Divizia D Timiş, etapa 33: rezultate, marcatori, formaţii, declaraţii. „Am vrut să retragem echipa de pe teren!”

Vădit nemulţumite de arbitraj mai multe divizionare „D” la hopul celei de-a 14-a runde din retur, iar dacă scorurile au fost ceva mai „domoale”, nu de maidan, înregistrându-se câte 4 victorii ale localnicilor respectiv oaspeţilor şi 38 de goluri marcate, dintre care 20 de către gazde, în schimb unele prestaţii „la centru” au fost contestate.

Un tur de orizont, iar pe coloana datelor tehnice clasamentul actualizat şi programul viitor, cu o rundă „intermediară” marţi şi miercuri.

Etapa 33 a ligii a IV-a judeţene Divizia D Timiş a avut parte sâmbătă seară de momente tensionate într-un joc disputat de la ora 18 şi decis încă de la mijlocul primei părţi dintr-o lovitură de la 11 metri: CS Cocoşul Orţişoara – CS Progresul Ciacova 1-0 (1-0).

Transformată de Denis Ştefoni în minutul 20.

În acelaşi minut, dar al reprizei secunde, oaspeţii au vrut să părăsească terenul de joc, nemulţumiţi de arbitrajul lui Florin Albu, după ce l-a eliminat pe Marius Stănilă la un fault petrecut la centrul terenului.

Meciul se relua totuşi după două minute, cu un jucător în minus pentru vizitatori.

La sfârşitul partidei, când delegatul Progresului a luat carnetele jucătorilor de la arbitri, aceştia au strigat după el că nu au reţinut carnetul care trebuia, la care s-a întors şi le-a aruncat peste gard, „Luaţi-le pe toate!”

O persoană din tabăra oaspeţilor a spus că „a fost jaful secolului, japcă pe faţă. Suntem în anul 2024 şi nu se poate aşa ceva. Înainte de meci, arbitrul i-a ameninţat pe Şuşman şi Lazea, despre câte etape vor lua după această partidă. Un meci fără miză dar pur şi simplu şi-au bătut joc de noi. După aceste evenimente este posibil să ne retragem din campionat! Am vrut să retragem echipa de pe teren!”

În meciurile de la ora 11, de exemplu CS Sânandrei-Carani – AS Gelu 3-0 (1-0).

Marcatori: Zoran Radu (min. 7), Alex Birău (min. 55) şi Roberto Artimon (min. 65).

Antrenorul Narcis Petre a folosit următorii jucători: Culda – Hodiş, Artimon, Toma, Szalkai, Precup, Centea, Rus, Radu, Birău, Pecarov. Au mai intrat: Vidican, Toboşaru, Pascu şi Ghiţă.

CS Progresul Gătaia – ACS Pobeda Star Bîşnov 1-1 (1-0): Ralf Khun (min. 7), respectiv Daniel Vasilcin (min. 90+1) din lovitură liberă de la 22 de metri.

Din minutul 55, oaspeţii au rămas în 10 jucători, Răzvan Plopeanu primind al doilea cartonaş galben pentru un fault mai tare asupra unui adversar. Tot Plopeanu rata la 1-0 o lovitură de la 11 metri, în minutul 27.

Gătaia: Trică – Ichim, Gâtin (cpt), Solomon, Apro, Parvany, Vlădulescu, Pau (min. 65, Ciprian Toth), Mîțu, Khun, Chiticariu.

Antrenor: Flavius Ion.

Pobeda: Paşcalău – Berceanu, Gligor, Telecican, Ienovan (min. 39, Petcov), Rad (min. 90+2, Boboiciov), Vasilcin, Vincu, Plopeanu, Budur (cpt), Ghiuruţan.

Antrenor-jucător: Daniel Vasilcin.

Pe bancă: Mitric, Babuşcov şi Gheorghe Mirciov.

Arbitri: Eugen Gheorgeoiu – Călin Cimponeriu şi Florin Alexandru Argatu.

Antrenorul secund al oaspeţilor, Petre Mirciov, a spus: „Un meci foarte greu pentru noi, toţi vor să ne bată. Chiar dacă am rămas în 10 jucători din minutul 55, am dominat în continuare. Am primit un gol repede, dintr-o greşeală în apărare, dar în final veteranul şi antrenorul nostru Vasilcin a egalat meritat. Am rezistat eroic pe o căldură insuportabilă. Mare bucurie pentru noi acest punct cât o victorie! Iar rezultatele din această etapă ne-au fost favorabile.”

ACS Voinţa Maşloc (Pişchia) – AS FC Unirea Jimbolia 1-2 (0-1): Bogdan Inoveanu (min. 75), respectiv Ervin Butrici (min. 35) şi Robert Anton (min. 85).

Ultima victorie a Unirii se consemna în… ultima etapă din tur, 1-0 cu Progresul Gătaia.

Maşloc (Pişchia): Bout – Fulga, Balint, Harcău, Zaharia, Bolborea, Simina, Faimoc, Avrămescu, Argatu, Inoveanu.

Au mai jucat: Ştefan Glişa, Nicola, Flavius Glişa şi Barburescu.

Jimbolia: Antonio Romanov – Dan Boldor, Robert Anton, Marco Iovanovici, Fabian Bursuc, Alexandru Custuriu, Alin Futingher, Darius Covaci, Norel Pitucă, Ioan Petrovici, Ervin Burtic.

