Dumbrăvița din 3 în 3, Bălace 10

Într-o etapă a XX-a a Diviziei D Timiș eminamente a gazdelor până înaintea disputei sale finale, de la ora 15, onoarea vizitatorilor a fost salvată de alb-verzii de la ACS Dumbrăvița, care au obținut a patra victorie în deplasare din acest campionat, învingând și în returul cu nou-promovata din Periam tot la două goluri diferență: Avântul Periam – ACS Dumbrăviţa 1-3 (1-2).

Start furtunos de retur, cu a treia victorie din tot atâtea posibile şi cu câte trei goluri pe meci, pentru echipa pregătită de Florin Macavei, pe lista marcatorilor înscriindu-se din nou veteranul Silviu Bălace, cu două reuşite, ambele din 11 metri.

Astfel, jucătorul de bandă a ajuns la cota 10 goluri în această stagiune.

Alexandru Vlăduţi a deschis scorul deja în minutul 4 iar gazdele au egalat în minutul 26 prin Claudiu Cosur, care a bifat al 11-lea gol, fiind puncherul Avântului.

Până la pauză însă, Bălace a marcat din 11 metri în minutul 32, preluând conducerea pentru vizitatori, ca tot el să obțină al doilea 11 metri din partea arbitrului Raul Ciev, în minutul 69, şi să-l transforme cu precizie, aducând a treia victorie în 2016 pentru echipa sa.

Periam, aflat la primul eșec în retur, a jucat cu Robotin – Petric, Şimon, Rejep, Totoreanu, Vereşteanu, Călin, Iulian Filip, Văcaru, Sîrbu și Cosur.

Antrenor: Marius Stanache.

Au mai jucat: Bode, Cioca şi Cătălin Filip.

Pe bancă: Zurbaşcu, Ologu, Moldovan şi Uşvat.

Dumbrăviţa: Iacob – Hodiş, Ştefan, Oneţ, Bălace, Dancia, Vlăduţi, Şofronea, Voicu, Bârsanu şi Vişan.

Antrenor: Florin Macavei.

Au mai jucat: Saizu, Scrob, Stiopu şi Rădulescu.

Pe bancă: Arpad Mikloş.

Arbitri: Raul Ciev – Petru Gaşpar, Bogdan Chiorpec. Observatori: Cornel Avram şi Gabi Stoicovici.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.