Dorin Rotariu, bară, bară-bară. GALERIE FOTO: ASA – Dinamo 0-0 în play-off

Runda a doua de jocuri în play-off şi play-out s-a încheiat luni seară la Târgu Mureş cu un prim meci făcând notă discordantă cu precedentele 5 în grupa valorică a locurilor 1-6, fiecare cu câte două goluri marcate. ASA – Dinamo a fost 0-0 dar presărat cu bare pe finalul reprizelor, cele două grupări numărându-se, alături de FC Viitorul, între echipele încă fără victorie în două etape din play-off.

Mai sunt încă opt runde în zona locurilor 1-6, cu primele 4 clasate îngrămădite la o diferenţă de o singură victorie distanţă, de la Astra, cu 29, la FCSB şi Dinamo, cu câte 26. Roş-albii ar fi putut ajunge luni seară la 28 de puncte, însă barele s-au opus reluărilor lui Dorin Rotariu, mai întâi în minutul 45, cu o transversală cu latul stângului, din careu, iar apoi în minutul 85, când lovitura sa de cap a ochit stâlpul din stânga lui Stăncioiu, ricoşând apoi din mâna goal-keeper-ului şi în transversală, de unde a căzut în faţa liniei albe…

În replică, George Ciorceri, nevoit la debutul pe banca roş-albaştrilor ardeleni să improvizeze după cele 4 cartonaşe roşii văzute de târg-mureşeni în jocul precedent, a apelat din minutul 74 la Laurenţiu Buş, în locul lui Dedov, iar numărul 17 a ochit la rândul său bara aproape de încheietură, cu un şut la colţul lung, în minutul 88, ASA trecând aşadar la rândul ei de puţin pe lângă victorie, în condiţiile în care rămăsese din minutul 79 în 10 jucători, Gorobsov fiind eliminat pentru talpa în spatele lui Ekeng.

În consecinţă, într-o ierarhie a grupărilor din 1-6 pe baza rezultatelor din primele două runde din play-off, FCSB şi Pandurii ar fi lideri cu câte 4 puncte şi golaveraj 3-1, Astra având 3 puncte şi golaveraj 2-2, pe când Dinamo două puncte (1-1), iar FC Viitorul şi ASA Târgu Mureş, câte un punct, ardelenii – fără gol marcat. Rezultatele, clasamentul general şi programul etapei a III-a din play-off, pe coloana dreaptă.

Iată şi fotografii realizate de Vajnar Iosif luni de la ora 20,30 pe arena Trans-Sil (clic pe imagine, pentru mărire)…

Runda a treia în play-off începe vineri la ora 20,30 cu Astra – ASA. Vom reveni şi cu GALERIA FOTO a jocului ACS Poli – CFR Cluj 2-2 (2-0), timişorenii urmând a juca în play-out duminică după-amiază, la Craiova.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.