Din nou cu transversalele până la pauză, ”verzii” se veștejesc. Nou promovata din Divizia D Arad, primul punct afară în Liga 3: CSC Dumbrăviţa – Frontiera Curtici 1-1 (0-1)

Alb-verzii antrenați de Cosmin Stan au încheiat în această după-amiază turul Seriei 8 în Liga 3 așa cum nu și-ar fi dorit, doar prin a egala puțin după mijlocul părții secunde a meciului jucat acasă cu o nou promovată arădeană care deschidea scorul puțin după mijlocul reprizei I, una în care timișenii au lovit de două ori transversala, și nu este pentru prima dată în această jumătate de sezon regular, ca parte a unui alt șir de ocazii ratate: CSC Dumbrăviţa – CS Frontiera 2004 Curtici 1-1 (0-1).

”Verzii” de lângă Pădurea Verde au păcătuit și astăzi la finalizare, în partida disputată de la ora 15 pe arena ”Ștefan Dobay” în etapa a noua și ultima a turului în C8, doar egalând în minutul 71, astfel încât n-au încheiat într-o notă bună aparițiile pe teren propriu din prima jumătate a sezonului regular, cu rezultate în descrescendo, de la victoria cu 2-0 pe 10 septembrie cu cei din Pecica, la remiza 2-2 cu galben-albaștrii Ghirodei în 24 septembrie și chiar eșecul cu 0-2 acum două săptămâni cu CS Șoimii Lipova. Trei reprezentații consecutive acasă în tur fără victorie, rezultând un bilanț pe ”Ștefan Dobay” inferior celui conturat în deplasare, acasă 4 1 2 1 5-5 5 puncte, pe terenuri adverse 4 2 1 1 8-2 7 puncte.

În contrast, dacă dumbrăvițenii sunt abia la primul punct din ultimele 9 posibile, punând la socoteală și eșecul de sâmbăta trecută la Dudeștii Vechi – primul în deplasare, în schimb nou-promovata din Divizia D Arad a cucerit astăzi primul punct în deplasare în Liga 3, după eșecurile cu 4-2 luna trecută la Cermei și 3-0 la început de octombrie la Dudeștii Vechi.

De fapt, Frontiera a izbutit astăzi în premieră să lege două meciuri fără înfrângere în Liga 3, după ce sâmbăta trecută se bucura de întâiul ei triumf în eșalonul terț,  2-0 acasă cu Avântul Periam, spargere a gheții în urma unei alternanțe risipitoare la Curtici, 0-0 pe teren propriu cu cei din Pecica dar și 0-3 cu cei din Ghiroda și Giarmata Vii, 2-2 acasă cu CS Șoimii Lipova dar și 0-2 cu CS Crișul.

Fără atacantul Dragan Paulevici, suspendat pentru 4 cartonaşe galbene, iar înainte de meci și fără David, titularizat și înscris pe raportul de arbitraj, dar accidentat şi înlocuit cu Bain, bănățenii și-au creat prima mare ocazie de gol deja în minutul şapte, în urma unui corner, Schinteie reluând din apropiere cu capul dar portarul vizitatorilor respingând un gol ca şi făcut.

O altă ocazie pentru elevii lui Cosmin Stan tot în primul sfert de oră, în minutul 13, când şutul lui Bodri de la 20 de metri a ochit transversala. Iar contrar cursul jocului oapeţii arădeni au deschis scorul în minutul 23 prin Bogdan Burlă, cu un şut de la 14 metri la colţul lung: 0-1. Promovați în luna mai în Liga 3, victorioși pe 16 ale lunii cu 1-2 la AFC Hermannstadt 2 și egali ai sibienilor în returul acasă din 23 mai, 3-3, arădenii din Curtici conduceau în fieful unor timișeni cu aspirații la calificarea în faza play-off 1-4 a Seriei 8.

Primele cartonaşe galbene le-au încasat vizitatorii, în minutul 38 prin Huţanu, iar trei minute mai târziu, Andrieş. Apoi, cu două minute înainte de pauză, o nouă transversală din partea gazdelor, din lovitură liberă, şutul expediat puternic de Răzvan Ghinescu trosnind încheietura barelor: 2-0 la bare, 0-1 scor la pauză…

În mitanul secund, timișenii au atacat susținut, presându-și adversarii în propria jumătate de teren, însă cu puține realizări. Și totuși, în minutul 72, dintr-o altă fază fixă, Răzvan  Ghinescu a adus egalarea, executând bine o lovitură liberă de la 22 de metri, puternic, în stânga portarului… 1-1.

Se indicau 4 minute de prelungiri iar Bodri şi Zurbagiu erau aproape de gol dar ratau cu seninătate, încheindu-se 1-1. Un rezultat care nu reflectă realitatea din teren, fotbalul fiind însă pe goluri.

Urmează alte două jocuri acasă pentru dumbrăvițeni, la startul returului, cu Avântul Periam și vicecampionii din Chișineu Criș, pe când Frontiera va juca tot afară și runda viitoare, la Pecica.

Rezultatele și programul etapei a 9-a în C8, precum și programul rundei a 10-a, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Fotbal.

*

CSC Dumbrăvița: Ciui – Maric, Bura-Kot, Bain, Ghinescu – Zurbagiu, Schinteie – Tismonar, Martinov, Bodri – Gologan (min. 46, Degău).

Antrenor principal: Cosmin Stan.

Rezerve: Trifon – Motreanu, Berivoiescu, Andrei, Dobie, Pițuc.

CS Frontiera 2004 Curtici: Mucha – Puta, Calvin, Gligor, Vereș – Varga, Burlă – Huțanu (min. 74, Avrămuţiu), Moldovan (min. 74, Cleuţă), Andrieș (min. 58, Lolea) – Brânduşe.

Antrenor principal: Radu Anca.

Rezerve: Trifoi – Lolea, Coșa, Avrămuțiu, Morar, Cleuța, Miclean.

Au arbitrat: Krisztina Szabo (Sălaj) – Alexandru Turian (Zalău) şi Adrian Iancău (Sălaj). Observator de arbitri: Cornel Pantea (Oradea); delegat de joc: Teodor Biriş (Hunedoara).

Cosmin Stan, antrenor principal al celor din Dumbrăviţa, a declarat: ”Suntem într-o pasă proastă de trei etape, ne străduim la antrenamente să ieşim din ea, dar din păcate alegem soluţii proaste la joc şi nu avem luciditate, ne precipităm. Iar adversarul prinde curaj când simte aceste lucruri. E păcat că am risipit nişte puncte agonisite cu multă trudă în primele etape.”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.