Divizia D Timiș, etapa 21: rezultate, marcatori, echipe, declarații. ”Să joace Grigorescu cu trupa lor de șmecheri!” + FOTO Phoenix Buziaș – Deta 5-0

Liga a patra județeană a programat astăzi cea de-a doua rundă din retur, etapa 21, în care liderul CSC Peciu Nou a stat întrucât AS Unirea Grabaţ s-a retras din campionat, fruntașa urmând a câștiga cu 3-0 la ”masa verde”.

Cei din Peciu Nou au disputat în schimb un joc amical cu echipa din liga a treia CS Gloria Lunca-Teuz Cermei, încheiat 1-1 (0-0). Pentru timişeni a marcat Marco Giuricici în prelungiri (minutul 90+3), cu un şut de la 25 de metri direct la vinclu, după ce oaspeţii au deschis scorul în minutul 80.

Antrenorii Daniel Rupa şi Răzvan Popaluca au folosit următorii jucători: Rusu – Rosenblum, Ciumacenco, Matei, Teslariu, Rupa, Cornel Bud (min. 46, Anagor), Vlădic, Denis Bud, Schipor, Sevici. Rezerve: Popaluca şi Doboşan.

Nu au jucat în această etapă, pentru că au primit cartonaşul roşu în runda inaugurală a returului, fiind așadar suspendaţi, și următorii jucători: Daniel Nicolescu (Şag), Dănuţ Brădean (Giarmata) şi Marc Fofe Tiomela (Lugoj) – toţi trei câte o etapă; Dorin Blaga (Unirea Sânnicolau Mare) şi Florin Olariu (UVT) – ambii două etape şi penalizați câte 500 de lei.

Dar iată câteva detalii despre cei care au jucat, pe puncte. Rezultatele, marcatorii, echipe și amănunte de la meciurilor etapei a doua din retur în Divizia D Timiș, una dominată de gazde, cu 5 victorii. În rest, câte două remize respectiv succese în deplasare.

Coloana clasamentelor la zi a secțiunii Fotbal, incluzând și programul de start în 2022 în ”Județ” și ”Promoție”, cu tot cu ierarhiile la zi ale tuturor seriilor ligii 5 și 6.

CS Unirea Tomnatic – CS Timişul Şag  2-2 (1-2).

Marcatori: Marcus Antemie (min. 30) şi Bogdan Centea (min. 50), respectiv Răzvan Banu (min. 3) şi Andrei Păianu din lovitură de la 11 metri, în minutul 8.

În tur 2-3.

Delegatul echipe gazdă, Vali Taciuc, s-a arătat a fi foarte contrariat de maniera de arbitraj și a declarat: ”Echipa Unirea Tomnatic din vară nu se mai înscrie în competiţie, ne vom retrage. Astăzi am fost jegmăniţi de arbitru, chiar aşa ceva nu este posibil! Am hotărât, nu mai are rost să băgăm miliarde în fotbal, cu salarii la jucători, baremuri la arbitri şi observatori. Să joace Grigorescu cu trupa lor de șmecheri!”

CSM Lugoj – ACS Fortuna Becicherecu Mic 3-0 (0-0).

Cele trei goluri pentru elevii lui Arpad Laczko au fost marcate de Andrei Cărăbaş (min. 58), Sorin Coţolan (min. 68) şi Viorel Socaci (min. 80).

Jucătorul meciului a fost Sorin Coţolan, care, pe lângă golul marcat, a fost coautor al celorlalte două goluri.

În tur .

CS Unirea Sânnicolau Mare – AS Avântul Topolovăţu Mare 2-1 (1-0): Daniel Galea (min. 12, din lovitură de la 11 metri) şi Flavius Tulcan (min. 63), respectiv Vasile Dziţak. (în tur 1-1).

Antrenorul Cristian Contescu a folosit jucatorii: Timis, Moldovan, Olaru, Florescu, Cărpinișan – cpt., Boboiciov, Bizau (Michi), Galea, Manoliu (Pârlăgeanu), Tulcan, Rusu (M. Contescu). Rezerve: Vlascici, Dima, Mesaros, Sitaru, Cozma.

CS Flacăra Parţa – CS Progresul Gătaia 2-1 (0-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 29, prin Mihai Hurdea, iar gazdele au egalat în minutul 80, prin Doru Sabău. În prelungiri (minutul 90+3), Ovidiu Semeniuc a semnat victoria. Iar Flacăra Parta a dedicat victoria lui Ovidiu Semeniuc, la aniversarea a 30 de ani, împliniți astazi.

Înfrângere a Progresului în același minut 90+3 pentru a doua oară consecutiv.

În tur 3-1.

CS Cocoşul Orţişoara – ACS Voinţa Maşloc 0-0 (în tur 6-0).

CS Progresul 1906 Ciacova – CS Comloșu Mare 1-5 (0-3): Andrei Luca (min. 65), respectiv pentru învingători Dacian Bîrză (min. 10), Deian Pecarov (min. 40), Bogdan Costea (min. 43) și jucătorul meciului, din nou Dacian Bîrză și în minutele 70 şi 88, ”dublă”. În tur 1-4.

Antrenorul Marius Stanache a folosit următorii jucători: Alin Culda – Marius Stanciu (min 66, Tiberiu Matei), Marius Toma, Daniel Laslău (min 72, Daniel Tripunescu), Sergiu Diac (min. 66, Raul Csuy) – Andrei Hodiș, Marcel Bota, Angelo Olteanu, Bogdan Costea – Deian Pecarov (min 68, Andrei Stănilă), Dacian Bîrză.

AS FC Atletico Liebling – CS Sânandrei-Carani 2-1 (1-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 25, prin Sergiu Iorgovan, ca apoi Marco Panta să semneze ”dubla” în minutele 35 şi 70. În tur 2-2.

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – CSC Millenium Giarmata 1-3. În tur 1-0.

Elevii lui Cosmin Goia au reuşit a doua victoie consecutivă în deplasare prin golurile marcate de Bogdan Moroşan (min. 48), Alex Vlăduţi (min. 66) și Radu Semco (min. 90+3). Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Adrian Boghian în minutul 31.

CS Phoenix Buziaş – CSO Deta 5-0 (3-0).

Victorie clară pentru ocupanta locului secund, prin golurile marcate de: Brian Filimon (min. 20), Răzvan Rus (min. 25), Alexandru Birău (min. 35, din lovitură de la 11 metri), Marius Musteţa (min. 52) şi Dan Silaghi (min. 58). În tur, 8-0. Meciul s-a jucat pe ”sinteticul” de la Baza 2 – UPT. de la ora 16.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.