Divizia D Timiș: etapa a XVIII-a. Rezultate, marcatori, detalii

Tare puțin a mai rămas din sezonul de toamnă al turului campionatului ligii a patra județene, nu mult a mai rămas până la ”momentul februarie 2022” în ”fotbalul mic” din Timiș. Căci Comitetul Executiv al AJF Timiș a decis joi, în conformitate cu statutul asociației, convocarea Adunării Generale Ordinare a membrilor afiliați pentru data de 26 februarie 2022, la ora 11, într-o locație ce va fi stabilită ulterior. Vor fi oare și alegeri pentru șefia AJFT şi pentru vicepreşedinţi? Dacă da, atunci de ce nu se aminteşte oare?

Foarte puțin a mai rămas din turul Diviziei D Timiș odată ce astăzi s-a bifat penultima rundă a sezonului de toamnă, una echilibrată ca rezultate, cu 4 succese ale gazdelor și câte 3 remize respectiv victorii în deplasare, dar și mai rezonabilă ca număr de goluri marcate, temperată, sub forma a 35 de goluri dintre care 20 încasate de vizitatori.

CS Timişul Şag – ACS Voinţa Maşloc 2-2 (2-1): Armin Şultz (min. 3) și Aleksandar Radovan (min. 27), respectiv Cătălin Crişan (min.44 şi 65, din lovitură de la 11 metri).

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – CSO Deta 2-3 (1-2): Alex Contescu (min. 30) şi Ionuţ Vucea (min. 70), respectiv pentru învingători Sandu Matei (min. 15) şi Cristian Daminuţă (min. 35 şi 80).

Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 40, prin Florin Olariu. Și iată că băieţii pregătiţi de Ionuţ Iacob mai ştiu să aducă puncte şi de afară.

CS Phoenix Buziaş – CSC Peciu Nou 0-0.

Cu acest rezultat de egalitate, oaspeţii au coborât pe locul trei, în schimb liderul mai are un punct avans faţă de ocupanta locului secund. Cronica întâlnirii, declarațiile și fotografiile, într-o consemnare anterioară.

CS Unirea Sânnicolau Mare – CSM Lugoj 2-2 (0-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 35 prin Alexandru Maier, iar în minutul 80 au dublat avantajul prin Marian Talpă. Se părea că lugojenii vor pleca acasă cu toate cele trei puncte, dar s-au înşelat, întrucât junii lui Cristian Contescu au redus din diferenţă în minutul 88 prin Vasilică Bizău, iar în prelungiri (minutul 90+4) au egalat oarecum nesperat prin Tomas Cozma.

CSC Millenium Giarmata – CS Sânandrei-Carani 5-0 (2-0).

Băieţii lui Cosmin Goia merg şnur, reuşind o nouă victorie fără a primi gol. Au punctat: Alexandru Nichiforel (min. 2 și 43), Bogdan Ferţu (min. 60, din lovitură de la 11 metri) şi Alexandru Vlăduţi (min. 74 şi 81).

CS Cocoşul Orţişoara-Seceani – CS Progresul Gătaia 1-0 (0-0).

Chiar fostul jucător al Progresului a semnat ”sentinţa”, înfrângere pentru cei din Gătaia. Și anume Alexandru Olaru, în minutul 72.

AS FC Atletico Liebling – CS Comloşu Mare 0-1 (0-1).

Elevii lui Marius Stanache sunt ”în cărţi” după acest succes reuşit în deplasare, din nou la limită. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 5 de Şerban Crişan.

CS Flacăra Parţa – AS Avântul Topolovăţu Mare 5-1 (1-0): Mădălin Ciurariu (min. 21), Doru Sabău (min. 55 și 71), Ovidiu Semeniuc (min. 67) și Marius Semeniuc (min. 78), respectiv Robert Balint (min. 57).

Ambele echipe au suportat câte o eliminare, Ioan Făndel în minutul 70 – direct cartonaşul roşu pentru lovirea unui adversar fără minge, iar de la oaspeţi, pentru cumul de cartonaşe galbene, Irinel Pană (min. 80).

Iar cu această victorie trupa lui Flavius Ion şi Tibi Butura au urcat pe locul secund, la un punct de lider.

CS Progresul 1906 Ciacova – ACS Fortuna Becicherecu Mic 3-1 (1-1): Giani Telios (min. 16), Cătălin Dragoş (min. 60) și Marius Stănilă (min. 72), respectiv Ioan Dumitru (min. 39).

