Dobrilă, „dublă”, pasă de gol şi penalty obţinut după serviciu în tură de noapte…

AS Peciu Nou a revenit sîmbătă pe căi victorioase, după o serie de 4 meciuri în care smulgea un unic egal, şi a dispus cu 4-1 de nou-promovata din Belinţ. Iar principalul jucător al învingătoarei a fost Dobrilă, care, la doar al doilea său joc de la sosirea la club, pe lîngă că a deschis scorul încă din primul minut, a şi obţinut un penalty la doar două minute după pauză, 11 metri ratat însă de Handrache.

Dobrilă a reuşit aşadar o „dublă” şi a oferit o pasă de gol, asta după ce a lucrat în tură de noapte, la firma Continental.

„Ţin să-i felicit pe această cale pe băieţi, care au dovedit foarte multă dăruire în joc şi au reuşit o bună evoluţie. Am realizat o victorie muncită, cu ocazii create, şi am ratat şi un penalty. A fost un joc bun şi Belinţ a avut şansele sale, la 2-1, la 3-1, dar şi Iuhasz a apărat foarte bine… Însă astăzi a fost de partea noastră”, ne-a explicat la final Mihai Dorobanţu, antrenor al celui din Peciu Nou.

Dobrilă a deschis scorul în minutul 1, după ce a scăpat singur, iar Formagiu a dublat avantajul în minutul 14, din centrarea lui Dobrilă. Belinţanii au redus din handicap, 2-1, prin Tudor Onae, după o eroare a fundaşilor Peciului Nou dar şi pe seama ieşirii portarului. Dobrilă a marcat din nou şi în minutul 60, cu stîngul, iar Bărbosu a fructificat o lovitură liberă în minutul 77.

AS Peciu Nou n-a contat pe Ciumacenco, reţinut de obligaţii de serviciu, în vreme ce oaspeţii au rămas la scorul de 3-1 în inferioritate numerică, în urma primirii a două cartonaşe galbene de către Horea Onae, care a fost eliminat în minutul 60.

AS Peciu Nou: Iuhasz – Scutelnicu (Mureşan; Obreja), Casian Dorobanţu, Butnaru, Tănăsie – Bărbosu – Andrei Petre, Handrache (Romaneţ) – Titi Varga (Morar) – Dobrilă, Formagiu. Teslariu.

AC Belinţ: Costinean – Anghel, Terec, Băran (Guțiu), Mihăescu, Teletin, Grozoni (Ilie), Tudor Onae, Bărbulescu, Horea Onae, Ripan. Antrenor: Dafin Danciu.
„În deplasare nu prea contăm dar meciul porneşte de la 0-0 şi sperăm să prindem o zi cît mai bună”, a mai anticipat Dorobanţu vizita de sîmbăta viitoare, pe terenul liderului Pobeda.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.