Au mai jucat: Andrei Şerban, Zoran Carac şi Raul Albei.

S-a jucat pe terenul din localitatea Pişchia. Arbitri: Norbert Rus – Raul Ghiciulescu şi Sebastian Poclid. Observator de arbitri: Ovidiu Maier. Delegat de joc: Ilie Dumbravă.

Ioan Coman (preşedinte Pişchia): „Un meci sub orice critică făcut de noi, cu un adversar ambiţios, şi nu ne-a iertat când ne-a prins, a şi marcat şi a câştigat. Noi am avut şi trei bare, meci de meci ratăm iar mingea refuză să intre în poartă. Sper să terminăm acest campionat…”

Constantin Heişu (preşedintele clubului Unirea Jimbolia) a declarat: „Băieţii şi-au dorit mult victoria şi au reușit-o, pentru care îi felicit. Chiar dacă am mai avut ocazii mari de a înscrie, pot spune că am avut şi noroc. Suntem foarte bucuroşi că am luat cele trei puncte!”

CS Gloria Moşniţa Nouă – AS Avântul Topolovăţu Mare 7-3 (1-1).

Au marcat: Cristian Melinte (min. 45 şi 59), Patrick Niţă (minutele 50, 67, 85 şi 88) şi Ladik Lavrincik (min. 81) din lovitură de la 11 metri, respectiv Alin Muntean (min. 1), Vasile Dziţac (min. 54) şi Alessandro Prială (min. 69).

Fără antrenorul Bogdan Străuţ, suspendat două etape cu o penalitate de 500 de lei, căci aşa-i în Timiş, când vorbeşti, „eşti taxat”, respectiv fără Raul Duţu, suspendat o etapă, şi care au privit meciul din tribună, Gloria a obţinut un rezultat cum era de aşteptat, dar a şi încasat 3 goluri.

Moşniţa Nouă: Coroban – Popa, Grunţă, Ion Pîrjol, Ladik, Hepeş, Costescu, Şchiopu, Niţă, Melinte, Alin Pîrjol.

Antrenor: Bogdan Străuţ.

Rezerve la start: Andriuca, Untaru, Ţăpuş, Mariş, Popescu şi Cazimir.

Topolovăţu Mare: Mezzei – Pătroiu, Mutaşcu, Cervicescu, Anişoreac, Muntean, Balea, Korityjac, Prială, Tomici, Dziţac.

Rezerve: Attardo şi Popovici. Antrenor-jucător: Alin Muntean.

Arbitri: Cosmin Ripan – Vlad Boicu şi Corado Roşu. Observator de arbitri Cornel Avram. Delegat de joc, Raul Dragomir.

CSC Liebling – CS Flacăra Parţa 3-3 (2-1).

Marcatori: Ovidiu Agapie (min. 4), Eugen Pistriţu (min. 33) şi Ovidiu Dan (min. 85, din lovitură de la 11 metri), respectiv Bogdan Moroşan (min. 8, din lovitură de la 11 metri), Doru Sabău (min. 54) şi Daniel Nicolaescu (min. 65).

O persoană din colectivul grupării din Liebling a remarcat că „am avut un arbitraj de nota 6, Goloşie a cam greșit. A ridicat ofsaid aiurea, faulturi lângă el nu a semnalizat, iar în general multe faze a dat invers…”

Cosmin Goia (antrenor-jucător Flacăra Parţa): Am pierdut două puncte, deşi am controlat jocul de la un capăt la celălalt; am făcut 3 greşeli mari în defensivă şi le-am făcut cadou 3 goluri. Cel mai bun jucător de pe teren a fost portarul lor, Ionuţ Mercescu, care a scos 3-4 mingi pe care scria gol. Ne-au egalat la 3 din 11 metri, uşor acordat în minutul 85. În rest a fost un arbitraj bun. N-am înţeles bucuria gazdelor după meci, pentru că au luat un punct acasă.”

De la ora 18, CSU Universitatea de Vest Timişoara – CS Timişul Şag 0-2 (0-2).

Victorie conturată de lider în primul sfert de oră al jocului din Ciarda Roşie, unde Petre Ivanovici şi Octavian Drăghici – ajuns astfel la „cota” 53 şi detaşat în fruntea principalilor marcatori ai campionatului, au făcut diferenţa.

CSC Belinţ – CSM Lugoj 0-4 (0-2): Mihai Radak, Răzvan Piţigoi, Liviu Herci şi Beniamin Dobra.

CS Comloşu Mare – CS Unirea Sânnicolau Mare 3-1 (1-0): Adrian Cioată (min. 35, 55) şi Darius Bubulici (min. 72), respectiv Alexandru Pârlăgeanu (min. 47).

Din minutul 1, oaspeţii au rămas în 10 jucători, Vasilică Bizău fiind eliminat de arbitrul Claudiu Gaitin.

Un jucător din tabăra Unirii a apreciat că „nu este posibil să strici echilibrul din minutul 1, să acorde cartonaş roşu pentru un fault de joc! Nu suntem femei! Păcat că a ieşit la rampă acest arbitru Claudiu Gaitin.”

CSC Millenium Giarmata – CSO Deta 1-2 (1-1): Răzvan Onosă (min. 43), respectiv Alex Radovan (min. 11) şi Denis Voin (min. 76). Într-un meci din „meniul” casei de pariuri SUPER BET…

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.