Divizia D Timiș, etapa 24: rezultate, marcatori, echipe + golgheteri. Unirea Tomnatic se retrage de pe terenul din Peciu Nou în semn de protest, arbitrii sunt închiși în vestiar iar cheia aruncată în apă

Oaspeții au câștigat astăzi jumătate dintre jocurile duse la bun sfârșit în cea de-a cincea rundă din returul Diviziei D Timiș, mai exact 4 din cele 8 partide, o alta încheindu-se la egalitate, în condițiile în care un meci nu s-a desfășurat până la capăt, Unirea Tomnatic retrăgându-se de pe teren în deplasarea la campioana de toamnă CSC Peciu Nou.

În continuare, succinte detalii pe marginea celei de-a cincea etape din 2022 în liga a IV-a județeană, cu 5 meciuri jucate de la ora 11 și 4 de la ora 17: rezultate, marcatori, echipe, declarații. Rezultatele tehnice și programul viitor, al rundei intermediare de săptămâna viitoare, pe coloana clasamentelor la zi.

Dar mai întâi, enumerarea celor suspendați: Filip Lakatos (CSM Lugoj) – pentru două etape şi penalizat 500 de lei; Cristian Podină (CS Phoenix Buziaş) două etape şi 500 de lei; Marius Matei (CSC Peciu Nou), portarul Sergiu Narița (CSC Millenium Giarmata), Vasilică Bizău (CS Unirea Sânnicolau Mare) și Răzvan Rus (CS Phoenix Buziaş) – câte o etapă fiecare.

Tot în plan individual, dar la nivelul reușitelor, Florin Nanu (Buziaş) a semnat un hat-trick, iar trei jucători au câte o ”dublă”.

Și din nou unele echipe au fost nemulţunite de arbitraj, a se vedea ”cazul Tomnatic”, însă și cele din Parta, Orțişoara.

Pe terenul ”Comunal” al campioanei de toamnă, de la ora 11, CSC Peciu Nou – CS Unirea Tomnatic nu avea să ia sfârșit la finele timpului regulamentar de joc. Plutește în aer un 3-0 ”la masa verde”.

Oaspeţii, nemulţumiţi de arbitraj, au părăsit în semn de protest terenul de joc, după prima jumătate de oră, în urma acordării unei lovituri de la 11 metri, la o intervenție a portarului Bogdan asupra lui Schipor. După această decizie, arbitrul a eliminat căpitanul echipei oaspete, care a întrebat cum este posibil sa acorzi un aşa 11 metri.

Au urmat proteste îndelungate ale vizitatorilor iar conducerea clubului, în semn de protest, a retras echipa de pe teren.

La vestiare, un fapt inedit. O persoană neidentificată a încuiat vestiarul arbitrilor, cu împărțitorii dreptății în incintă, cheia fiind de negăsit, aruncată în întinderea de apă din preajma terenului. După câteva minute bune se găsea rezerva de cheie iar arbitrii erau “eliberaţi”.

Cel mai probabil se vor aplica sancţiuni drastice clubului din Tomnatic. În tur, 1-2.

CS Progresul Gătaia – CS Unirea Sânnicolau Mare 2-4 (2-2).

Marcatori: Levente Parvany (min. 11) și Mihai Hurdea (min. 14, din lovitură de la 11 metri), respectiv pentru învingători Nicuşor Olaru (min. 7), Flavius Tulcan (min. 23, 55) şi Emanuel Michi (min. 85).

Meci cu multe goluri şi o victorie meritată pentru elevii pregătiţi de Cristian Contescu.

Au jucat următoarele formaţii:

Gătaia: Toth – Ichim, Gâtin, Danci, Apro, Popovici, Hurdea, Parvany, Şandru, Chiticariu şi Barburescu.

Rezerve: Copoeru, Istodor şi Cocian.

Antrenor Sorin Gheju.

Unirea Sânnicolau Mare: Timiş – Crişan, Olaru, Florescu, Parlageanu, Michi, Galea, Manoliu, Boboiciov, Tulcan, Rusu.

Rezerve: Marius Sitaru, Moldovan, Mesaroş, Blaga, Dima, Cărpinişan, Boldan, Cozma.

Antrenor Cristian Contescu.

În tur 1-7.

AS Avântul Topolovăţu Mare – ACS Fortuna Becicherecu Mic 0-1 (0-1).

Elevii lui Petre Narcis au marcat în minutul 30 prin Alin Gîrz și au reuşit a treia victorie consecutivă.

Topolovățu Mare – Becicherecu Mic 0-1

Rezerva Mihai Vida a văzut cartonaşul rosu pe banca gazdelor, pentru proteste. În tur 4-1.

