„Duble” Novac şi Briciu, Gyuri din penalty şi Pobeda ceas: 7-0

Echipa “ bulgară” Pobeda  Dudeştii Vechi a realizat sâmbătă dimineaţă, pe o vreme însorită, scorul celei de-a 27-a etape a Diviziei D Timiş, dispunând pe teren propriu cu 7-0 (3-0) de codaşa Informatica Timişoara, graţie şi reuşitelor lui Fabian Novac şi Raul Briciu, câte două, respectiv a intervievatului nostru din această săptămână, portarul Gyuri Stoianov, care a mai transformat un penalty… Iar spectatorii, ca de obicei la Dudeştii Vechi, n-au fost deloc puţini nici la un meci cu o uriaşă favorită.

Echipa gazdă, pregătită de Petre Mirciov şi Cristian Nedelcu, a avut două ocazii încă din start, prin Budur şi Novac, anticipând iureşul ce avea să urmeze. Şi n-a mai trecut mult timp până la deschiderea scorului, primul gol fiind marcat de Fabian Novac în minutul 15, cu un şut plasat de la marginea careului.

Repriza întâi a continuat în nota de dominare a echipei gazdă, Raul Briciu lăsând însă golurile pentru mai târziu, în vreme ce Informatica a fost cu atât mai văduvită, în urma accidentării atacantului Bogdan Inoveanu rămânând în inferioritate numerică, doar cu zece jucători.

Petru Şerban a desprins favoriţii în minutul 40 iar prelungirile primei părţi au adus  şi mai mult soare echipei gazde prin înscrierea celui de al treilea gol, de către Raul Briciu: 3-0 la pauză.

Pobeda a ieşit cu forţe proaspete de la vestiare, schimbând-ul pe Ologu cu Horodinca, iar după alte trei minute Fabian Novac a fructificat pentru 4-0 pasa lui Kalapiş. Spre deliciul publicului, minutul 54 a oferit ocazia executării unui penalty de către portarul „Gyuri” Stoianov, abonat al Pobedei de pe punctul cu var, care n-a ratat nici de-această dată.

Petru Roncov a intrat apoi în locul lui Petru Şerban iar Ioan Boboiciov, care avea să primească peste puţin timp un cartonaş galben, l-a substituit pe Daniel Gabara, Pobeda permiţându-şi un adevărat lux comparativ cu codaşa din Timişoara, lipsită de jucători de rezervă.

Raul Briciu, în minutul 74, şi Kalapiş, în minutul 80, au conturat ceea ce avea să devină scorul etapei, eşec pentru Informatica în urma căruia oaspetea şi-a îngreunat şi mai mult traiul în Divizia D şi aşteptând acum retrogradarea la sfârşitul returului.

Cei din Dudeştii Vechi au început cu Gheorghe Stoianov (1) – Dorin Blaga (13), Daniel Gabără (16), Nicolae Leban (15), Şerban Petru (20), Toma Budur(8), Raul Briciu (10), Ionuţ Ologu (10), Alin Augustinov (19), Ioan Kalapis (11), Fabian Novac (7), în timp ce echipa oaspete s-a prezentat cu Raul Crainic( 97) – Robert Manatie (3), Daniel Mimiş (2), Nicolae Gomboş (5), Flavius Orha (16), Andrei Tănăsescu (20), Dorin Apostol (9), Grigore Ilieş (4), Valentin Micluţ ( 8), Bogdan Inoveanu (11), Victor Bena (6). Rezevele au fost introduse, pe rând, astfel: Mihai Rusu în minutul 44, ca mijlocaş central, Victor Horodinca în minutul 49, ca fundaş dreapta, Petru Roncov în minutul 58, ca fundaş stânga, şi Ioan Boboiciov în minutul 63, ca fundaş central.

Pe banca de rezerve s-au aflat iniţial, la gazde, Ioan Boboiciov (6), Petru Roncov (14), Bratan Ioan (17 ), Mihai Rusu (5 ), Victor Horodincă (4), în vreme ce oaspeţii nu au avut rezerve. Pobeda Dudeştii Vechi o va întâlni miercuri în etapa intermediară pe FC Peciu Nou.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.