Divizia D Timiș: Unirea stopează o serie de 5 eșecuri, ploaia mută jocul Dumbrăvița – Pobeda la Giarmata

Etapa a 28-a a Diviziei D Timiș a pornit la drum murată de ploaie vineri seară iar primele urmări se fac deja resimțite, meciul ACS Dumbrăviţa – Pobeda Dudeştii Vechi urmând a se juca la Giarmata de la ora 11, și nu pe arena gazdelor în alb-verde, cum a fost și firesc programat inițial, totul din cauza terenului care este inundat în urma precipitațiilor căzute. Gazonul de pe ”Nicu Moraru” din Giarmata a ținut bine în această seară la partida CS Millenium – CNS Cetate Deva 0-2 dar de văzut cum va rezista și după alte 12 ore. Însă în liga a patra s-a mai și jucat totuși astăzi, CS Unirea Sânnicolau Mare – Avântul Periam 1-1 (1-1).

În timp ce ploaia și-a făcut de cap pe toată durata meciului, trupa lui Nicolae Căprărescu şi-a creat multe ocazii de gol chiar din primele minute, prin Olteanu în minutul 3, Cărpinişan (min. 6) şi Bataneaţ (min. 8), pe când încă din minutul cinci cel mai bun jucător al vizitatorilor, Florin Vereşteanu, s-a accidentat şi a fost nevoit să fie înlocuit cu Raul Găleţanu.

Golul a plutit în aer şi a căzut în minutul 36, autor fiind Angelo Olteanu, din apropiere, cu latul, în urma unei centrări a lui Cărpinişan de pe flancul drept: 1-0.

Golul egalizator a venit contrar cursul jocului, la un corner executat de Văcaru, înalt în careu, respins de Uzun cu capul, iar mingea a ajuns la Fibişan, care, cu un şut de la 17 metri a strecurat mingea printr-o ”pădure de picioare”, în plasă… 1-1.

Chiar dacă gazdele au dominat teritorial, au ratat, trimițând și de două ori mingea în bară prin Olteanu în minutul 68 şi Bizău (min. 79), iar scorul a rămas cel stabilit în prima repriză. CS Unirea a stopat totuși măcar seria de 5 înfrângeri…

O menţiune în sensul în care au revenit în teren Uzun şi Boangheş, după câteva etape, în urma accidentărilor. Iar următorul meci pentru Unirea este marţi în Cupa României, în nocturnă la Pobeda Dudeştii Vechi.

Unirea: Marius Sitaru – Valentin Florescu, Călin Uzun, Cosmin Boangheş, Raul Csuy, Ovidiu Oancia, Dragan Bataneaţ (min 65, Tomas Cozma), Bogdan Costea (min 60, Cătălin Crişan), Angelo Olteanu (min 80, Vasile Bizău), Andrei Cărpinişan, Andrei Manoliu (min 46, Toma Stoianov).

Antrenor Nicolae Căprărescu.

Avântul a remizat pentru a doua oară 1-1 în deplasare în ultimele 5 etape în alcătuirea Florin Ulmet – Cătălin Filip, Alexandru Bronţ, Ciprian Fibişan, Dănuţ Totoreanu, Raul Iţu, Marius Văcaru (min 81, Cristian Puiu), Cristian Petric, Florin Vereşteanu (min. 5, Raul Găleţanu; min 63, Sebastian Lobonea), Victor Toma (min 89, Caius Hulbăr), Ionuţ Ologu.

Antrenor: Sorin Câtea

Arbitri: Daniel Neagoe – Cristian Pleşa şi Claudiu Boici. Observatori: Gabi Stroicovici şi Gabriel Dan.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.