Divizia D Timiș, etapa 36: rezultate, marcatori, declarații. Gazdele, la putere, Buziaș învinge la Lugoj, tot acolo și Ghiroda. CSC Peciu Nou câștigă marți, joi și sâmbătă

Cu excepția victoriilor celor de la CSC Peciu Nou la Liebling și CS Comloșu Mare la Orțișoara, victorii în tentativa cățărării pe podium, penultimul weekend al ediției de campionat 2021-2022 în Divizia D Timiș a fost dominat de formațiile gazdă, cu 6 succese, inclusiv un 9-0. Rezultatele antepenultimei etape, a 36-a în liga a patra județeană, precum și marcatorii și declarații, mai jos. Pe coloana tradițională, și programul viitor – o ”intermediară”, respectiv clasamentul la zi. Și se constată că ocupantele locurilor 2-5 sunt masate pe 4 puncte dar și dețin peste 10 puncte avans în fața Unirii de pe locul 6 respectiv peste 20 față de restul plutonului.

Ocupanta locului 4 a câștigat marți, joi și sâmbătă. Tur de forță: Atletico Liebling – CSC Peciu Nou 2-3 (1-2).

Au marcat: Petre Rădulescu (min. 35) și David Periat (min. 70), respectiv Ifeany Anagor (min. 15), Florin Schipor (min. 25) și Alex Mureșan, în minutul 60, cu cel mai frumos gol al meciului, șut de la 25 de metri direct la vinclu.

Răzvan Popaluca (antrenor secund CSC Peciu Nou) a spus: ”Un succes meritat al băieților mei, care merită felicitări. Au un caracter deosebit și mă înclin în fața lor. Au reușit patru victorii în 7 zile și în continuare vom ataca pozitia a treia.” În tur 0-3.

CS Cocoşul Orţişoara – CS Comloşu Mare 1-2 (1-1). În tur, 0-1.

Cu privirile încă ațintite spre podium, cei din Comloșu Mare au răsturnat scorul prin goluri la finele fiecărei reprize, cel al victoriei fiind înscris la potou.

Alex Olar a deschis scorul pentru gazde în minutul 15, ca apoi, în ultimul minut al primei reprize, Deian Pecarov să egaleze în contul oaspeților mai bine clasați. Tot în ultimul minut al celei de-a doua reprize au marcat elevii lui Marius Stanache, prin Tiberiu Matei.

Vizitatorii au schimbat deja la pauză, câștigând în formula Culda – Stanciu, Laslău, Diac, Csuy – Matei, Bota, Olteanu (min. 80 Brădău), Costea – Tripunescu (min. 75 Hodiș), Pecarov (min 46, Stănilă).

Pe bancă : Toma, Oneț, Bîrză.

Ghită Chimiuc (antrenor Ortișoara): ”În loc să marcăm noi, au dat ei în ultimul minut. Ratăm foarte mult; și astăzi am fost niște fraieri, am făcut cadou victoria oaspeților. Nu mai comentez arbitrajul, are cine să-l judece.” Dar oare o face?

ACS Voinţa Maşloc – CS Sînandrei-Carani 9-0 (4-0)

Nu s-a pus problema învingătorului, elevii lui Bogdan Străuț înscriind cât de mult au putut, în medie la fiecare 10 minute, prin Marco Muscă de 3 ori.   Cosmin Saizu și Sebastian Lobonea câte două goluri, Patrick Niță și Alex Belu.  În tur, 4-1.

Florin Trif, delegat al echipei Sânandrei-Carani, a spus: ”Noi nu jucăm 8 minute, ca alții, noi jucăm și luăm cât putem. Respectăm competiția. Dacă alții nu o respectă, dureros este că nu se iau măsuri. Asta este.” Tocmai asta este și ideea, că n-ar trebui să fie ”asta este”. Dar asta este pentru că… 272-0 și aproximativ 90 la puțin pe plan județean. Rezultatul? 2-0 Muntenegru. Ura și la gară.

CS Timişul Şag – CS Unirea Sânnicolau Mare 2-0 (1-0): Erich Pascu (min. 27) și Alexandar Radovan (min. 66). În tur 2-2.

CS Flacăra Parţa – ACS Fortuna Becicherecu Mic 3-1 (2-0): Mădălin Ciurariu (min. 30, din lovitură de la 11 metri), Ioan Făndel (min. 40) și Daniel Alexin (min. 62), respectiv Marius Staicu (min. 81, din lovitură de la 11 metri). În tur 8-1.