Timişul Şag – CS Cocoşul Orţişoara-Seceani 2-2 (0-2).

”Cocoşeii” lui Ghiţă Chimiuc au fost în largul lor în prima jumătate de oră a jocului, detașându-se prin ”dubla” lui Ousmane Gueye în minutele 2 și 29.

Gazdele au revenit după pauză prin Daniel Nicolaescu (min. 58) şi Eric Pascu, în prelungiri (min. 90+3): 2-2.

Şag:Radu – Gîltofeţ, Stoia, Pascu, Costea, Andreşoiu, Nicolaescu, Banu, Radovan, Costescu, Gălan.

Rezerve la start: Pârvan, David, Păianu, Cojocar, Ştefan, Beltechi, Petrişor, Ropotă.

Orţişoara: Ulmet – Ordog, Ciprian Epure, Haiduc, Moroşanu, Alin Roşu, Moricz, Ursu, Popovici, Olar, Ousmane Gueye.

Rezerve la start: Goldan, Bogdan Epure, Topor, Sobolu, Balaci.

A arbitrat Ionuţ Lefter. În tur 1-0.

ACS Voinţa Maşloc – CS Flacăra Parţa 3-2 (2-1).

Au marcat: Marius Muscă (min. 29), Sebastian Lobonea (min. 40) şi Ciprian Ştreangă (autogol, min. 83), respectiv Ioan Făndel (min. 25) şi Adrian Milovan (min. 74).

Maşloc: Coroban – Grunţă, Rus, Vlada, Belu, Muscă, Buzdugan, Niţă, Ciobanu, Crişan, Lobonea.

Antrenor Bogdan Străuţi.

Au mai intrat: Saizu şi Şerban. Rezervă: Toman.

Parţa: Ionescu – Alexin, Ciurariu, Gania, Milovan, Ovidiu Semeniuc, Vlădulescu, Mîţu, Sabău, Cristian Nicolaescu, Făndel.

Antrenor: Flavius Ion.

Au mai jucat: Ștreangă și Ungureanu. Rezervă: Ruben Nicolaescu.

Antrenorul echipei din Parţa, Flavius Ion, a declarat: ”A fost scorul de 3-2 pentru Elisei Balaj, Îl felicit pe domnul Elisei că a reuşit să ne oprească, cum a făcut în urmă cu o săptămână şi la Lugoj cu Peciu Nou.” În tur 2-12.

CSC Millenium Giarmata – CS Phoenix Buziaş 0-3.

Florin Nanu a reuşit un hat-trick şi a distanțat liderul la 4 puncte de ocupanta locului secund.. Mădălin Stancu a ratat o lovitură de la 11 metri

Antrenorul Sorin Tomoş a folosit următorii jucători: Bota – Popescu, Adrian Rus, Marius Musteţa, Stancu, Răzvan Rus, Bizău, Nanu, Artimon, Filimon, Marian Musteţa.

Au mai intrat: Ferţu şi Dobra. Rezerve: Rusu, Loga, Marta, Raţiu, Grigore. În tur 2-4.

CS Comloşu Mare – CSM Lugoj 2-1 (0-0)..

Deian Pecarov a deschis scorul în minutul 49, Dacian Bârză a dublat avantajul pentru echipa sa în minutul 77, iar vizitatorii au redus din diferenţă în minutul 81, prin Andrei Cărăbaş.

Comloșu Mare – CSM Lugoj 2-1

Din minutul 83 lugojenii au rămas în 10 jucători; Ardelean a fost eliminat pentru fault de ultim apărător.

Comloşu Mare: Culda – Stanciu, Toma, Laslău, Diac, Marcel Bota, Olteanu, Hodiş, Bârză, Costea, Pecarov.

Antrenor: Marius Stanache.

Rezerve la start: Brădău, Oneţ, Csuz, Stănilă, Tripunescu.

CSM Lugoj: Gârlea – Semeniuc, Anişoreac, Tiomela, Secoşan, Ardelean, Maier, Kovaragou, Socaci, Talpă, Radak.

Antrenor Arpad Laczko.

A intrat  Cărăbaş. Rezerve la start: Gabriel Bota, Benzar, Tamaş, Coţolan, Pop, Popovici, Edafee, Mrei. În tur 0-1.

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – AS FC Atletico Liebling 2-1 (0-0).

Au marcat: Adrian Balabuc (min. 65) şi Ionuţ Vucea (min. 75), respectiv Daniel Andra (min. 87). Meciul s-a jucat pe terenul din localitatea Săcălaz. În tur  8-0.

CS Sânandrei-Carani – CS Progresul 1906 Ciacova 0-3 (0-0): Cristian Tăbăcaru (min. 56, din lovitură de la 11 metri) și Andrei Lazea – ”dublă” in minutele 61 și 74. În tur 3-7.

