D Timiș: duminică a gazdelor, cu 4 victorii, din care 3 la zero

Nu s-a mai întâmplat din prima etapă, iar astăzi s-a încheiat cea de-a XI-a, ca oaspeții să se întoarcă pe la casele lor cu o zestre atât de mică din deplasări. La ridicarea de cortină, câștiga afară doar AS Murani iar ACS Ghiroda remiza, iar astăzi s-a repetat pentru întâia dată ca vizitatorii să obțină un singur triumf, și acesta în prelungiri, smuls sâmbătă de trupa lui Paul Codrea și Vlad Bura în derby-ul cu Voința Mașloc de la Chișoda, la care s-au adăugat 3 remize, consemnate însă vineri și sâmbătă.

Căci astăzi a fost totalmente ziua gazdelor, cu patru victorii de la două goluri diferență în sus, trei dintre acestea chiar fără gol primit. Astfel, bilanțul rundei a devenit 9 5-3-1 22-5, de departe cu cele mai puține goluri marcate în contul oaspeților, numai cinci, precedentul minim fiind de 14, în 3 etape diferite.

Însă, între respectivele 5 goluri înscrise de vizitatori s-a numărat și unul mai special, cel cu numărul 400 al actualului campionat, semnat de Budur pentru ACS Ghiroda, când egala la unu în minutul 48 al deplasării la cei din Mașloc.

Referitor strict la întâlnirile de astăzi, într-un meci al nou-promovatelor, ”satelitul” divizionarei C de pe Timiș a câștigat pentru a treia oară la zero în ultimele 4 etape dar și tot pentru a treia oară pe teren propriu, dispunând cu cel mai detașat triumf al său de gruparea din Banloc, ajunsă la a șaptea înfrângere consecutivă dar și a treia la rând cu câte 4 goluri primite. Astăzi, toate după pauză. CSM Lugoj II – Unirea Banloc 4-0 (0-0): Lucian Stoica 55, 75, Beniamin Dobra 70, Grațian Tătar 80.

Cornel Mihalache

Același rezultat și la Biled, unde Voința s-a impus pentru a cincea oară, după precedente 4-0, 4-1, 9-2, 3-0 dar și, recent, 1-1 pe teren propriu, adunând 13 puncte din ultimele 15 posibile. Învinșii din estul județului Timiș totalizează pentru a doua oară o serie de 3 înfrângeri, de această dată într-un descrescendo îngrijorător, 0-1, 0-3, 0-4, influențat astăzi de rămânerea în inferioritate numerică încă înaintea pauzei, în urma căreia au cam curs și golurile. Voința Biled – Arsenal Flacăra Făget 4-0 (1-0): Nicușor Bogdan 25 – penalty, Cornel Mihalache 67, 72, Popovici 87 – autogol. Eliminat: Dănăilă (AFF) – minutul 40, pentru două cartonașe galbene.

La zero s-a impus acasă și fosta grupare de liga a V-a Progresul Ciacova, punând astfel punct unui șir de 3 înfrângeri, dar în fața unei codașe jimboliene aflată la al doilea cel mai strâns eșec din seria neîntreruptă de înfrângeri: Progresul Ciacova – ACF Băban Marcel 2-0 (0-0). Au marcat destul de târziu, după mijlocul reprizei a II-a, Andrei Lazea în minutul 75 și Sebastian Secăreș (80). Fiind chiar primul 0-0 la pauză al Jimboliei în actualul campionat cu înfrângeri pe linie, conducătorul Marcel Băban ar putea face haz de necaz că un astfel de cadou i-au făcut ”mânjii” din club cu ocazia zilei sale de naștere, motiv pentru care a și absentat din deplasare.

Un gol oaspeții au înscris astăzi la Gătaia, însă insuficient, deoarece gazda Progresul s-a impus pentru a treia oară consecutiv respectiv a doua oară la rând acasă. AS Murani, aflată la a treia înfrângere în serie, este și la a cincea deplasare la rând în care pierde, fără puncte luate de pe drumuri încă din prima etapă: Progresul Gătaia – AS Murani 3-1 (2-0). Au înscris: Adrian Dumea 18, Bogdan Pleșcan 24, Remus Barburescu 80 / Ionuț Pitic 75. ”Îmi pare rău că l-am bătut pe prietenul meu Brici, dar numai cu 3 a scăpat!”, a remarcat la final Manu Roșu.

Rezultatele etapei a XI-a, clasamentul și programul celei de-a XII-a, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.