CS Phoenix Buziaş – AS Avântul Topolovăţu Mare 4-1 (2-0): Alex Birău (min. 23), Răzvan Rus (min. 41 și 85) și Florin Nanu (min. 79), respectiv Răzvan Pițigoi (min. 59, din lovitură de la 11 metri).

Meciul s-a jucat de la ora 18 pe stadionul Tineretului din Lugoj. Gazdă a liderului la ultimele apariții pe teren propriu, inclusiv a meciului de baraj. În tur 3-3.

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – CS Progresul Gătaia 4-3 (1-2): Adrian Boghian hat-trick în minutele 12, 56 din lovitură de la 11 metri și 90+3, și Mihai Olariu (min. 65), respectiv Neda Chiticariu (min. 10), Mihai Hurdea (min. 26) și Levente Parvanyi (min. 60). În tur 2-3.

Progresul a condus de două ori în prima repriză, apoi și în partea a doua, dar ”universitarii” s-au impus în prelungiri, după ce au egalat de 3 ori.

CS Progresul 1906 Ciacova – CS Unirea Tomnatic 2-0 (0-0): Cătălin Ștefănescu (min. 76) și Andrei Luca (min. 80).

Gazdele au ochit transversala în minutul 66 prin Cristian Tăbăcaru. În tur 0-2.

CSC Millenium Giarmata – CSO Deta 2-2 (0-0): Lucian Oprea (min. 83 și 90+5, din lovitură de la 11 metri), respectiv Ionuț Onosă (min. 47 și 63). Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 90, apărată de portarul Popescu la șutul ”telefonat” al lui Silviu Francescu.

Antrenorul oaspeților, Ionuț Iacob, a declarat: ”Felicit jucătorii, au făcut cel mai bun meci din acest campioant. Este o schimbare în bine! Sincer să fiu, am ratat victoria prin numeroasele ocazii avute, chiar si cu poarta goală. Am avut si două bare prin Onosă în prima repriză.” În tur 4-1.

AS Unirea Grabaţ – CSM Lugoj 0-3 (forfait). după retragerea gazdelor în iarnă din campionat. În tur 0-11. Întrucât a stat în acestă etapă, CSM Lugoj și-a găsit un adversar de calibru, jucând un amical pe stadionul Tineretului, de la ora 11, cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii. Victoria a surâs echipei pregătite de Răzvan Leucă prin golul marcat în minutul 55 de Andrei Precup cu un șut de la 20 metri sub transversală.

+

Clasamentul la zi al marcatorilor Diviziei D Timiș în ediția 2021-2022 cu minimum trei reușite după a 17-a etapă a returului:

34 de goluri… Ioan Făndel (CS Flacăra Parţa),

33 goluri… Alexandru Baranyi (CS Unirea Tomnatic).

29 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş),

27 goluri… Deian Pecarov (Comloşu Mare),Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare).

23 goluri…Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş).Aleksandar Radovan (CS Timişul Şag).

22 de goluri…Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara),

21 goluri…Marco Giuricici (Peciu Nou),Ifeany Anagor (Peciu Nou),

20 goluri…Alex Birău (CS Phoenix Buziaş),

18 goluri… Sebastian Lobonea (Voinţa Maşloc, ex Topolovăţu Mare), Patrick Nicolae Niţă (Maşloc, ex – Universitatea de Vest din Timişoara),

17 goluri…Alin Florin Gîrz (Becicherecu Mic),Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou),

16 goluri…Bogdan Moroşan (Millenium Giarmata; ex -Unirea Sânnicolau Mare),Alexandru Maier (Lugoj),15 goluri… Vasile  Dzițac (Topolovăţu Mare),Ousmane Gueye (CS Cocoşul Orţişoara),

14 goluri…  Răzvan Rus (Buziaş),Petru Măgulean (CS Unirea Tomnatic),Andrei Cărăbaș (CSM Lugoj).

13 goluri…Florin Călin (Progresul Gătaia),Adrian Vlădic (Peciu Nou, ex-Deta),

12 goluri…  Alexandru Vlăduţi (Millenium Giarmata),Cătălin Crișan (Maşloc),

11 goluri… Ovidiu Semeniuc (Parta),Răzvan Popovici (Cocoşul Orțișoara),Florin Nanu (Buziaş), Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare), Levente Parvany (Gătaia).