CSO Deta – AS Unirea Grabaţ 3-0 la ”masa verde” întrucât cei din Grabaț s-au retras din competiții după sezonul de toamnă.

+

Clasamentul la zi al marcatorilor Diviziei D Timiș în ediția 2021-2022 cu minimum trei reușite după a 5-a etapa a returului:

29 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş)

26 goluri… Ioan Făndel (Parţa);

24 goluri… Alexandru Baranyi (CS Unirea Tomnatic).

18 goluri… Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare), Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara).

17 goluri… Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş), Marco Giuricici (Peciu Nou),

15 goluri… Sebastian Lobonea (Voinţa Maşloc, ex Topolovăţu Mare),

14 goluri… Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou), Aleksandar Radovan (Şag). Alex Birău (Buziaş), Deian Pecarov (Comloşu Mare).

13 goluri… Bogdan Moroşan (Millenium Giarmata; ex Unirea Sânnicolau Mare),

12 goluri… Petru Măgulean (CS Unirea Tomnatic).

11 goluri… Ovidiu Semeniuc (Parta), Alexandru Vlăduţi (Millenium Giarmata). Ousmane Gueye (Orţişoara),

10 goluri… Florin Nanu,(Buziaş), Adrian Vlădic (Deta), Ifeany Anagor (Peciu Nou), Alin Florin Gîrz (Becicherecu Mic). Andrei Cărăbaș (Lugoj),

9 goluri… Alexandru Maier (Lugoj), Vasile Dzitac (Topolovăţu Mare), Cătălin Crișan (Maşloc). Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare),

8 goluri – Marius Lazea (Ciacova), Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara), Patrick Niţă (Universitatea de Vest din Timişoara), Alex Nichiforel (Giarmata), Denis Bud (Peciu Nou),

7 goluri –Zoran Radu (Fortuna Becicherecu Mic, ex Comloşu Mare), Beniamin Dobra (Buziaş), Flavius Ion (Parţa), Armin Şultz (Şag), Dan Raţiu (CSC Deta, ex-Gătaia), Mădălin Stancu (CS Phoenix Buzias);

6 goluri – Cristian Daminuţă (Deta). Gabriel Gînju (Orţişoara), Marius Semeniuc (Parţa), Petru Gîtin (Gătaia), Bogdan Ferţu (Buziaş, ex Giarmata), Răzvan Popovici (Cocoşul), Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare). Adrian Dan (Orţişoara), Doru Sabău (Flacăra Parţa), Dacian Bîrză (Comloşu Mare).

5 goluri – Robert Szalkai (Buziaş), Lucian Stoica şi Andrei Raţiu (ambii Lugoj), Denis Dorobanţu (Parţa), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Daniel Dragu (Becicherecu Mic), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Andrei Firan (Comloşu Mare), Brian Filimon (Buziaş), Andrei Boghian (Universitatea de Vest din Timişoara), Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare). Cristian Tăbăcaru (Ciacova).

4 goluri – Caius Marta (Buziaş), Andrei Luca (Liebling), Cătălin Ştefănescu (Ciacova), Vlad Nicoară (Ciacova), Florin Natanticu (Giarmata), Marius Talpă (Lugoj), Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare), Andrei Manoliu (Unirea Sânnicolau Mare), Denis Covaciu (Universitatea de Vest din Timişoara), Bogdan Costea (Comloşu Mare), Răzvan Rus (Buziaş), Alin Pârjol (Maşloc,, ex-Universitatea de Vest din Timişoara), Miroslav Radak (Lugoj), Adrian Nicolaescu (Şag). Levente Parvany (Gătaia),

3 goluri – Cristian  Nicolescu (Parţa),Adrian Fiştea (Grabaţ), Cosmin Marina (Maşloc), Răzvan Plopeanu (Tomnatic), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mirel Rosuş (Deta), George Gurguş (Maşloc), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăcianu (Sânandrei), Petre Rădulescu (Timişul Şag), Marian Talpă (Lugoj), Adrian Sabău (Sânandrei Carani), Marius Sîrbu (Unirea Sânnicolau Mare), Loren Stoia (Şag), Mădălin Ciurariu (Parţa), Florin Călin (Gătaia). Dragoş Cătău (Ciacova), Silviu Francescu (Giarmata), Pedrian Ghera (Deta), Bogdan Steop (Ciacova) Marius Toma (Comloşu Mare), Bogdan Centea (Tomnatic; ex Comloşu Mare), Raul Duţu (Maşloc, ex Deta), Raul Semco (Millenium Giarmata, ex Sînandrei-Carani), Andrei Lazea (Ciacova).

Alți 136 de jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.