Dublă Dorin Rotariu în Timiş – Caraş Severin 2-1 (2-1)

Dorin Rotariu a oferit cu golurile marcate cu piciorul stâng în minutele 16 şi 29 un start lansat selecţionatei judeţene Timiş în cadrul fazei a doua a competiţiei naţionale rezervată juniorilor născuţi în 1995, gazdele antrenate de Cristian Contescu impunându-se cu 2-1 în faţa omologilor din Caraş Severin, în primul meci al grupei cu partide tur-retur din care mai fac parte Gorj şi Dolj, şi care a avut loc joi de la ora 14 pe terenul sintetic al complexului „Dan Păltinişanu”.

Rotariu, decar preferat de Contescu în linia de atac a Timişului, a pătruns decis pe flancul stâng în minutul 16, şutând din alergare precis, la colţul lung, cu stângul, balonul deviind în plasă de la rădăcina barei: 1-0. N-aveau să treacă decât opt minute şi acelaşi stâlp din stânga portarului Birăescu se transforma în gardian al cărăşenilor, la splendida reluare cu capul a mijlocaşului stânga Petrişor Jichici, care s-a înălţat splendid, cu o detentă remarcabilă, la o centrare expediată de pe flancul opus. Şi cum nu e niciodată doi fără trei, şi cinciarul timişean Daniel Popa avea să ochească taman aceeaşi bară, la următorul atac, peste nici 60 de secunde, cu un frumos şut de la marginea careului.

Noroc însă cu demarcarea şi precizia aceluiaşi Rotariu, decar care a ţâşnit frontal pe centrul apărării juniorilor cărăşeni la pasa scurtă pe jos a colegului de linie Cristian Bărbuţ, marcatorul dublându-şi contul cu o „pasare” cu exteriorul piciorului stâng, finuţ, prin dreapta lui Birăescu, „culcat” vremelnic de atacant. 2-0 în minutul 29 şi, în ciuda barelor nefructificate, meciul părea jucat.

N-a fost chiar aşa, nouarul Bogdan Văcărescu exploatând peste nici un minut o centrare expediată de pe flancul stâng al ofensivei cărăşene şi înscriind din careul mic, cu concursul iniţial al fundaşului lateral Rareş Mureşan, uneori poziţionat deficitar şi uşor depăşit de joc în câteva faze din prima parte: 2-1 în minutul 30.

Şi apropo de deficienţe, vârsta fragedă şi lipsa meciurilor oficiale după pauza de iarnă şi-au pus amprenta pe calitatea valorică a disputei, juniorii de nici 16 ani dovedind capacitate de efort însă nu neapărat şi clarviziune, într-o partidă de nivel modest, cu suficiente faze purtând pecetea pripelii. De fapt, dacă şi-ar fi păstrat sângele rece dovedit de marcatorul Rotariu, omologul cărăşean Cristian Roşca, numărul 11 la „negri”, ar fi putut da lovitura după pauză, când, pătruns frontal pe centrul defensivei gazdelor, a şutat cu stângul înafara cadrului porţii apărate de Gârlea, dintr-o poziţie ideală. Ratarea lui Roşca spune multe despre o repriză secundă în care „albii” Timişului nu au fost siguri de victorie decât la fluierul final, după ce păreau a se fi desprins clar şi decisiv prin incisivitatea şi tehnica decarului Rotariu.

Selecţionata judeţeană sub 16 ani a Timişului a pornit cu o victorie în faza a doua a competiţiei, confirmându-şi statutul de pretendentă la câştigarea acestei grupe de patru echipe, însă elevii lui Contescu mai au mult de lucru la capitolul omogenizare pentru a emite cu adevărat pretenţii îndreptăţite la calificare.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.