Divizia D Timiș, etapa 25: rezultate, marcatori + foto. 5 succese acasă, liderul Phoenix înscrie 4, Lugoj 5, Comloșu Mare și Peciu Nou înving afară cu câte două goluri marcate

A doua zi de marți din aprilie, prima etapă intermediară din retur și din 2022 în Divizia D Timiș, marea majoritate a meciurilor jucându-se astăzi, câteva miercuri. Iată ce-a fost în runda 25 din campionatul ligii a patra, rezultate, marcatori, echipe, declarații, fotografii.

Liderul a învins la scor în cea de-a șasea etapă din retur: CS Phoenix Buziaş – CSU Universitatea de Vest din Timişoara 4-0 (3-0).

Cele patru goluri au fost narcate de Caius Marta (min. 19), Alex Birău în minutele 27 – din lovitură de la 11 metri şi 36 și Marian Musteţa (min. 70).

Indiferent pe ce teren joacă, de astă dată pe gazonul din localitatea Carani, liderul tinde a lua prim-planul. Antrenorul Sorin Tomoş a folosit următorii jucători: Bota – Popescu, Podină, Artimon, Marius Musteţa – Birău, Filimon, Marta, Ferţu, Dobra şi Nanu. Au mai jucat: Răzvan Rus, Grigore, Marian Musteţa, Raţiu și Stancu. În tur 7-1.

Campioana de toamnă a învins în deplasare: ACS Fortuna Becicherecu Mic – CSC Peciu Nou 0-2 (0-1).

Marcatori: Denis Bud (min. 30) și Alexandru Vlădic (min. 52).

Au jucat formaţiile:

Becicherecu Mic: Holca – Cruceriu, Roman. Liviu Ungureanu, Negruţ – Gîrz, Dragu (cpt.), Radu, Tiron – Staici, Adrian Ungureanu.

Antrenor: Narcis Petre.

Rezerve la start: Gabor, Duma, Ţigănaş, Marius Rus, Zohapaschi, Buzdugan.

Peciu Nou: Rusu – Rosenblum, Matei (cpt), Cornel Bud – Vlad, Ilaş, Denis Bud (min. 75, Alex Mureşan), Schipor.(min. 46, Vlădic) – Giuricici (min. 65, Sevici), Anagor (min. 65, Ciumacenco).

Antrenor Daniel Rupa.

Pe bancă: Doboşan, Răzvan Popaluca. În tur: 2-3.

O altă formație de pe primele poziții a avut câștig de cauză în deplasare: CS Unirea Tomnatic – CS Comloşu Mare 1-2 (1-0).

Marcatori: Alexandru Baranyi (min 35) – Angelo Olteanu (min. 65) şi Deian Pecarov (min. 68).

CS Comloșu Mare: Culda – Stanciu, Toma, Laslău, Diac – Hodiș, Bota, Olteanu, Costea – Bîrză, Pecarov.

Au intrat pe parcursul meciului: Matei, Csuy, Oneț, Stănilă.

Răsturnare de scor după pauză, care le mai dă speranţe comloșenilor lui Marius Stanache la ocuparea primului loc. În tur: 3-1.

CSM Lugoj – CS Progresul Gătaia 5-0 (1-0).

Joc la discreţia gazdelor după pauză, care s-au desprins spre mijlocul părții secunde prin golurile marcate de Alexandru Maier (min. 38), Marc Tiomela (min. 55), Marian Talpă (min. 68), Victor Gârlea (min. 74, din lovitură de la 11 metri) şi Sorin Coţolan (min. 80), cu un şut de la 40 de metri, văzându-l pe portar ieşit mult în față.

Antrenorul Aroad Lackzo a folosit următorii jucători: Gârlea – Semeniuc, Secoşan, Tamaş, Radac – Mbei, Tiomela, Socaci, Cărăbaş, Maier, Kouaragou.

Au mai jucat: Pop, Coţolan, Benzar, Edefe, Talpă. În tur 3-0.

Progresul 1906 Ciacova – Voința Masloc 3-1 (1-1).

Marcatori pentru învingători: Andrei Lazea în minutele 27 și 66, și Andrei Luca (58).

Pedrian Ghera a trimis în transversală în prima repriză.

După trei victorii consecutive obţinute de elevii pregătiţi de Bogdan Străuţ, iată că un prim joc de campionat la mijlocul săptămânii nu le-a priit, chiar dacă au deschis repede scorul, în minutul 12, marcator Patrick Niţă. Localnicii au egalat așadar până la pauză prin golul lui Andrei Lazea, Andrei Luca aducându-și apoi echipa în avantaj, 2-1 în minutul 58, iar același Andrei Lazea reuşind ”dubla” şi să stabilească scorul final.

Altfel, nici până în ziua de azi nu s-a luat nici o decizie privind contestaţia depusă de delegatul echipei ciacovene în turul campionatului. Dar n-au intrat încă zilele-n sac, nu-i așa, onorată Comisie de Disciplină a AJFT? În tur 2-2.

Progresul: Sabac – M. Lazea, Telios, Năstase, Stănilă, Ghera, Garvuță, Doroftei (Simion), 7. A. Lazea – cpt., Tăbăcaru, Luca (C. Stănilă). Rezervă: Ciobanu. Au lipsit căpitanul Cătălin Ștefănescu – aflat la lucru, Cătău și Ropot accidentati iar Jivan răcit.

Voința: Sîrbu – Grunță, Vlada, Rus, Belu, 6. Muscă – cpt., Niță, Saizu, Lobonea, Crișan, D. Ciobanu. Rezerve la start: Coroban, Blenche, Toman, Șerban, Buzdugan.

AS Avântul Topolovăţu Mare – CS Timişul Şag 1-0 (0-0).

Elevii pregătiţi de Alin Muntea au spart în sfârșit gheaţa, reuşind o victorie la limită prin golul marcat de de Vasile Dizţac în minutul 58. În tur 3-2.

Și a cincea victorie acasă a după-amiezii: AS FC Atletico Liebling – CS Cocoşul Orţişoara 3-1 (1-0).

Gazdele au deschis scorul în minutul 30 prin Raul Petiu, Roberto Apostol a dublat avantajul pentru echipa sa, iar oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 82 prin Andrei Balaci. Dar cu cinci minute înainte de final Raul Petiu a reuşit prima ”dublă” în acest campionat. 3-1. În tur 1-3.

AS Unirea Grabaţ – CS Sânandrei-Carani 0-3. Clubul din Grabaţ s-a retras din campionat. În tur 3-4.

Ultimele două jocuri ale etapei se vor juca mâine, miercuri de la ora 18, respectiv 17: CS Flacăra Parţa – CSC Millenium Giarmata (în tur 2-2) şi CS Unirea Sânnicolau Mare – CSO Deta (în tur 0-0).

Clasamentul actualizat și programul viitor, din weekend, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.