Din minutul 33 fără Țigănașu, eliminat, ACS Poli cedează în premieră la Timișoara lui CS U Craiova: 0-2 la sfârșit de tur

Măcinată de dificultăți de tot felul, financiare dar și organizatorice, clubul fiind amenințat cu interzicerea susținerii partidelor de acasă pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, și în plus confruntată cu absențe din lot din cauza problemelor medicale, ACS Poli nu s-a putut regăsi nici vineri de la ora 20,30, irosind alte puncte în propriul fief prin a pierde în premieră acasă cu CS U Craiova, scor 0-2 (0-1), în ultima rundă a turului sezonului regular.

Completat de bănățeni ca apariții acasă cu bilanțul 6 2 2 2 6-7 8 puncte, așadar inferior celui cu zece puncte adjudecate în 7 ieșiri, și Dumnezeu știe pe care teren vor demara alb-violeții returul în calitate de gazde, în runda inaugurală a părții secunde din sezonul regular, luni 16 octombrie de la ora 18, programați ca vizitatori fiind ilfovenii din Chiajna.

Spre deosebire de formația pe care a aliniat-o în partida precedentă, la acel egal smuls „in extremis” duminică la Iași, Ionuț Popa a efectuat vineri seara numai două modificări, ambele în linia de fund. Astfel, a revenit în banda dreaptă Crețu, soluția de necesitate, Ciucur începând pe banca de rezerve. De asemenea, Bocșan i-a preluat postul lui Cânu din centrul apărării, la fel cum s-a întâmplat și în timpul meciului de la Iași după accidentarea căpitanului. Iar Popa a putut măcar răsufla ușurat căci Bârnoi și Șeroni, alți doi jucători timișoreni cu probleme medicale după întâlnirea din Copou, au fost recuperați la timp și folosiți din primul minut.

Fundaș de meserie, înaltul Șeroni a fost trimis pentru al doilea meci consecutiv în linia ofensivă, în condițiile în care tehnicianul bănățenilor se arăta în prealabil nemulțumit de valoarea redusă a atacantului de meserie cooptat în vară, brazilianul Bianconi, la care nu va apela nici pe parcursul confruntării.

După eliminarea lui Țigănașu, Șeroni a fost retras în linia apărării, preluând locul fostului jucător al lui CSMS Iași. Lipsa de variante, generată atât de numeroasele absențe din lot, dar și de lipsa unor alternative viabile pentru anumite posturi, a făcut ca atunci când Șeroni a trebuit să fie la rândul său schimbat, accidentat fiind, Ionuț Popa să-l trimită în banda stângă a apărării pe Ciucur, care l-a Iași evolua tocmai ca fundaș… dreapta, el fiind un mijlocaș de meserie. Doar de jucători polivalenți nu duce lipsă ACS Poli…

În precedentele întâlniri directe de pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, formația timișoreană nu pierduse în compania trupei din Oltenia. În campionatul trecut, jocul din orașul de Bega fusese unul spectaculos, cu cinci goluri, trei din lovituri de pedeapsă. Pe 22 august 2016, ambele echipe au condus pe tabela de marcaj, dar reușita din prelungiri a lui Bărbuț (acum în tabăra adversă) a adus toate punctele în contul amfitrionilor. Celelalte goluri au fost marcate de Artean (45 și 82, ambele din lovituri de pedeapsă) respectiv Zlatinski (61 – penalty) și Nuno Rocha (68). Cu încă un campionat înainte, cei din Bănie egalau în turul sezonului regular la unu prin Nuno Rocha, în minutul 88, iar în returul din play-out la doi în minutul 54: 2-2 (0-1).

De data aceasta lucrurile au stat altfel. Fără atacant de meserie în teren, ACS Poli nu a mai avut capacitatea de improvizație de la Iași și, cel puțin în prima repriză, a fost absentă la poarta oaspeților. Cu jucători mai energici, Craiova a confirmat poziția bună din clasament și a creat vineri pericol încă din start. După o eroare a lui Curileac, tot goalkeeper-ul timișorean a fost salvator în fața lui Mitriță, respingând miraculos în corner.

După nici jumătate de oră, la capătul unei faze elaborate a „alb-albaștrilor”, la care fundașii bănățeni nu l-au blocat nici pe Băluță, autorul centrării, nici pe croatul Martic, cel care și-a trecut în cont prima reușită în Liga 1, oaspeții din Bănie au scuturat plasa: 0-1. Apoi, doar la câteva minute după deschiderea scorului, tot Curileac a scos miraculos în fața lui Băluță, scăpat singur spre poartă, după ce a dejucat excelent pasul la offside al fundașilor gazdă.

La capătul unei alte faze care a făcut șah mat apărarea timișoreană, Țigănașu a fost eliminat pentru fault în postură de ultim apărător la Mitriță, el fiind nevoit să intervină grosolan, căci atacantul italianului Mangia scăpa periculos spre poartă. Țigănașu a devenit al treilea “alb-violet” eliminat în acest campionat, după Munteanu, cu FCSB, și Vașvari, în deplasarea de la Mediaș.

Fără ocazii de gol în efectiv complet, lui ACS Poli i-a fost și mai greu să pună în pericol poarta adversă cu un om în minus, astfel încât cel mai aproape de a schimba tabela de marcaj au fost tot cei de la CS U. În prelungirile primei reprize, Datkovic a irosit o altă oportunitate, avându-l în fața doar pe portarul Curileac.

