Divizionare D Timiș în pragul startului: loturi

Săptămâna aceasta începe o nouă ediție de campionat a ligii a IV-a județene, Divizia D Timiș, în pregătirea căreia cluburile și-au conturat în mare măsură loturile, o primă parte dintre acestea fiind enumerate mai jos.

În ceea ce privește orele de start ale meciurilor găzduite în calitate de club organizator în primele runde de vară, unele grupări vor juca pe teren propriu de la ora 11, și anume, conform ordinii numerice din Tabelul Berger, Unirea Sânnicolau Mare (1), CS Sânandrei-Carani (2), Avântul Topolovățu Mare (4), CSC Peciu Nou (8), Cocoșul Orțișoara (11), Timișul Șag (12), CSM Lugoj (14), Voința Mașloc (18), Progresul Gătaia (19) și CSU Universitatea de Vest din Timișoara (20). iar celelalte 10 – așadar o jumătate dintre participante, de la ora 18: CSO Deta (3), CS Comloșu Mare (5), Flacăra Parța (6), AS FC Unirea Jimbolia (7), Millenium Giarmata (9), Progresul 1906 Ciacova (10), Steaua Roșie Variaș (13), Unirea Tomnatic (15), Gloria Moșnița Nouă (16) și CSC Liebling (17). 

Vicecampioana ediției trecute, CSM Lugoj, totodată câștigătoare a fazei județene Timiș a Cupei României și calificată în faza I la nivel național a noii campanii 2022/3, în care va juca săptămâna viitoare acasă cu ACS Armata Aurul Brad, se axează în noul sezon pe Victor Gîrlea, Miroslav Radak, Rony Stoia, Claudiu Roșie, Lakatos Filip, Tobias Tamaș, Dorin Mărmăneanu, Alexandru Maier, Marian Talp, Aziz Njifarue, Mihai Pop, Robert Popeț – portar, Giani Mihoc, Andrei Rațiu, Alexandru Ilie, Ilyassou Kouraogo și Beniamin Dobra, toți sub îndrumarea lui Laczko Arpad. 

Prin câștigarea ediției trecute de către CS Phoenix Buziaș și promovarea la baraj în Liga 3 a galben-albaștrilor, fiind primii laureați ai Diviziei D Timiș în 3 sezoane care să cucerească titlul județean la finele unui parcurs complet de campionat, CSM Lugoj (foto pagina I) este gruparea de pe cea mai înaltă treaptă ierarhică la încheierea campaniei trecute care să abordeze noua stagiune a ligii a patra, în runda inaugurală sâmbătă seară de la ora 18 la Jimbolia, cu nou-promovata AS FC Unirea din localitate, nou-promovată în calitate de câștigătoare a Seriei I în eșalonul 5 de ”Județ”.    

Majoritatea meciurilor de sâmbătă din etapa I, seara de la ora 18, printre cele 7 numărându-se și Flacăra Parța – Unirea Tomnatic, gazda Flacăra Parța încheind campionatul trecut cu același număr de victorii precum lugojenii dar la un punct în urma acestora. Flavius Ion se va baza pe Ionescu, Claudiu Ungureanu, Daniel Alexin, Mădălin Ciurariu, Andrei Cernat, Adrian Milovan, Cristian Nicolaescu, Daniel Vlădulescu, Andrei Mâțu, Radu Pârvulescu, Laurențiu Berar, Ioan Sabău, Ioan Făndel, Andrei Gania, Sergiu Iorgovan, Ruben Nicolaescu, Filip Făndel și Raul Petruș.

La egalitate de puncte cu CS Flacăra încheia, tot cu 26 de victorii, și CS Comloșu Mare, sâmbătă seară acasă cu nou-promovata CS Gloria Moșnița Nouă. Marius Stanache îi are înscriși pe convocator pe Alin Culda, Florin Brădău, Eduard Niță – junior, Florian Ardelean, Marius Toma, Sergiu Diac, Ovidiu Andreas Ștefănescu, Raul Flore – junior, Marius Stanciu, Marcel Bota, Ionuț Coman, Cosmin Mînecan, Bogdan Costea, Angelo Olteanu, Răzvan Trandu, Daniel Tripunescu, Deian Pecarov, Dacian Bîrză și Tiberiu Matei. 

CS Unirea Sânnicolau Mare, a șasea la finele campionatului trecut, va începe ediția pe teren propriu, doar la primul meci acasă de la ora 18, astfel programat de astă dată în vederea unui cuplaj fotbalistic sâmbătă seară cu o întâlnire de old-boys care va urma partidei oficiale. 

Antrenorul principal Cristian Contescu contează pe alb-albaștrii Alexandru Timiș, Mugurel Hiticaș, Marius Sitaru, Alexandru Vlascici, Raul Moldovan, Alin Roșu, Flavius Tulcan, Tomas Cozma, Valentin Florescu, Nicușor Olaru, Alexandru Pîrlăgeanu, Răzvan Dima, Marco Contescu, Ousmane Gueye, Rayi Csuy, Bogdan Piloiu, Raul Bocoiciov, Vasilică Bizău, Cătălin Crișan, Andrei Gheța, Emanuel Michi, Daniel Galea, Andrei Manoliu, Alexandru Mesaros, Andrei Cărpinișan, Dragoș Rusu și Dorin Blaga. 

CSC Millenium Giarmata, un club nu demult divizionar ”C”, a încheiat tot în prima jumătate a clasamentului ediției 2021/2 a Diviziei D Timiș, urmând a lua startul acasă sâmbătă de la ora 18 cu o altă formație din zona mediană a ierarhiei, CS Timișul, a noua, la două puncte în urmă.

Cu Vasile Luță antrenor principal, Millenium contează pe Sergiu Narița, Valeriu Șofronea, Mihai Vida, Silviu Francescu, Flavius Mocanu, Mădălin Stancu, Lucian Oprea, Caius Marta, Sebastian Stoica, Radu Semco, Răzvan Onosă, Andrei Găină, Răzvan Putnic, Fabian Glujdea, David Ghiughea, Nino Gavruță, Alexandru Vlăduți și Andrei Sevici.

Prima jumătate a ierarhiei finale a campionatului trecut a fost completată de CS Cocoșul Orțișoara – ultima dintre clasatele cu un bilanț pozitiv, care va începe noua ediție sâmbătă seară la Ciacova, antrenorul Ghiță Chimiuc bazându-se pe Cristian Puiu, Marcel Horvat, Cristian Haiduc, Ciprian Epure, Istvan Ordog, Luci Rudi, Daniel Motreanu, Răzvan Popovici, Alexandru Moricz, Armin Iseini, Adrian Dan, Alexandru Olar, Mădălin Ursu, Andrei Balaci, Marco Panta, Bogdan Epure, Aleodor Sobolu, Denis Ștefoni și Robert Berecki. 

Vom reveni, episodal până la începerea campionatului, cu efectivele celorlalte divizionare ”D” timișene. În tot cazul, noua ediție va demara sâmbătă la ora 11 pe terenurile din Carani, Peciu Nou și Topolovățu Mare, urmând ca etapa să continue cu întâlnirile serii, de la ora 18. Programul rundei inaugurale, pe coloana clasamentelor și rezultatelor secțiunii Fotbal.

În aceeași rubrică, ultimele rezultate, programul viitor și ierarhia SuperLigii respectiv Ligii 2, precum și programul etapei I în Liga 1 Feminin. 

  

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


− trei = 1

 


Ultimele articole din categoria Divizia D Timiş: