Divizia D Timiș: ACS Ghiroda – Progresul Gătaia 6-2 (FOTO). Triumf dedicat mirilor: Sebastian Lobonea și Loredana

Desprindere după pauză în unul dintre meciurile jucate vineri de la ora 18 în deschiderea etapei a 28-a din ”D Timiș”: ACS Ghiroda – Progresul Gătaia 6-2 (2-2).

Unul din cele două meciuri de vineri din cadrul etapei a XXVIII-a în liga a patra s-a jucat la Giarmata Vii, între ACS Ghiroda şi Progresul Gătaia, și se pare că această mutare din retur a fost de bun augur, trupa lui Paul Codrea – plecat din localitate şi bine substituit de antrenorul secund Vlad Bura – reuşind cea de-a zecea victorie consecutivă și aşteptând un pas greşit al echipelor clasate pe locurile unu şi doi.

Prima parte a jocului a fost mult mai dinamică, oaspeţii reuşind deschiderea scorului prin juniorul Alexandru Olar, în minutul 13. Gazdele au ripostat repede şi în minutul 25 au reuşit egalarea prin veteranul Brian Filimon. În minutul 36, cu latul, din 13 metri, Lobonea aducea din nou echipa sa în avantaj, iar două minute mai târziu Brian Filimon nimerea transversala. Dar în loc de 3-1, pe contraatac, 2-2, prin reuşita lui Alex Apostol. Acest scor se datora şi tânărului portar Marco Bota, de la oaspeţi, care a avut câteva intervenţii foarte bune, salvând 2-3 goluri ca şi făcute.

În mitanul secund gazdele s-au detașat, chiar dacă au întâlnit un portar Bota foarte bun. Dar cu o floare nu se face primăvară, ocupanta locului trei marcând alte patru goluri, fără să mai primească vreunul. Au mai punctat: Emanuel Pătraşcu, în minutul 53, Sebastian Lobonea (min. 64), Sebastian Budur (min. 74) şi Cosmin Mancaş (min. 86). Şi oaspeţii au trimis mingea în transversală, în minutul 67, prin Claudiu Ionesi.

Întreaga echipă a Ghirodei a dedicat această victorie lui Sebastian Lobonea, care sâmbătă are nunta cu Loredana, Sporttim alăturându-se corului ocupanților locului 3 prin a adresa tradiționalul ”Casă de piatră!”

*

ACS Ghiroda: Ilie – Mancaş, Miheţ, Gaidoş, Gavriluţă, Filimon, Budur, Pătraşcu, Firuţ, Naidin, Budur.

Antrenor secund: Vlad Bura.

Au mai intrat: Zele, Berevoiescu, Danci, Protopopu.

Pe bancă: Dubou, Dochiţa.

Progresul Gătaia: Bota – Stoicoiu, Lup, Ionesi, Horţ, Gavrilă, Bungău, Cristea, Olar, Apostol, Mihalache.

Antrenor: Adrian Bungău.

Au mai intrat: Dreşcan şi Croitoru.

Pe bancă: antrenorul secund Mihai Racz şi Manu Roşu.

Arbitri: Ioan Copaci – Gabriel Goloşie şi Flavius Ciorogar. Observatori: Ioan Franţ şi Raul Dragomir.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.