Divizia D Timiș, etapa a XVI-a: rezultate, marcatori. Jumătate din jocuri, câștigate de gazde

Odată cu prima rundă din noiembrie a ligii a patra județene s-a înaintat pe tronsonul ultimului sfert al turului, etapa a 16-a aducând 5 succese ale gazdelor, și la limită, majoritatea dintre ele la două goluri diferență – în 3 partide, dar chiar și cu… 13-0 în contul fruntașei, două întâlniri încheindu-se la egalitate iar 3 fiind adjudecate de vizitatori. Succinte detalii…

CS Cocoşul Orţişoara-Seceani – CSC Peciu Nou 1-3 (0-0): Robert Popescu (min. 87), respectiv Gheorghe Florin Schipor (min. 49), Marco Giuricici în minutul 67 și Cornel Bud (min.90). Oaspeţii au avut și o bară în minutul 72, prin Denis Bud. A fost primul meci al etapei, jucat în devans joi de la ora 15, succes grație căruia echipa din Peciu Nou îşi consolida poziţia pe locul secund.

Liderul a făcut scor… CS Phoenix Buziaş – ACS Fortuna Becicherecu Mic 13-0 (9-0): Dan Sliaghi 4 goluri, Valentin Grigore 3 goluri, Alexandru Birău două goluri, Florin Nanu, Răzvan Rus, Robert Szalkai şi Beniamin Dobre câte un gol fiecare.

CS Timişul Şag – CS Sânandrei-Carani 5-3 (3-0): Aleksandar Radovan (min. 1 și 11), Robert Ştefan (min. 35 și 46) şi Armin Şultz (min. 80, din lovitură de la 11 metri), respectiv tânărul născut în 2003 Adrian Sabău, la primul său hat-trick în eșalonul patru.

ACS Voinţa Maşloc – CSO Deta 1-1 (0-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 34 prin Alexandru Petrişor, iar în minutul 70 gazdele au egalat, după ce în prima fază au beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Muscă a şutat slab, portarul a respins mingea iar George Gurcuş, pe fază, a împins balonul în plasă. Cu un minut înainte de final, Mihai Rosuş a fost eliminat de la oaspeți pentru cumul de cartonaşe galbene.

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – CS Comloşu Mare 3-2 (0-1): Ionuţ Vucea (min. 47), Adrian Boghian (min. 53) şi Patrick Niţă (min. 60, din lovitură de la 11 metri), respectiv Bogdan Costea (min. 43) şi Andrei Firan (min. 83).

În minutul 75, oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri la 3-1, mingea şutată de Deian Pecarov nimerind bara.

CS Flacăra Parţa – CS Unirea Tomnatic 2-0 (1-0).

Seria victoriilor pe teren propriu a continuat și în acest weekend pentru echipa îndrumată de Tibi Butura şi Flavius Ion, succes în faţa Unirii Tomnatic, pregătită de Nicolae Căprărescu. Golurile, marcate de Ovidiu Semeniuc (min. 28) şi Daniel Alexin (min. 60).

CS Progresul 1906 Ciacova – CSM Lugoj 1-4 (1-1): Cristian Tăbăcaru (min. 30), din lovitură liberă de la 25 de metri, respectiv pentru învingători: Florin Radu Pîrvulescu (min. 19), Marian Talpă (min. 60), Miroslav Radak (min. 72, din lovitură de la 11 metri) şi Alexandru Maier (min. 78).

Din minutul 60, gazdele au rămas în 10 jucători, Cătălin Ştefănescu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. În deplasarea la Sacoşu Turcesc, la liderul din Buziaş, lugojenii au fost nemulţumiţi de arbitrajul prestat de George Roman, astăzi, la sfârşitul meciului, venind rândul celor de la Ciacova – jucători, spectatori şi conducători, să conteste maniera centralului Bogdan Nicolescu. Iar un spectator chiar a vrut să ceară socoteală arbitrului, fiind totuși temperat de organizatori. Care or fi înscrisurile din raportul observatorului de arbitri Nicolae Grigorescu? Care ar face mai bine să-i sfătuiască și corijeze pe împărțitorii dreptății pe linia unor prestații mai adecvate, decât să fie într-atât de grijuliu prin a întinde pumnul în semn de salut, în locul fireștii strângeri de mână. Pumnul, un gest nu doar gratuit și inutil din evantaiul ”noului act medical”, dar de-a dreptul patetic.