Curileac a fost de departe cel mai bun jucător al lui Ionuț Popa, el fiind cel care a limitat proporțiile scorului, căci iureșul oltean a continuat și după pauza fierbinte, în care, în urma unor incidente petrecute pe tunelul care duce la vestiare, Șeroni și Crețu au încasat „galbene”, iar Mitriță, “roșu”, după ce a aruncat cu gheata după autorul egalării la Iași. Trebuie spus că atacantul fusese înlocuit înaintea încheierii reprizei, resimțind intrarea dură a lui Țigănașu, așa încât eliminarea nu i-a afectat pe vizitatori.

Burlacu, cu un șut din interiorul careului, și Băluță, în două situații de singur cu portarul, au fost blocați de fiecare dată de același Curileac, care însă nu a mai avut ce face în ultimul minut, când Craiova și-a dublat avantajul, tot în urma unei lovituri de cap, a lui Burlacu: 0-2.

După șutul anemic din afara careului al nou-intratului Mailat, folosit de Ionuț Popa în ciuda faptului că în această săptămână Camera Naţională pentru Soluţionarea Litigiilor din cadrul FRF l-a declarat liber de contract, ACS Poli avea două oportunități de a restabili echilibrul înaintea reușitei lui Burlacu. Mai întâi, la capătul unei centrări de pe dreapta, fundașul Bocșan a reluat cu capul de la 9 metri, central, însă exact în brațele portarului oltean. Iar apoi, Vașvari a încercat să devieze un șut-centrare, cu capul, la o lovitură liberă tot de pe dreapta, însă reluarea sa a fost deturnată de Calancea, iar apoi de Tiago.

În ultimul minut de prelungire, la trecerea timpului, la oaspeți a fost introdus pe teren fostul jucător al ACS-ului, Cristi Bărbuț, cel care prinde foarte rar echipa din Bănie, pare-se călcând pe urma altor tinere speranțe timișorene, și care, pe fondul intereselor financiare ale unor impresari, s-au trezit cu cariera sportivă pusă în pericol. Iar aici mai poate fi de exemplu amintit Cristian Daminuță, eșuat lamentabil la juniorii celor două reprezentante ale orașului Milano din Serie A, Inter și AC Milan. După despărțirea de Poli, de-a lungul a 5 ani, a strâns numai 15 jocuri la echipe de seniori, la un moment dat nereușind să prindă nici măcar echipa satelit a celor de la Dinamo București. Să nu-l uităm nici pe Gabriel Torje, care în vederea unor câștiguri bănești imediate, a fost forțat prematur în Serie A, apoi în Primera Division, sfârșind prin a ajunge la o grupare mediocră din subsolul clasamentului din Turcia.

Înfrângerea cu CSU Craiova a fost cea de a 5-a din acest sezon pentru formația timișoreană, care de patru etape nu s-a mai întâlnit cu victoria, înscriind o singură dată prin Șeroni după reușita victorioasă a lui Drăghici pe Dinamo, accidentat apoi tot acolo.

O așteaptă mai mult de două săptămâni de pauză, determinată de ultimele jocuri ale Naționalei din preliminariile CM, pauză bine venită pentru tehnicianul Ionuț Popa, care are la dispoziție timp pentru a recupera jucătorii accidentați înaintea duelului cu Concordia Chiajna, în prima rundă a returului sezonului regular…

La final, Ionuț Popa a spus că ”puteau să câștige la scor, dar e greu când ai doar 60-65 de minute de joc, când nu ai atacant, când n-ai 2-3 jucători de bază, însă am evoluat slab și la egalitate numerică. Nu era meritat dacă egalam… Mailat nu stă bine fotbalistic vorbind, eu l-am debutat acum două campionate, acum trag de el, am ținut conducerea să aibă îngăduință să nu-l scoatem, l-am tot dus după mine, în fiecare meci l-am și băgat, dar s-a creat acea presiune în jurul lui și poate nici el nu mai are mintea la joc… Dacă n-aducem 2-3 jucători din care 2 atacanți, primii retrogradați suntem noi!”

*

ACS Poli Timișoara – CSU Craiova 0-2 (0-1)

Stadion ” Dan Păltinișanu”, vineri 29 septembrie, ora 20:30.

Au marcat: 0-1 Martic (min. 27), centrarea lui Băluță, de pe stânga, de la limita careului, a fost fructificată cu capul de Martic, din 7 m, poziție centrală, 0-2 Burlacu (min. 89), Băluță a centrat de pe dreapta, Bancu a recentrat de pe stânga, cu capul, iar Burlacu, din 5 m, central, a reluat tot cu o lovitură de cap pe lângă portarul timișorean.

ACS Poli: Curileac – Crețu, Bocșan, Melinte, Țigănașu – Artean (c), Vașvari – Munteanu, Curjuric (Doman, 58), Bârnoi (Mailat, 53) – Șeroni (Ciucur, 68).

Pe bancă: Straton – Podină, Soljic, Bianconi.

Antrenor: Ionuț Popa.

CS U Craiova: Calancea – Datkovic, Kelic, Tiago – Martic (Dimitrov, 78), Zlatinski, Mateiu, Bancu – Mitriță (Gustavo, 45+1), Băluță (c) (Bărbuț, 90+2), Burlacu.

Pe bancă: Mitrovic – Briceag, Buzan, Screciu.

Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Crețu (46), Șeroni (46), Doman (63) – Datkovic (18), Burlacu (84), Gustavo (90+1).

Cartonașe roșii: Țigănașu (33) – Mitriță (46).

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Valentin Avram (Bucureşti), Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.