ionuț Mihoc două goluri, Tobias Tamaș şi Filip Lakatoş.

CSC Dudeştii Noi – CS Comloşu Mare 3-1 (2-0): Olimpiu Agrigoroaie, Călin Grek și Mihai Hudrea.

AS Dedy-Mid Viitorul Iecea Mare – AS Steaua Roşie Variaş 3-5.

CS Millenium Giarmata a stat în această etapă a șaisprezecimilor.

Altfel, prima şedinţă din acest an a AJF Timiş cu observatorii şi arbitrii a avut loc miercuri 22 februarie de la ora 18 la sala Consiliului Judeţean Timiş iar prezenţa a fost numeroasă, cu peste 200 de participanţi, înştiinţaţi în prealabil prin sms în privinţa obligativităţii. La şedinţă a participat şi Alin Nica, vreme de 18 minute, în care a promis celor din sală că un nou stadion va fi ridicat pe locul arenei „Dan Păltinişanu”. Au fost prezenţi şi tineri viitori arbitri care au absolvit cursul, în număr de 34, cel mai tânăr fiind lugojeanul Anghel, în vârstă de 12 ani, şcolar sub „baremul  de vârstă”, în condiţiile în care de la 14 ani poţi deveni arbitru. Conducătorii fotbalului judeţean au prezentat un proiect şi au lansat multe promisiuni, dar momentan delegaţii cluburilor tot încă mai aşteaptă să primească mingile promise de AJFT înainte de alegeri.

Cât despre meciurile amicale, CSM Reşiţa – Phoenix Buziaș 3-0, Tricoul 1 Iunie Timişoara – Millenium Giarmata 3-0 (1-0), pentru timişoreni marcând Prodan, Calomfirescu şi Schneider, cu menţiunea că ambele partide s-au jucat la mijlocul săptămânii.

Vineri, CSM Deva – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0-0, Corvinul Hunedoara – CS Phoenix Buziaş 3-0, precum şi Pobeda Star Bişnov – Millenium Giarmata 5-3 (1-2), în care au marcat Valentin Grigore (min. 6, 88), Daniel Vasilcin (min. 68), Eugen Miculescu (min. 72) şi Daniel Telecican (min. 90+3), respectiv Bogdan Moroşan două goluri şi Marco Contescu.

Sâmbătă, ACS Viitorul Arad – CS Avântul Periam 0-6 (0-2).

Victorie obţinută pe Mureş în fața echipei de pe locul 4 în liga a patra arădeană prin Alex Baranyi de două ori, Ovidiu Praţa, Andrei Sîntean, Oancia şi Stemate.

Antrenorul Răzvan Leucă a folosit următorii jucători: Gakos – Bilia, Stemate, Bot, Mager, Oancia, Gălăţan, Viaşu, Gaşpar, Mitre, Baranyi.

Au mai intrat: Rădulescu, Popescu, Spulber, Mânecan, Sîntean. N-au fost implicaţi Călin, Cochințu, Kuhn şi Mureşan. Următorul joc, cu Plavii Delia Sânpetru Mare, în deplasare, sâmbăta viitoare.

CSM Lugoj – ACS Viitorul Severin 12-0 (6-0): Njifakue 5 goluri, Brian Filimon două goluri, Beniamin Dobra două goluri, Kouragou, Alex Maier şi Adrian Cioată.

S-a jucat pe stadionul Tineretului din localitate.

AS Recaş – Voința Iosifalău 4-0 (2-0). Pentru gazde au marcat: Ionel Corjescu, Raul Peptănuș (din 11 metri), Dani Chișiță şi Traian Ciobanu.

Tricoul 1 Iunie Timișoara – AS Berini 3-3 (1-2).

Au marcat: Lucian Gheorghevici, Ovidiu Preda şi Pavel Schneider, respectiv David Covaciu, Lucian Tătaru şi Emilian Severin.

Viitorul Sacoșu Turcesc – CS Nițchidorf 3-4 (3-3): Raul Prundeanu 3 goluri, respectiv pentru învingători Cosmin Işfănescu două goluri, Claudiu Cionvică și Matei Ciocan, un junior de 16 ani.

Politehnica Timişoara U16 – AS FC Bazoș 1-2 (1-1). Pentru învingători au inscris Andrei Achimov și Ciprian Militar. S-a jucat la Baza 2 – UPT de la ora 18.

Steaua Roşie Stanciova – Meget Remetea Mare 3-3 (2-2): Dragan Mişcov, Cosmin Codrean şi Daniel Mândrilă, respectiv Alexandru Stoia două goluri şi Raul Mureşan. S-a jucat pe terenul din localitatea Ianova.

CSC Boldur – CSC Făget 5-4 (1-2). Pentru învinşi au marcat Mihai Rădac de două ori, Cătălin Lupulescu şi Raul Dobozi.

Plavii Delia Sânpetru Mare – CS Avântul 2 Periam 1-2 (0-1): Dragan Bataneaţ respectiv Adrian Ciapă şi Cătălin Filip.

Iar în alte meciuri, de exemplu Voinţa Valcani – Unirea Tomnatic 1-5 (1-2), Dacia Cărpiniş – Avântul Bobda 7-2, Real Fibiş – AS Utvin 7-2 şi Olimpia Lenauheim – Progresul Iecea Mare 6-3.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.