Drumul spre Mondialul din 2018, reluat pe 2017: start în etapa a 5-a. Buffon, meciul 1000 ca senior: 168 pentru Azzurri

S-au reluat etapele preliminariilor europene pentru calificarea la turneul final al Campionatului Mondial programat anul viitor în Rusia, iar runda de primăvară, cea de-a cincea din actualul parcurs dar prima pe 2017, an decisiv pentru adjudecarea biletelor, a demarat vineri seară cu meciuri în 3 dintre cele 9 grupe, ajunse astfel deja la mijlocul parcursului. Iar în celelalte 6 serii se va juca astăzi și duminică…

2018_FIFA_WC.svg

În Grupa D, Austria-Moldova 2-0, Georgia – Serbia 1-3 și Irlanda – Țara Galilor 0-0, sârbii ajungându-i astfel în fruntea clasamentului pe irlandezi, fiecare cu câte 11 puncte, pe când galezii și austriecii au câte 7.

Arnautović, în minutul 75, și Harnik (90) au semnat spre final victoria acasă a Austriei. Serbia a răsturnat scorul în deplasare, Tadić egalând din penalty înaintea pauzei și fiind co-autor al următoarelor reușite: Katcharava 6 / Tadić 45pen, Mitrović 64, Gačinović 86. În duelul insular, Seamus Coleman a fost grav accidentat de Neil Taylor, eliminat din tabăra galeză.

În Grupa G, Liechtenstein – Macedonia 0-3, Italia – Albania 2-0 și Spania – Israel 4-1. Spania și Italia continuă umăr la umăr, cu câte 13 puncte, Israel rămânând la 9 iar Albania la 6. A fost însă seara lui Gianluigi Buffon, ajuns la cea de-a 168-a selecție pentru Azzurri și implicit la meciul 1.000 la seniori, încheiat fără a primi gol din partea învingătorilor României la Euro 2016.

Nikolov, în minutul 43, și Nestorovski (68, 73) au adus victoria în deplasare a Macedoniei, pe când pentru peninsulari au marcat De Rossi în minutul 12, din penalty-ul obținut de Belotti, respectiv Immobile în minutul 71, cu capul. Spania a învins prin golurile lui Silva (13), Vitolo (45+1), Diego Costa (51) și Isco (88), oaspeții reacționând abia la 3-0, prin Refaelov (76).

În fine, în Grupa I, Croația – Ucraina 1-0, Kosovo – Islanda 1-2 și Turcia – Finlanda 2-0. Neînvinsa Croația, lider cu 13 puncte, a provocat întâiul eșec al ucrainienilor, egalați la 8 puncte de turci dar depășiți de Islanda, urcată pe 2 cu 10 puncte.

Kalinić a marcat unicul gol în minutul 38, pe când islandezii s-au desprins din prima parte (Nuhiu 52 / Sigurdarsson 25, G Sigurdsson 35 penalty), în vreme ce Cenk Tosun a înscris și mai repede, în minutele 9 și 13.

Diseară au loc câte 3 jocuri în grupele A, B și H, printre care și Bulgaria – Olanda, Portugalia – Ungaria respectiv Belgia – Grecia, în fiecare dintre respectivele serii.

Duminică, pe lângă România – Danemarca, programat pe Cluj Arena de la ora 21,45, tot în Grupa E se mai joacă și Armenia – Kazakhstan și Muntenegru – Polonia.

Etapa a șasea se va disputa în intervalul 9-11 iunie iar rundele 7-10, începând din 31 august și până în octombrie, în luna noiembrie fiind programate cele 4 dispute tur-retur de baraj, între ocupante ale locurilor secunde.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.