Dublă Constantin Popa în CFR – Chișoda 5-1

Debut în trombă pentru CFR Timișoara, în semifinala din faza județeană a Cupei României: în minutul 19 era deja 2-0. Repriza a doua a adus o desprindere rapidă, cu două goluri în minute consecutive. CFR va juca finala Cupei sâmbătă, tot pe teren propriu, de la ora 11, în compania ocupantei locului secund în divizia D Timiș, Juventus Pișchia.

Fidelii suporteri ceferiști (cei care vin la meciuri se cunosc unul cu altul, în general, de ani buni) nici nu s-au așezat cum trebuie pe scaune și scorul era deja 1-0, Iernuțian, în minutul 3, scăpat cu poarta goală după ce l-a depășit și pe portar. În minutul 19 Ionaș înscrie un punct foarte spectaculos, cap din plonjon, bară-gol,  la centrarea de pe dreapta a lui Iernuțian (2-0). Oaspeții (la care golgeterul Abu-Lebda nici măcar nu s-a echipat) au dat o replică palidă. Mai mult, Ilcău a fost aproape de 3-0, trimițând un voleu în propria bară transversală (’23).

CFR încheie, practic, meciul, la scurt timp după pauză. În minutul 54 căpitanul Constantin Popa urcă în atac și punctează din apropierea porții (3-0). În minutul următor este rândul atacantului Nicolaie să scape singur și să trimită o “scăriță” peste portar (4-0). Oaspeții răspund prin bara lui Lupulescu (’63), apoi feroviarul Pătrașcu trimite și el în bară (’70).

Chișoda reușește golul de onoare în minutul 75: Glodeanu șutează precis în dreapta portarului, dintr-un penalty acordat de arbitrul Ciev jr. pentru un henț în careu al lui Petroca (4-1). Scorul final va fi însă 5-1: Constantin Popa reușește dubla în minutul 78.

CSF CFR 1933 Timișoara: 1. Rus (22. Mercescu ’79) – 5. Smultea, 3. Țigănaș (2. Ștefănuț ’69), 8. Petroca – 21. Iernuțian. 19. Ciobanu, 17. C. Popa (cap), 10. Pătrașcu (16. Stoican ’79), 7. I. Popa (20. Bodnar ’69) – 9. Nicolaie, 13. Ionaș.

FC Chișoda: 12. Holca – 20. Ilcău (9. Bulaichi ’61), 2. Moga, 16. Gavriluță, 13. Vițan – 10. Golea (17. Cruceru ’75), Glodeanu, 8. Gherman, 4. Lupulescu – 11. Lefter (14. Buta ’56), 7. Bucure.

Arbitri: R. Ciev, C. Pleșa, R. Ghiciulescu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.