Divizia D Timiș, etapa 30: rezultate, marcatori, echipe, declarații + GOLGHETERI. Supărarea Comloșului: ”N-am văzut așa ceva nici măcar la Scornicești sau Moreni pe vremuri. Nu mai are rost…”

A început și ultimul sfert al ediției de campionat 2021-2022 în Divizia D Timiș, astăzi intrându-se în a doua jumătate a returului, odată cu etapa 30. Au mai rămas opt de jucat, dintre care două săptămâna viitoare, dar mai întâi ce-a fost săptămâna aceasta: 5 victorii ale gazdelor, 3 ale oaspeților și o remiză. Rezultatele, marcatorii, echipe, declarații și ierarhia golgheterilor, iar pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal, programul viitor și clasamentul actualizat.

Despre CS Phoenix Buziaş – CS Progresul 1906 Ciacova 6-1 (3-1), într-o cronică anterioară, la această legătură. Au marcat Valentin Grigore două goluri, Răzvan Rus două goluri, Bogdan Ferțu și Marian Mustețea, respectiv Andrei Lazea – golul meciului.

Runda a 11-a din tur aducea prima înfrângere a liderului Phoenix Buziaș, invincibilitate spulberată la Ciacova, 2-1 pentru Progresul 1906, de această dată fruntașa revanșându-se cu vârf și îndesat la Baza II – UPT. Jucătorul meciului, Valentin Grigore.

CS Timişul Şag – CS Flacăra Parţa 2-4 (0-3).

Au marcat: Loren Stoian (min. 53) și Alexandar Radovan (min. 66), respectiv pentru învingători autogolul lui Bogdan Popa (min. 20), Mădălin Ciurariu (min. 30), Doru Sabău (min. 35) și Cristian Nicolescu (min. 90+2). În tur 1-2 .

Declarațiile celor doi antrenori:

Adrian Ianoșev (Șag): ”A fost un meci bun practicat de ambele echipe, a câștigat echipa mai pragmatică. Victoria lor este meritată, chiar dacă au fost două reprize diferite, prima a lor, a doua a noastră.”

Flavius Ion (Parța): ”A fost un adevărat derby, ca între vecini. S-a jucat cu mare ambiție, jucătorii se cunosc între ei și satul și-a dorit mai mult victoria, lucru reușit în final, chiar dacă băieții au căzut la 3-0. O primă repriză clară pentru noi. În cea de-a doua am primit două goluri repede și până la final a trebuit să tremurăm, dar este bine când se termină cu bine. Doresc să felicit gazdele pentru proiectul curajos și le doresc mult succes!”

CS Cocoşul Orţişoara – CS Unirea Sânnicolau Mare 3-1 (1-0).

Marcatori: Daniel Motreanu (min. 30), Osmane Gueye Sergne (min. 62) și Răzvan Solomon (min. 78), vizitatorii reducând din handicap în minutul 75. În tur 0-1.

CSM Lugoj – CSU Universitatea de Vest din Timişoara 1-1 (1-0).

”Studenții” au deschis scorul în minutul 36, prin Florin Olariu, ex-divizionarii C au egalat în prelungiri (minutul 90+4) prin golgheterul echipei, tanărul Alex Maier. În tur 1-0.

ACS Voinţa Maşloc – ACS Fortuna Becicherecu Mic 3-2 (1-0).

Au marcat: Patrick Niță (min. 15) și Cosmin Saizu în minutele 81 și 85, respectiv Marius Staicu (min. 50) și Marius Ionel Rus (min. 58).

Ioan Coman (Mașloc): ”Am avut o repriză bună, chiar am condus, și am căzut în partea secundă. Dar suntem mulțumiți că am reușit să caștigăm.”

Narcis Petre (antrenor Fortuna Becicherecu Mic): ”Nu credeam că nu vom câștiga după ce am condus cu 2-1 și am avut câteva situații clare de a ne desprinde. Din păcate am pierdut trei puncte pe care le-am avut în buzunar. Omul meciului, de la ei, a fost Cosmin Saizu – bravo lui! Ăsta e fotbalul, noi ratăm, alți ne taxează. Așa e, mergem înainte.” În tur 6-1.

CSC Millenium Giarmata – CS Unirea Tomnatic 3-0 (1-0).

Cele trei goluri pentru elevii pregătiți de Cosmin Goia au fost marcate de Bogdan Moroșan (min.40, din lovitură de la 11 metri), Lucian Oprea (min. 45) și Radu Pîrvulescu (min. 80). În tur 3-4.

CSO Deta – CSC Peciu Nou 1-3 (1-0).