10 goluri… Denis Bud (Peciu Nou), Alex Nichiforel (Giarmata),Beniamin Dobra (CS Phoenix Buziaş),Ionuț Răzvan Onosă (Deta),Andrei Boghian (Universitatea de Vest din Timişoara),

9 goluri… Bogdan Ferţu (Buziaş, ex Giarmata),,Cosmin Saizu (Mașloc),

8 goluri – Marius Lazea (Ciacova), Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara),  Dacian Bîrză (Comloşu Mare), Dan Raţiu (CSC Deta, ex-Gătaia), Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare), Mădălin Stancu (CS Phoenix Buzias),Dan Valentin Rațiu (Gătaia),Bogdan Costea (Comloşu Mare),Andrei Luca (Ciacova )

7 goluri – Zoran Radu (Fortuna Becicherecu Mic, ex Comloşu Mare), Flavius Ion (Parţa), Armin Şultz (Şag), Denis Dorobanţu (Deta ex- Parţa),Doru Sabău (Flacăra Parţa), Răzvan Solomon (Cocoșul Orțișoara),Adrian Ungureanu (Becicherecu Mic),Mădălin Ciurariu (Parţa), Mihai Hurdea (Gătaia),

6 goluri – Cristian Daminuţă (Deta). Gabriel Gînju (Orţişoara), Marius Semeniuc (Parţa), Petru Mircea Gâtin (Gătaia), Adrian Dan (Orţişoara), Caius Marta (Buziaş), Marian Talpă (Lugoj), Daniel Dragu (Becicherecu Mic),Brian Filimon (Buziaş), Cristian Tăbăcaru (Ciacova), Andrei Lazea (Ciacova),Andrei Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare), Ilyassou Kovargou (CSM Lugoj),Răzvan Plopeanu (Tomnatic),Alin Pârjol (Maşloc, ex-Universitatea de Vest din Timişoara), Andrei Sabău (Sânandrei-Carani),Marco Muscă (Mașloc),Petre Rădulescu (Atletico Liebling ex Timişul Şag),Marius Staicu (Becicherecu Mic).

5 goluri – Robert Szalkai (Peciu Nou ,ex- Buziaş), Lucian Stoica şi Andrei Raţiu (ambii Lugoj), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Andrei Firan (Comloşu Mare), Andrei Manoliu (Unirea Sânnicolau Mare), Edafee Hamsik (CSM Lugoj), Florin Natanticu (Giarmata), Raul Petiu (Liebling),Pedrian Gheţa (Deta),Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare),  Sergiu Iorgovan (Sânandrei-Carani),Marian Musteţa (Buziaş), Olteanu Angelo (Comloşu Mare, ,Marius Staicu (Becicherecu Mic),Andrei Rus (CS Phoenix Buziaș),Andrei Blenche ((Mașloc),Cătălin Ştefănescu (Ciacova),

4 goluri – Vlad Nicoară (Ciacova), Denis Covaciu (Universitatea de Vest din Timişoara), Miroslav Radak (Lugoj), Adrian Nicolaescu (Şag), Andrei Păianu (Şag), Viorel Socaci (Lugoj),Bogdan Centea (Tomnatic; ex Comloşu Mare), Cristian Nicolescu (Parţa), Loren Stoia (Şag), Remus Bărburescu (Gătaia),Marius Musteța (Buziaș),Marius Toma (Comloşu Mare), Samuel Timofte (Tomnatic),Mario Iakab (Topolovățu Mare),Adrian Sevici (Peciu Nou),Raul Semco (Millenium Giarmata, ex Sînandrei-Carani),

3 goluri – Adrian Fiştea (Grabaţ), Cosmin Marina (Maşloc), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mirel Rosuş (Deta), George Gurguş (Maşloc), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăceanu (Sânandrei-Carani), Marius Sîrbu (Unirea Sânnicolau Mare), Dragoş Cătău (Ciacova), Silviu Francescu (Giarmata), Bogdan Steop (Ciacova),  Raul Duţu (Maşloc, ex- Deta),Valentin Danci (Gătaia), Sorin Coţolan (CSM Lugoj), Lucian Robotă (CS Timişul Şag), Marius Stanciu (CS Comloşu Mare), Cătălin Petri (Parţa), Andrei Cărpinişan (Unirea Sânnicolau Mare),Florin Nohai (Deta), Iulian David (Timișul Șag), Robert Fechete (Topolovățu Mare), Radu Florin Pîrvulescu (Giarmata), Cornel Bud (Peciu Nou),Marco Panta (Atletico Liebling), Alexandru Moricz (Orțișoara), Alex Apostol (Liebling),Tiberiu Matei (Comloșu Mare), David Periat (Liebling)..

Alți 194 de jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.