CSC Millenium Giarmata – CS Progresul Gătaia 2-0 (0-0). Elevii pregătiţi de Cosmin Goia au marcat prin Ovidiu Ursu (min. 62) şi Lucian Oprea (min. 75).

AS Unirea Grabaţ – CS Unirea Sânnicolau Mare 0-8 (0-3).

Victorie clară obţinută de elevii pregătiţi de Cristian Contescu prin golurile marcate de Vasilică Bizău, Marius Sîrbu și Bogdan Moroşan – câte două fiecare, Bogdan Piloiu şi Tomas Cozma. Echipa din Grabaţ rămâne fară nici un punct în clasament, prima formație care a încasat deja peste 100 de goluri, având primite 105 în 16 etape. În medie, aproape 7 pe meci. Își avea locul gruparea din Grabaț în Divizia D Timiș, onor AJF Timiș? Acum sincer și serios…

AS FC Atletico Liebling – AS Avântul Topolovăţu Mare 0-0.

Rezultatele etapei a 15-a și programul rundei a 16-a în ”D” Timiș, pe coloana clasamentelor la zi. Au mai rămas 3 etape din tur.

*

Clasamentul marcatorilor cu minimum trei reușite

27 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş)

19 goluri… Ioan Făndel (Parţa).

17 goluri… Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş).

16 – Alexandru Baranyi (Tomnatic).

15 goluri – Marco Giuricici (Peciu Nou).

14 goluri – Sebastian Lobonea (Topolovăţu Mare), Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou).

13 – Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara).

11 goluri – Flavius Tulcan și Bogdan Moroşan (ambii Unirea Sânnicolau Mare),

10 goluri – Adrian Vlădic (Deta), Deian Pecarov (Comloşu Mare), Alexandar Radovan (Şag)

9 goluri – Ifeany Anagor (Peciu Nou)

8 goluri – Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare), Marius Lazea (Ciacova), Vasile Dzitac (Topolovăţu Mare).

7 goluri – Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara), Alexandru Vlăduţi (Giarmata). Beniamin Dobra (Buziaş), Osman Guzero (Orţişoara), Flavius Ion (Parţa).

6 goluri – Dan Raţiu (Gătaia), Gabriel Gînju (Orţişoara), Armin Şultz (Şag) , Patrick Niţă (Universitatea de Vest din Timişoara), Alex Birău (Buziaş).

5 goluri – Florin Nanu (Buziaş), Alexandru Maier (Lugoj, Lucian Stoica (Lugoj), Adrian Dan (Orţişoara), Răzvan Popovici (Cocoşul), Alex Nichiforel (Tomnatic), Andrei Hodiş (Comloşu Mare).

4 goluri – Marius Semeniuc (Parţa), Andrei Cărăbaș (Lugoj), Caius Marta (Buziaş), Andrei Luca (Liebling), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Cristian Tăbăcaru (Ciacova), Gheorghe Sabău (Parţa), Cătălin Ştefănescu (Ciacova), Vlad Nicoară (Ciacova), Ovidiu Semeniuc (Parţa), Daniel Dragu (Becicherecu Mic), Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare).

3 goluri – Cristian Nicolaescu (Parţa), Adrian Fiştea (Grabaţ), Denis Dorobanţu (Parţa), Cosmin Marina (Maşloc), Răzvan Plopeanu (Tomnatic), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mădălin Stancu (Buziaş), Alin Pârjol (Universitatea de Vest din Timişoara), Denis Bud (Peciu Nou), Levente Parvany (Gătaia), Mirel Rosuş (Deta), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăcianu (Sânandrei), Petre Rădulescu (Timişul Şag), Adrian Sabău (Sânandrei Carani), Andrei Boghean (Universitatea de Vest din Timişoara), Bogdan Costea (Comloşu Mare), Răzvan Rus (Buziaş), Miroslav Radak (Lugoj), Tomas Cozma și Marius Sîrbu (ambii Unirea Sânnicolau Mare).

Alți 127 jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.