Drăghici deschide scorul în primele minute, ACS Poli e egalată acasă imediat după pauză de cea mai ineficace trupă din Liga 1: 1-1 cu Gaz Metan

Déjà vu! Timișorenii deschid scorul dar nu sunt capabili să învingă. Pe scurt, istoria celei de-a patra remize consecutive a bănățenilor în Liga 1 cu același 1-1, totodată al patrulea rezultat succesiv de egalitate al medieșenilor în deplasare în primul eșalon.

Neînvinsă afară din 17 septembrie, adică de nu mai puțin de 78 de zile sau altfel spus peste 11 săptămâni, de la un 4-0 pentru FCSB, Gaz Metan a încurcat în această seară planurile lui ACS Poli, pe ninsoarea tot mai deasă căzută pe arena ”Dan Păltinișanu” în cursul penultimei întâlniri a etapei cu numărul 20 din Liga 1, consemnând întâia remiză a rundei.

Extrem de rar au înscris sibienii în deplasare în actualul campionat, și anume în eșecurile cu 3-1 la Dinamo și 2-1 la FC Voluntari, respectiv mai apoi în remiza 1-1 la Juventus București, din 24 septembrie, în rest cedând pe alte terenuri de 3 ori la zero și tot de trei ori remizând alb, însă în această seară au marcat din nou, un unic gol semnat de unul dintre cei 2 jucători introduși la pauză de Pustai, suficient însă pentru a smulge un draw în disputa de la ora 18, semnificativ în perspectiva fazei play-out a Ligii 1, în condițiile în care Gaz Metan, antepenultima clasată, s-a menținut astfel la 12 puncte în urma bănățenilor de pe poziția a noua.

Pe undeva, remiza nu are darul de a mira, întâlnindu-se o formație gazdă care venea după 3 rezultate de egalitate în elită cu niște vizitatori adunând trei remize în precedentele patru etape, iar în aceeași măsură era de așteptat ca numărul golurilor marcate să fie redus, ACS Poli fiind a patra cea mai ineficace formație a primului eșalon iar Gaz Metan chiar cea mai ineficace, cu numai 7 reușite în primele 19 etape…

A rezultat un ACS Poli – Gaz Metan 1-1 (1-0) prin care gazdele au rămas la 6 puncte în urma ocupantei locului șase cu 6 etape înaintea încheierii returului, timișorenii mai având de jucat în 2017 la Cluj sâmbătă seară la ora 20, dar și acasă, în ultimul joc al rundei finale din sezonul de toamnă, luni 18 decembrie de la ora 20, cu Dinamo, după care calendarul pe 2018 în restul returului anunță deplasarea la Sepsi, partidele acasă cu FC Voluntari și ieșenii respectiv la Craiova.

În această seară de la ora 18 a fost a doua partidă consecutivă a celor de la ACS pe stadionul Dan Păltinișanu. În precedenta, „alb-violeții” au spus adio Cupei României, pierzând la scor de neprezentare în fața multor rezerve ale FCSB-ului. Scorul l-a determinat pe Ionuț Popa să modifice echipa de start. Totuși, spre deosebire de jocul de joi, împotriva celor de la Gaz Metan, tehnicianul bănățenilor a efectuat numai două modificări în primul „11”. Cânu, accidentat, și Soljic, văzut de conducerea clubului drept unul dintre principalii responsabili de eșecul cu trupa bucureșteană, au lăsat locul lui Bocșan, respectiv Străuț. Acesta din urmă a fost utilizat în banda stângă, acolo unde, în acest sezon, Ionuț Popa a efectuat cele mai multe improvizații, căci pe postul de fundaș stânga au mai evoluat Țigănașu, Șeroni, Melinte și Ciucur.

Victorioasă în disputa directă din tur, de pe 19 august, când “dubla” lui Vașvari contura al doilea succes stagional din deplasare al timișorenilor, ACS Poli a început excelent jocul de luni seara, desfășurat în mare parte pe ninsoare, și a deschis scorul încă din minutul 4, prin Drăghici. Nu a fost cel mai rapid gol al „alb-violeților” din acest sezon, căci Munteanu marcase după numai două minute cu CFR Cluj, dar a fost a treia reușită din campionat a lui Drăghici. El mai marcase golul victoriei cu Dinamo, în acel 2-1 de pe 11 septembrie din Capitală, și golul de 3-0 cu CFR Cluj, din acel succes surprinzător, 4-3, de pe 26 august.

