Dumbrăviţa, rămasă între cele doar 3 trupe neînvinse

Trei divizionare D timişene şi-au păstrat invincibilitatea şi după deplasările lor din runda a şasea, jucată sîmbătă. Astfel, Pobeda a rămas cu punctaj maxim după un 4-1 la Deta, nou-promovata din Ghiroda n-a cedat nici la Peciu Nou, iar CS Dumbrăviţa s-a impus la Jimbolia prin „dubla” lui Bogdan Giurgiu… Iar dumbrăviţenii s-au întărit cu Dovlete, sosit de la CSM Lugoj.

Dumbrăviţa lui Florin Macavei, tot neînvinsă şi după 6 etape, dintre care 4 în deplasare!

„Am jucat bine, în prima repriză chiar foarte bine”, a remarcat Florin Macavei, antrenor al dumbrăviţenilor, după succesul cu 2-1 în fieful fostului său coleg polist Marcel Baban. „Prima parte este de regulă mai bună, a doua este problematică la noi”, a mai spus Macavei, care a salutat pofta de gol a unui tînăr atacant ajuns la 5 reuşite în actuala stagiune…

2-1 a fost opera golurilor lui Bogdan Giurgiu, în vîrstă de 20 de ani, vîrf de 1,83 metri care la 15 ani era adus de Macavei de la LPS Banatul la Textila.

Giurgiu a deschis scorul în minutul 24, în urma unei pase a lui Zoli Kovacs, adresată lui Bălan, care a şutat în bară, de unde Bogdan a pus latul la 7-8 metri de buturi, într-un carambolaj. Fază la indigo şi în minutul 36, pentru 0-2, cînd Giurgiu a fost pe fază după ce portarul scotea un atac cu Zoli Kovacs în centrul acţiunii.

Minutul 45 a adus golul jimbolienilor, marcat dintr-un penalty.

„Am mai avut 2-3 ocazii singur cu portarul şi am obţinut o victorie meritată. Ei nu ne-au pus probleme, chiar dacă ne-au dominat, dar doar teritorial şi la capitolul fizic, avînd tineri şi juniori alergînd mai mult”, ne-a mai spus Florin Macavei.

CS Dumbrăviţa: Puiu – Şofronea, Cengher, Sîrbu, Vlaic – Şurpanu (Dovlete), Bîrsanu, Terlai (Todor), Bălan (Pană) – Zoli Kovacs, Giurgiu (Iszak). Pe bancă: Miklos – Koszma.

Oaspeţii s-au impus fără Moga, Duma şi Cozma, indisponibili, urmînd a primi vizita lui Spartak Gottlob, în runda a şaptea.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.