Dublă Lucian Țigănaș, eurogol și … autogol Ousmane Gueye

O nouă etapă din faza județeană a Cupei României a fost programată joi seara, la numai 48 de ore de precedenta, iar stadionul “CFR” din Timișoara a găzduit un nou meci de pomină. Gazdele de la CFR 1933 s-au impus în fața celor de FC Poli 2002 Timișoara, după penalty-uri de departajare, scor 7-5 (1-1, 2-2, 3-2, 3-3).

Florin Bugar, antrenor CFR Timişoara, a eliminat cu vişiniii două divizionare D în 48 de ore

Localnicii au trimis în teren garnitura standard, în timp ce oaspeții s-au bazat pe mai mulți tineri. La Poli 2002 a fost trimis în teren și un sportiv de 15 ani, Marco Gligorovici, accidentat, din păcate, și scos pe brațe din teren, în prelungiri, plus alți 4 fotbaliști de 16 ani. Jocul a ținut în priză spectatorii mai ales prin evoluția palpitantă a scorului. Atacantul Silaghi a deschis “balul” în minutul 20, cu un șut prin suprindere de la limita careului mare (0-1). Fundașul  la marcaj Țigănaș (decisiv la toate golurile ceferiștilor!) a egalat în minutul 23, cu un “lat” din apropierea porții, după o ezitare în lanț a apărării poliste (1-1).

Din nou Lucian Țigănaș a înscris în minutul 85, fructificând, cu capul, o centrare din lovitură liberă a lui Pătrașcu (2-1). Meciul părea jucat, dar Ousmane Gueye (fratele mai mic al celebrului polist Mansour) a reușit o execuție cum greu mai prinzi într-o întreagă carieră – șut de la 40 de metri, din lateral stânga, cu portarul advers reușind doar să atingă mingea, dar nu să o oprească din drumul spre plasă (2-2, ’90).

Prelungirile aduc un nou gol al lui Gueye, de această dată în propria poartă: reluarea cu capul a lui Țigănaș este deviată decisiv de senegalez (3-2, ‘100). Totuși, în minutul 110, juniorul Sturza (născut în 1995) aduce egalarea la 3, reluând în poartă, din apropiere, o minge respinsă inițial de portar (3-3).

Din acest moment spectatorii nu mai vor decât penalty-uri de departajare. Dorința le e îndeplinită și iată cum au evoluat evenimentele…

3-4 Neamțu, 4-4 Pătrașcu;

4-4, ratare Silaghi, “transversală”, 5-4 Crișan;

5-5 Rebenciuc, 6-5 Stoican;

6-5 Rigo, apără portarul Rus; 7-5 Ionaș,

iar CFR se califică mai departe, în uralele unei galerii formate din componenții echipei de juniori, care au încurajat spre final, cu ardoare, echipa în general și pe portarul Daniel Rus în special.

CFR 1933: 1. Rus – 13. Ionaș, 3. Țigănaș, 5. Smultea, 7. I. Popa (19. Ciobanu ’72) – 21. Iernuțian (20. Bodnar ’60), 17. C. Popa (cap), 10. Pătrașcu, 11. Crișan – 9. Nicolaie (23. Bejenaru ’88), 18. Molcuț (16. Stoican ’46).

Poli 2002: 22. Rusu – 16. Moja (8. Gligorovici ’62), 30. Abu Foul, 55. Rebenciuc (cap), 17. Rigo – 24. O. Gueye, 13. Călușaru (19. Stoichescu ’80), 7. Neamțu, 4. Boceanu (14. Oberșterescu ’55) – 26. Precupanu (9. Sturza ’70), 10. Silaghi.

Arbitri: Fl. Albu – P. Gașpar, Fl. Parlea (toți din Timișoara).

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.