„Dubla” lui Moroşan schimbă ocupanta locului 2: Giarmata

Millenium Giarmata a urcat sîmbătă după-amiază pe locul 2 în seria vestică a Diviziei C, la 3 puncte în urma liderului Flacăra Făget, pe al cărui teren remiza alb în chiar prima etapă de campionat, elevii lui Călin Cojocaru şi Ilie Stoican impunîndu-se cu 3-1 într-un derby bănăţean disputat de la ora 14 în fieful fostei ocupante a locului secund, Autocatania Caransebeş.

Timişenii au încasat astăzi primul gol în deplasare din acest sezon, după ce pînă acum remizau alb în 3 rînduri şi cîştigau o dată în Gorj, partidele lor pe alte terenuri încheindu-se cu 0-0 la Motru, 1-0 la Mătăsari şi tot 0-0 la Rovinari şi pe „Colterm”, în etapa inaugurală. Iar „dubla” lui Moroşan, cu care a egalat în prima parte şi a preluat conducerea în ultima pătrime a meciului, a adus mai multe goluri pentru Millenium decît în precedentele 4 ieşiri la un loc, clubul din Giarmata rămînînd neînvins în deplasare: 5 2 3 0 4-1 9 puncte!

„Cred că a fost cel mai bun meci al nostru din deplasare, în care am marcat de 3 ori dar ne-am creat şi alte bune ocazii, prin Mihuţa sau Moroşan”, ne-a spus secundul Ilie Stoican, care a remarcat ambiţia alb-negrilor în condiţiile unui teren greu, la Caransebeş, unde şi gazdele au avut oportunităţile lor, la scorul de 1-1, dar mai ales din faze fixe.

Acest triumf extren a adus şi primele minute jucate în noul sezon de Marius Călin, revenit după accidentare.

De această dată fără Francescu, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene, soartă ce va fi împărtăşită în week-end-ul viitor de Zaluschi, Millenium a obţinut un 3-1 „pe deplin meritat, deoarece ne-am situat peste ei la toate capitolele. Am recuperat astfel punctele pierdute pe teren propriu şi am revenit la plus 6, dar ne aşteaptă un alt meci greu acasă, cu CS Vladimirescu (n.n.: care a remizat 0-0 sîmbătă, pe teren propriu, cu FC Municipal 2012 Reşiţa)”.

Autocatania a deschis scorul deja în minutul 7, acesta fiind primul gol primit „afară” de către cei din Giarmata în toamna lui 2012, dar Moroşan a egalat rapid, în minutul 15, după o pasă oferită de Gideon, mingea fiind lăsată de Bungău pentru un şut la colţul lung: 1-1.

Millenium a forţat în ultima pătrime a jocului iar după o diagonală expediată de Bungău, preluarea lui Moroşan l-a pus într-o bună poziţie, autorul egalării dublîndu-şi contul cu un stîng la colţul lung, în minutul 74: 1-2.

Răzvan Leucă a risipit orice emoţii pentru oaspeţi dintr-o fază fixă de pe flancul stîng, balonul centrat poposind în plasă, în minutul 82: 1-3.

Autocatania, care începea jocul de pe locul 2, cu 13 goluri în cont şi de departe cele mai multe marcate din serie, şi cu plus 4 la „adevăr”, a cedat astfel pentru a doua oară acasă în faţa unei formaţii timişene. Recent, cei din Caransebeş treceau pe teren propriu cu 1-0 de Minerul Jilţ Mătăsari şi cu 4-1 de Minerul Rovinari, după ce în debutul sezonului remizau la unu cu Muncitorul Reşiţa şi cedau celor de la Flacăra Făget (0-1).

Millenium Giarmata: Nariţa – Rosenblum, Oneţ, Zaluschi, Dancia – Leucă, Bungău – Luchici (70, Marius Călin), Mihuţa (80, Corlăţeanu) – Moroşan (89, Tăbăcaru), Gideon (81, Mihălceanu). Pe bancă: Turcaş – Băişan, Domşa.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.