Pe fondul a 10 înlocuiri efectuate în puţin peste un sfert de oră, la mijlocul părţii a doua, ACS Poli Timişoara a adăugat alte 4 goluri pe final în jocul de verificare disputat de la ora 16 pe arena „Dan Păltinişanu” contra divizionarei C CS FC Hunedoara, câştigând amicalul la scor, cu 5-0, la pauză 1-0.

Încercând să-şi ia gândul de la cele două eşecuri la zero în deplasare şi de la căderea în ierarhie în urma rundei derulate ieri şi astăzi în B2, ale cărei rezultate, plus clasamentul, le puteţi lectura pe coloana dreaptă, timişorenii s-au străduit în schimb să mai capete omogenitate înaintea celorlalte 5 partide din turul campionatului, printr-o dispută de pregătire.

Duarte, la primele sale minute în alb-negru, felicitat de Popovici pentru golul din amicalul cu FC Hunedoara: 5-0 (1-0) - sursa foto: www.acspoli.ro

Zdruncinată de eşecul la zero în derby-ul Banatului, de sâmbăta trecută, de la Reşiţa, ce l-a determinat pe Dan Alexa să-şi ia la săpunit alb-negrii, dar şi profitând de pauza ivită în runda a şasea a ligii secunde, în care a stat, fiind momentan înlăturată de pe podium, ACS Poli s-a străduit sâmbătă după-amiază să mai înlăture din carenţe prin… practica în teren, oferindu-i totodată debutul, în ultimele 18 minute ale partidei, noii achiziţii Rodirlei Jose Ascensao Duarte, care a şi adăugat golul 4.

Fără Cristian Bărbuţ, dar şi fără alţi 3 jucători care începeau derby-ul de la Reşiţa, şi anume Poparadu, Carlos Eduardo şi fundaşul Cânu, care, eliminat fiind pe « Mircea Chivu », este suspendat pentru duelul oficial de vineri 10 octombrie, acasă cu FC Bihor, în etapa a VII-a, timişorenii au testat din start atât doi tineri din pepiniera proprie, fundaşul central Bocşan precum şi mijlocaşul de fler Vlad Dragomir, cât şi 2 jucători ofensivi, Boldea şi Stavric, care figurau ca titulari în etapa a doua, contra Unirii Tărlungeni, dar, în cazul sârbului, şi în runda inaugurală.

În formula de start Pap – Belu, Bocşan, Scutaru, Neagu – Popescu – Keita, Dragomir, Boldea, Pedro Henrique – Stavric, gazdele au concretizat o singură dată, la mijlocul primei părţi, dominarea din repriza I, Neagu punctând cu un şut-centrare de pe partea stângă, în schimb Stavric, Dragomir sau Pedro Henrique nescuturând plasa: 1-0, scor şi la pauză.

Stând la rândul lor în acest weekend în Seria a 4-a din eşalonul trei, unde sunt neînvinşi după 5 apariţii, cu doar 4 goluri primite şi victorii pe linie în deplasare, 3-2 la Motru şi 2-1 la Ineu, hunedorenii, care treceau săptămâna trecută acasă cu 1-0 de Vulturii Lugoj, au ţinut scorul strâns cât i-au ţinut puterile, până în ultimele 10 minute ale deplasării pe Bega, când au capotat.

Altădată un duel de Divizia A, acest meci s-a limitat la a fi o extrem de palidă copie a confruntărilor Timişoara – Hunedoara din trecut, oferind puţine certitudini în privinţa evoluţiei viitoare a celor două formaţii dar având totuşi darul de a adăuga un joc în picioare deopotrivă pretendenţilor la primul 11 cât şi rezervelor.

Iar Dan Alexa a purces printr-o triplă schimbare efectuată în minutul 55, când Dragomir, Keita şi Pedro Henrique le-au lăsat locul lui Poparadu, Lazăr şi Popovici, la o serie de înlocuiri care i-au implicat măcar pentru câteva faze pe toţi cei 13 componenţi de pe bancă, dintre care zece introduşi până în minutul 72.

Astfel, pe rând, Boldea a ieşit în minutul 60, fiind înlocuit de Carlos Eduardo, care începea atât cu Caransebeşul cât şi la Reşiţa, fundaşii Bocşan şi Scutaru au părăsit terenul imediat mai apoi, în favoarea lui Cânu şi Todorov, chiar dacă veteranul era cu cartonaşul roşu de la Reşiţa în cont şi aşadar neconvocabil pentru vinerea viitoare, Stavric i-a lăsat locul lui Nanu în minutul 66 iar tot atunci şi Smaranda a preluat mânuşile lui Pap, iar Neagu şi Popescu le-au cedat locul din minutul 72 lui Bălace şi Duarte.

Englezul Kneeshaw, intrat ceva mai târziu, în locul lui Carlos Eduardo, în minutul 78, avea să dubleze prompt avantajul alb-negrilor, 2-0 în minutul 81, cu un şut de la 12 metri.

Popovici devenea în minutele următoare autor şi co-autor, înscriind după ce dribla şi portarul dar şi servindu-l pe Duarte pentru 4-0, care a punctat din apropiere, iar fundaşul Cânu reamintea de golul său decisiv pentru 1-0 cu Unirea Tărlungeni, cap în ultimul minut, acum pentru 5-0. În acele ultime minute au mai intrat şi Morariju respectiv Trandu, în locul lui Belu şi Poparadu.

Rezerve la start au fost aşadar Smaranda, Cânu, Todorov, Morariju, Popovici, Lazăr, Kneeshaw, Nanu, Trandu, Carlos Eduardo, Bălace, Poparadu şi noua achiziţie Duarte.

Reamintim că atacantul Rodirlei Jose Ascensao Duarte a semnat cu ACS Poli Timişoara pentru următoarea stagiune, cu opţiune de prelungire a înţelegerii pe încă două stagiuni, internaţionalul în vârstă de 23 de ani din Insulele Capului Verde trecând în cariera sa lusitană pe la Porto, Gil Vicente, Pinhalnovense şi Famalicao.

Următoarea înfăţişare e însă pe puncte, cu FC Bihor Oradea, săptămâna viitoare, vineri după-amiază, tot pe „Dan Păltinişanu”. Până atunci, reşiţenii s-au distanţat la 5 puncte de cei de pe Bega, în frunte.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

4 răspunsuri la Duarte, gol „amical” la debut: ACS Poli, 4 în ultimele nici 10 minute şi 5-0 cu FC Hunedoara