Dan Alexa (CSM Reșița) după eliminarea cu Ripensia: ”E ceva ce nu pot să descriu… Este o rușine pentru arbitraj”

Fotbalul românesc este într-o profundă criză, un fotbal și de 0-0 în Macedonia, iar zalele care mereu se adaugă lanțului slăbiciunilor din sportul rege intern sunt parcă tot mai numeroase, asurzitoare în mai toate ungherele jocului din Carpați, printre care și întunecoasele tenebre ale arbitrajului autohton. Asurzitoare, doar că FRF nu aude absolut nimic, imună în ignoranța-i ca o binecuvântare, ”După noi, potopul”. Iar maniera de arbitraj dă apă la moară protagoniștilor unui fotbal intern slab spre foarte slab, cochetând cu… Conference League, un refugiu al ”desculților” pe plan continental, doar că ”desculții” noștri mai sunt și cu aere și închipuiri referitoare la un fotbal bun și foarte bun, erori de arbitraj drept pretext și camuflaj perfect pentru jocul jalnic, fără un spirit ofensiv autentic și în general necompetitiv care este practicat în lungul și latul României pe toate palierele valorice. Totul o apă și-un pământ, de la fotbalul jucat și până la arbitraj, într-un cerc vicios. Alimentat miercuri seară și de un slab meci de Cupa României în Banat, între o trupă din Liga 3 și una din Liga 2, CSM Reșița – Ripensia 1-2 (0-1), în urma căruia noul antrenor al gazdelor, Dan Alexa, a incriminat maniera de arbitraj a lui Dragoș Nicolae Lunca din Cluj.

Cronica jocului eliminatoriu, fotografiile și spusele antrenorului oaspeților, Cosmin Petruescu, în consemnarea publicată aseară. Mai jos, declarația lui Dan Alexa: ”Din păcate, am pierdut, îmi felicit jucătorii pentru că am făcut un meci bun, n-am fost deloc mai prejos. Am ratat situații importante în zece oameni. Am avut acea șansă la Rimovecz, la ultima fază, o situație clară. E o calificare a Ripensiei pentru care eu îi felicit și, până la urmă, asta e. E greu să joci în zece oameni. Mai ales că înscriseseră repede. Aveam ascendent moral asupra lor. Imediat după gol am avut momentele noastre mai bune și apoi a fost acea eliminare unde a fost acea piedică. Fane ridică mâinile, e clar că nu e niciun fel de intenție înainte să cadă jucătorul advers. Un al doilea galben dat prea ușor din punctul meu de vedere. E clar că Ripensia a avut posesia. Nu mai aveam ce să ținem de minge. Dar și în situațiile astea am avut două-trei situați bune de a înscrie. Una chiar imensă la ultima fază. Exceptând douăzeci de minute din prima repriză, ultimele douăzeci de minute în care Ripensia ne-a dominat la centrul terenului, cred că am fost echipa mai bună, chiar și în zece oameni am ratat situațiile mai clare. O manieră de arbitraj… Nu pot să cred că poți face asemenea greșeli: penalty Mediop, roșu Bărboianu, gol din ofsaid revăzut, la primul gol al lor. Apoi, lovitură liberă indirectă. Să nu vezi că portarul o prinde și o lasă, o prinde iar în minutul 90. Fault la golul lor doi, despre care și observatorul jocului este o rușine pentru arbitraj. Am înțeles că este și un arbitru care este monitorizat. Sper să nu se promoveze arbitrii doar că ei sunt băieți simpatici. Vorbea frumos, era foarte respectuos. O rușine de arbitraj și cred că a influențat decisiv rezultatul jocului de azi. Eram foarte nervos, am enumerat de ce. Nu mai departe de 3 minute înainte de fluierul final a fost o fază de ABC pentru arbitri. Când portarul prinde minge și o lasă, nu mai are voie să o prindă. A prins-o și a spus că n-a prins-o. E ceva ce nu pot să descriu! … Mă bucur pentru Abou. Puțină lume știe, lucra în Lugoj, la Profi. L-am luat, e la al doilea gol pe care îl înscrie. Mă bucur pentru el. Este un jucător cu certe calități. Le mulțumesc celor de la Lugoj că i-au dat șansa să joace la un nivel mai bun. Acum confirmă.”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.