Elevii lui Ionuț Iacob au condus prin golul marcat de Iosif Zifceac (min. 12), oaspeții au întors scorul după pauză prin Ifeany Anagor (min. 60) și Sorin Ciumacenco (min. 65), după care Flavius Iovicin a înscris un autogol (min. 71). În tur, 1-7.

ACS Carani – AS Avântul Topolovăţu Mare 1-4 (0-3).

A răsărit în sfârșit soarele în grădina Avântului, cu o victorie la scor în deplasare, e drept, în fața juniorilor de la Carani. Din partea cărora Valentin Bobuț a redus din handicap (min. 78), după ce învingătorii s-au detașat în prima oră de joc prin Răzvan Pițigoi (min. 3), Robert Fechete (min. 21) și Vasile Dzițac în minutele 35 și 50. În tur, 0-11.

CS Progresul Gătaia – CS Comloşu Mare 2-1 (2-0): Levente Parvany (min. 20) și Remus Barburescu (min. 35), respectiv Angelo Olteanu (min. 55). În minutul 89, Deian Pecarov a înscris după o centrare din corner, dar golul a fost anulat de asistentul Denis Mihăescu. Jocul a fost întrerupt câteva minute, formându-se un meleu în jurul arbitrului, care a scăpat cu greu din ”grămada” oaspeților.

Sorin Gheju (antrenor Gătaia): ”Am întâlnit o echipă cu jucători foarte buni, care au evoluat în eșaloanele superioare. Noi am jucat foarte motivați și am controlat jocul de la începutul meciului, drept dovadă am reușit să marcăm de două ori. Cu ce jucători au avut ei, astăzi trebuia să ne bată la pas. Păcat că la 2-0 noi puteam să inchidem jocul dar am ratat ocazii mari de a înscrie, și așa se întâmplă, puteam fi egalați. Da, ei au marcat un gol, dar arbitrul a văzut mai bine dacă a fost ofsaid; eu am fost prea departe și nu mă pot pronunța. Am înțeles că a fost ofsaid și nu avem ce comenta.” În tur 3-2

Costică Busuioc (delegat Comloșu Mare): ”Sunt prea nervos și e prea <la cald> să fac declarații. Am mulți ani de fotbal și atât vreau sa spun: <Rușine brigăzii de arbitri, rușine celor care ii deleagă, și pe ei și observatorii. Rușine! Rușine… Ce s-a întâmplat azi la Gătaia nu am văzut nici la Scornicești sau Moreni pe vremuri. Nu mai are rost să cheltuim bani pentru o clică de incompetenți și un grup bine organizat. Din sezonul viitor nu vom mai activa în nici o ligă patronată de AJF Timiș. Să joace arbitrul Mihăescu, cel care ne înjura jucătorii și semnalizează ofsaid din corner, este de neimaginat așa ceva. Îmi cer scuze domnilor Bădescu, Stoicovici, Tanasoglu! Tardive, ce-i drept.”

AS Unirea Grabaţ – AS FC Atletico Liebling 0-3 prin retragerea clubului gazdă din competiții. În tur 1-3.

De menționat că meciul CSC Peciu Nou – Avântul Topolovățu Mare, care a fost reprogramat pentru 3 mai, nu s-a mai jucat întrucât cei de la Topolovățu Mare au avut 7 jucători cu viroză.

*

Clasamentul la zi al marcatorilor Diviziei D Timiș în ediția 2021-2022 cu minimum trei reușite după a 11-a etapă a returului:

32 de goluri… Alexandru Baranyi (CS Unirea Tomnatic);

31 de goluri… Ioan Făndel (CS Flacăra Parţa),

29 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş),

26 goluri… Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare).

20 goluri…Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş),

19 goluri… Alex Birău (CS Phoenix Buziaş), Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara), Marco Giuricici (Peciu Nou), Aleksandar Radovan (CS Timişul Şag).

18 goluri… Deian Pecarov (Comloşu Mare), 16 goluri… Sebastian Lobonea (Voinţa Maşloc, ex Topolovăţu Mare), Alin Florin Gîrz (Becicherecu Mic).

14 goluri… Bogdan Moroşan (Millenium Giarmata; ex Unirea Sânnicolau Mare),Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou), Petru Măgulean (CS Unirea Tomnatic),Vasile  Dzitac (Topolovăţu Mare),Patrick Niţă (Maşloc ex Universitatea de Vest din Timişoara).

13 goluri… Ousmane Gueye (CS Cocoşul Orţişoara), Alexandru Maier (Lugoj).

