Dudeştii Vechi, al cincilea succes la rând: Pobeda – Jimbolia 4-2

Pobeda a răsturnat la reluare scorul în dauna oaspetei codaşe din Jimbolia, într-un inegal duel al vestului Timişului, din etapa a 15-a a Diviziei D: Pobeda Dudeştii Vechi – FC Băban Marcel Jimbolia 4-2 (1-2): Toma Budur 23, Sebastian Budur 52, Daniel Vasilcin 66, Rafael Mirciov 80 – Daniel Niţă 8, 37.

Iar acum, „bulgarii” din Dudeştii Vechi aşteaptă deplasarea la ex-liderul Progresul Gătaia, unde anunţă a lua cu ei şi câţiva suporteri.

Dar până atunci Pobeda a tremurat azi puţin la reuşitele lui Niţă, din prima parte, când „mânjii” lui Octavian Popescu au marcat după un corner şi o lovitură de cap respinsă de Stoianov, iar apoi cu un şut imparabil lângă bara dreaptă: avea să fie 1-2 la pauză. Replica gazdelor, ajunse la al cincilea succes la rând, a venit doar prin Toma Budur, cu un şut imparabil de la 25 metri, într-o primă repriză în care portarul Stoianov a ratat un penalty, şutând peste poartă.

Dar ceea ce n-a reuşit în prima parte, Pobeda a izbutit în cea de-a doua, Vasilcin centrând de pe dreapta iar Seba Budur marcând cu capul de la 8 metri, sub bară, apoi în urma unui corner, fructificat cu capul de Rafael Vasilcin, cap – bară transversală – 3-2, iar acelaşi Daniel Vasilcin şarjând pe dreapta şi şutând de la 18 metri imparabil, la colţul lung: 4-2.

„A fost greu dar ne-am revenit după pauză. Ne-am muştruluit între noi la vestiare, pe limba noastră, cine a înţeles bine, cine nu – la fel. La Dudeşti toate meciurile ne sunt grele, indiferent dacă jucăm cu Jimbolia sau cu Poli. Am pierdut puncte cu echipe care erau de bătut…”, a explicat la final Petre Mirciov, antrenorul Pobedei.

*

Pobeda Dudeştii Vechi: Stoianov – Boboiciov, Fibişan, Ismail, Blaga (Niţă) – Rafael Mirciov, Vasilcin, Toma Budur, Seba Budur – Rusu (Bratan), Novac (Babuşcov).

Pe bancă: Ciocani -.

Au lipsit: Kalapiş, Piloiu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.