A fost unica oportunitate de gol a bănățenilor până la pauză, dar, pe de altă parte, nici oaspeții nu au rupt gura târgului, Straton fiind pus la încercare doar de reluarea anemică a lui Buziuc din poziție centrală, de la 9 metri.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru Cristi Pustai, căci a efectuat în startul reprizei secunde două modificări inspirate, introducându-i pe Bic și Golubovic. Chiar atacantul bosniac avea să fie autorul golului egalizator, la prima atingere de balon, la capătul unei faze aproape identică cu cea din care amfitrionii înscriseseră primii.

Au urmat mai bine de 40 minute de chin, jucătorii ambelor formații, mulțumite de rezultat, așteptând mai degrabă finalul, decât să fie tentați să dea lovitura decisivă rivalului, cei doi portari având prea puțin de lucru.

Dacă la ocazii de gol au rămas la fel de datori ca și în primul mitan, au excelat în schimb la cartonașe galbene, arbitrul George Cătălin Găman acordând nu mai puțin de nouă avertismente, cinci pentru gazde, patru pentru vizitatori.

S-a înregistrat astfel al 4-lea rezultat consecutiv de 1-1 pentru ACS în Liga întâi. Totodată, a fost pentru a treia oară în retur când, deși deschid scorul, timișorenii nu sunt capabili să-și treacă în cont victoria. Se confirmă mai vechea meteahnă a „alb-violeților”, aceea de a irosi puncte în compania echipelor slabe ale campionatului, așa cum s-a întâmplat și în partidele cu Sepsi sau Juventus București. Cum accederea în play-off a devenit o fata morgana, adevăratul obiectiv al ACS-ului rămâne acela de a aduna cât mai multe puncte până la înjumătățirea acestora, tocmai pentru a le facilita misiunea în play-out. Țintă ratată în această seară, contra unei grupări fără vreun succes în deplasare, elevii lui Ionuț Popa înregistrând al 7-lea rezultat de egalitate din acest sezon: 1-1.

Dacă nu au reușit cu formațiile din subsolul clasamentului, rămâne de văzut ce vor izbuti timișorenii în runda viitoare, împotriva liderului CFR Cluj, cu atât mai mult cu cât, pe lângă indisponibilii mai vechi, în Gruia vor lipsi, din cauza cartonașelor, alți doi titulari de bază, Melinte și Munteanu.

*

ACS Poli Timișoara – Gaz Metan Mediaș 1-1 (1-0)

Stadion ” Dan Păltinișanu”, luni 4 decembrie, ora 18.

Au marcat: 1-0 Drăghici (min. 4), după ce Ciucur pătrunde în careu pe partea stângă, de unde îl găsește liber pe Drăghici, singur la 6 metri, central, atacantul trimițând cu latul, pe jos, în stânga lui Greab; 1-1 Golubovic (min. 47), după ce Neagu îl driblează pe Straton lângă linia de fund, pasează în spate, la 6 metri, iar proaspătul intrat în joc îndeplinește o simplă formalitate.

ACS Poli: Straton – Crețu (Curjuric, 64), Bocșan, Melinte, Străuț – Artean (c), Vașvari – Munteanu, Bîrnoi (Haruț, 64), Ciucur – Drăghici (Croitoru, 85).

Pe bancă: Curileac – Șeroni, Abraw, Doman.

Antrenor: Ionuț Popa.

Gaz Metan: Greab – Popovici, L. Cristea, Constantin (c), Bușu – Sîrghi, Danci (Bic, 46), Neagu – Romeo (Golubovic, 46), Buziuc, Olaru (Tîrcoveanu, 86).

Pe bancă: Pleșca – Curtean, Zderic, Chamed.

Antrenor: Cristi Pustai.

Cartonașe galbene: Crețu (13), Munteanu (44), Străuț (49), Vașvari (57), Melinte (79) – L. Cristea (11), Sîrghi (83), Greab (90), Constantin (90+2).

Arbitri: George Cătălin Găman (Craiova) – Adrian Popescu (Craiova), Gabriel Bârjac (Zalău).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.