12 goluri… Andrei Cărăbaș (CSM Lugoj),

11 goluri… Ovidiu Semeniuc (Parta), Alexandru Vlăduţi (Millenium Giarmata), Adrian Vlădic (Peciu Nou, ex-Deta). Ifeany Anagor (Peciu Nou).

10 goluri… Florin Nanu (Buziaş), Denis Bud (Peciu Nou), Cătălin Crișan (Maşloc), Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare), Răzvan Rus (Buziaş).

9 goluri… Alex Nichiforel (Giarmata), Bogdan Ferţu (Buziaş, ex Giarmata) ,

8 goluri – Marius Lazea (Ciacova), Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara), Beniamin Dobra (CS Phoenix Buziaş), Dacian Bîrză (Comloşu Mare), Dan Raţiu (CSC Deta, ex-Gătaia),

7 goluri – Zoran Radu (Fortuna Becicherecu Mic, ex Comloşu Mare), Flavius Ion (Parţa), Armin Şultz (Şag), Mădălin Stancu (CS Phoenix Buzias); Răzvan Popovici (Cocoşul), Denis Dorobanţu (Deta ex Parţa),Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare), Levente Parvany (Gătaia).

6 goluri – Cristian Daminuţă (Deta). Gabriel Gînju (Orţişoara), Marius Semeniuc (Parţa), Petru Gîtin (Gătaia), Adrian Dan (Orţişoara), Doru Sabău (Flacăra Parţa), Caius Marta (Buziaş), Marian Talpă (Lugoj), Andrei Luca (Ciacova ). Daniel Dragu (Becicherecu Mic),Andrei Boghean (Universitatea de Vest din Timişoara), Brian Filimon (Buziaş), Cristian Tăbăcaru (Ciacova), Andrei Lazea (Ciacova).

5 goluri – Robert Szalkai (Buziaş), Lucian Stoica şi Andrei Raţiu (ambii Lugoj), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Andrei Firan (Comloşu Mare), , Andrei Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare). Andrei Manoliu (Unirea Sânnicolau Mare), Edafe e Hamsik (CSM Lugoj), Florin Natanticu (Giarmata), Florin Călin (Gătaia). Raul Petiu (Liebling),Pedrian Gheţa (Deta),Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare),  Sergiu Iorgovan (Sânandrei-Carani),Adrian Ungureanu (Becicherecu Mic),Marian Musteţa (Buziaş), Olteanu Angelo (Comloşu Mare).

4 goluri – Cătălin Ştefănescu (Ciacova), Vlad Nicoară (Ciacova), Denis Covaciu (Universitatea de Vest din Timişoara), Bogdan Costea (Comloşu Mare), Alin Pârjol (Maşloc, ex-Universitatea de Vest din Timişoara), Miroslav Radak (Lugoj), Adrian Nicolaescu (Şag), Andrei Păianu (Şag), Răzvan Plopeanu (Tomnatic), Viorel Socaci (Lugoj), Petre Rădulescu (Atletico Liebling ex Timişul Şag), Mihai Hurdea (Gătaia),Bogdan Centea (Tomnatic; ex Comloşu Mare), Andrei Rus (CS Phoenix Buziaș),Ionuț Onosă (Deta),Cristian Nicolescu (Parţa).

3 goluri – Adrian Fiştea (Grabaţ), Cosmin Marina (Maşloc), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mirel Rosuş (Deta), George Gurguş (Maşloc), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăceanu (Sânandrei-Carani), Adrian Sabău (Sânandrei-Carani), Marius Sîrbu (Unirea Sânnicolau Mare), Loren Stoia (Şag), Mădălin Ciurariu (Parţa), Dragoş Cătău (Ciacova), Silviu Francescu (Giarmata), Bogdan Steop (Ciacova), Marius Toma (Comloşu Mare), Samuel Timofte (Tomnatic), Raul Duţu (Maşloc, ex Deta), Raul Semco (Millenium Giarmata, ex Sînandrei-Carani), Sorin Coţolan (CSM Lugoj), Lucian Robotă (CS Timişul Şag), Ilyassou Kovargou (CSM Lugoj). Marius Stanciu (CS Comloşu Mare) și Cătălin Petri (Parţa), Andrei Cărpinişan (Unirea Sânnicolau Mare), Răzvan Solomon (Cocoşul Orţişoara), Iulian David (Timișul Șag), Marius Staicu (Becicherecu Mic), Robert Fechete (Topolovățu Mare), Marius Staicu (Becicherecu Mic), Radu Florin Pîrvulescu (Giarmata), Cosmin Saizu (Mașloc).

Alți 175 de jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.