Gazdele au nimerit bara transversală de trei ori, prin Dragoş Cătău (min. 30), Cristian Tăbăcaru (min. 33) şi Cătălin Ştefănescu (min. 67).

AS Unirea Grabaţ – CS Unirea Tomnatic 0-5 (0-2).

Victorie incontestabilă pentru elevii lui Nicolae Căprărescu prin cele cinci goluri marcate de trei jucători: Alex Baranyi (min. 37, 51 și 80), Daniel Crişan (min. 25) și Gabriel Drăguş (min. 41).

Rezultatele tehnice și programul viitor, pe coloana clasamentelor la zi.

De-ale Comisiei de Disciplină…

– antrenorul echipei Phoenix Buziaş, Sorin Tomoş, a fost suspendat 6 etape şi penalizat cu 400 de lei amendă.

– Cosmin Amarinei (Topolovăţu Mare), pe 6 etape şi amendat cu 250 de lei, iar Dan Silaghi (Phoenix Buziaş) 3 etape şi 500 de lei.

– Cristian Popa (Topolovăţu Mare) şi Gheorghe Costescu (Timişul Şag) au primit o etapă de suspendare.

+

Clasamentul marcatorilor cu minimum trei reușite după etapa 18

28 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş)

20 goluri… Ioan Făndel (Parţa).

19 goluri… Alexandru Baranyi (Tomnatic).

17 goluri… Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş).

15 goluri – Marco Giuricici (Peciu Nou).

14 goluri – Sebastian Lobonea (Topolovăţu Mare), Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou), Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara).

11 goluri – Flavius Tulcan și Bogdan Moroşan (ambii Unirea Sânnicolau Mare), Alexandar Radovan (Şag).

10 goluri – Adrian Vlădic (Deta), Deian Pecarov (Comloşu Mare),

9 goluri – Ifeany Anagor (Peciu Nou), Alexandru Vlăduţi (Giarmata)

8 goluri – Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare), Marius Lazea (Ciacova), Vasile Dzitac (Topolovăţu Mare).

7 goluri – Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara),. Beniamin Dobra (Buziaş), Osman Guyere (Orţişoara), Flavius Ion (Parţa), Andrei Cărăbaș (Lugoj), Armin Şultz (Şag), Alex Nichiforel (Giarmata).

6 goluri – Dan Raţiu (Gătaia), Gabriel Gînju (Orţişoara), Patrick Niţă (Universitatea de Vest din Timişoara), Alex Birău (Buziaş), Denis Bud (Peciu Nou). Marius Semeniuc şi Ovidiu Semeniuc (ambii Parţa), Crişan Cătălin (Maşloc), Alexandru Maier (Lugoj).

5 goluri – Florin Nanu (Buziaş), Lucian Stoica (Lugoj), Adrian Dan (Orţişoara), Răzvan Popovici (Cocoşul), Denis Dorobanţu (Parţa), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Daniel Dragu (Becicherecu Mic), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare), Bogdan Ferţu (Giarmata).

4 goluri – Caius Marta (Buziaş), Andrei Luca (Liebling), Cristian Tăbăcaru (Ciacova), Doru  Sabău (Parţa), Cătălin Ştefănescu (Ciacova), Vlad Nicoară (Ciacova), Florin Natanticu (Giarmata), Marius Talpă (Lugoj), Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare).

3 goluri – Cristian Nicolaescu (Parţa), Adrian Fiştea (Grabaţ), Cosmin Marina (Maşloc), Răzvan Plopeanu (Tomnatic), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mădălin Stancu (Buziaş), Alin Pârjol (Universitatea de Vest din Timişoara), Levente Parvany (Gătaia), Mirel Rosuş (Deta), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăcianu (Sânandrei), Petre Rădulescu (Timişul Şag), Adrian Sabău (Sânandrei Carani), Andrei Boghean (Universitatea de Vest din Timişoara), Bogdan Costea (Comloşu Mare), Răzvan Rus (Buziaş), Miroslav Radak (Lugoj), Marius Sîrbu ( Unirea Sânnicolau Mare), Brian Filimon şi Robert Szalkai (ambii Buziaş), Daniel Galea şi Andrei Manoliu (ambii Unirea Sânnicolau Mare), Loren Stoia (Şag), Mădălin Ciurariu (Parţa), Florin Călin (Gătaia). Cristian Daminuţă (Deta).

Alți 142 jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.