Dumbrăvița reușește ”dubla” în fața vicecampioanei Voința Mașloc

Precum în jocul tur, de pe teren propriu, din runda inaugurală a campionatului, când se impunea cu 3-2, ACS Dumbrăvița a marcat și astăzi de 3 ori împotriva vicecampioanei în exercițiu a Diviziei D Timiș, ACS Voința Mașloc, de care a dispus și la reluarea returului, de astă dată pe arena ”Textila” din Calea Aradului: 1-3 (1-0).

63

Toate golurile învingătoarei, care a bifat astfel cea de-a cincea victorie în deplasare în liga a patra timișeană pe 2016-2017, au venit însă în repriza a doua a partidei disputate în runda a XVIII-a de la ora 11 în fața a peste 150 de spectatori, pe un teren denivelat, după ce Voința deschidea scorul în prelungirile primei reprize, una în general mai slabă, fără ocazii semnificative de gol, semn că formațiile abia își intrau în ritmul competițional.

A fost așadar o primă parte aproape cât se poate de ternă, ceva mai animată în debutul întâlnirii, în chiar primul minut, când cornerul executat de Ilie a fost reluat de Rațiu de la 6 metri peste transversală, iar apoi în minutele de prelungiri, în care, tot în urma unei faze fixe, o lovitură liberă de la 28 de metri, același Adrian Ilie a deschis scorul cu largul concurs al goal-keeper-ului advers. Decarul din garnitura lui Adrian Șețu a executat slab, în careu, la înălțime, însă Arpi Miklos a scăpat în plasă balonul pe care îl prindea în prima instanță: 1-0.

Pauza a consemnat o primă înlocuire în efectivul gazdelor, abordând meciul fără Lucian Ignea, care nu și-a efectuat vizita medicală, și Mircea Șchiopu – accidentat, alb-verzii descinzând în schimb pe ”Textila” fără Andrei Ștefan, suspendat pentru 3 etape, Izsak și Oneț, ambii motivați, dar în schimb cu Alin Culda între rezerve, legitimat pe ultima sută de metri, de sub nasul celor din Făget.

Parcă mult, mult mai dornici de victorie și implicit mai ambițioși, vizitatorii din Dumbrăvița au izbutit o repriză secundă mai bună, în special după golul egalizator, iar prin cel cu care au ”închis” tabela de marcaj, tot în prelungiri, au avut ultimul cuvânt, savurând cel de-al nouălea triumf din stagiunea în curs.

Și în cazul egalării a fost vorba despre o lovitură liberă, executată de la 18 metri, în minutul 55, de Andrei Borlea, care a ochit vinclul: 1-1.

A urmat un incident nefericit, accidentarea lui Fabian Vătavu, survenită în minutul 73, în urma unui fault comis de Glodean, care avea deja un cartonaș galben, jucătorul Dumbrăviței acuzând dureri la genunchi și fiind în cele din urmă transportat cu Ambulanța la spital. Cătălin Botaș, care altfel a arbitrat bine, ar fi putut acorda un avertisment, dar a fost probabil derutat în condițiile în care gruparea vizitatoare a apelat în rest pe parcurs și la câteva simulări.

ACS Dumbrăvița și-a fructificat superioritatea mai întâi în minutul 80, când, dintr-o altă lovitură liberă, de la 40 de metri, din lateral stânga, executată de Negruț în careu, Pecarov a preluat pe piept și a șutat de la 16 metri pe sub Amarinei, iar apoi în cel de-al 4-lea minut de prelungiri, când, după o cursă pe stânga, Pecarov a pasat din careu și Negruț a trimis în plasă după ce a driblat și portarul: 1-3 pentru elevii lui Florin Macavei – foto.

dumbravita-florin-macavei

La fel de adevărat este că în minutul 89 putea fi și 2-2 într-un meci altfel cu puține ocazii notabile, Rațiu șutând din careul de 16 metri la colțul scurt dar portarul respingând în corner.

Vom reveni pe seară și cu galeria foto, dar mai întâi echipele…

ACS Voința Mașloc: 1. Cosmin Amarinei – 21. Daniel Gabără, 20. Alin Berceanu – cpt., 6. Robert Hrițcan (19. Igor Jivcovici; 46), 7. Cosmin Bogdan, 13. Alexandru Rus (17. Cristian Pele; 66), 15. Marius Demian, 5. Ovidiu Glodean, 11. Dan Rațiu, 10. Adrian Ilie, 8. Iulian Vântură (18. Mircea Mariș; 62).

Rezerve: 12. Sergiu Narița / 4. Daniel Oberșterescu, 9. Flavius Glișa, 16. Emanuel Danielescu.

ACS Dumbrăvița: 12. Arpad Miklos – 6. Daniel Contescu, 18. Marius Toma, 14. Valeriu Șofronea, 17. Dumitru Negruț, 3. Andrei Hodiș (4. Andrei Opârlescu; 90+2), 5. Dinu Rebenciuc, 10. Andrei Borlea ( 20. Alin Paleacu; 60), 7. Fabian Vătavu ( 16. Flavius Cioancă; 78), 9. Dacian Ionuț Bârză – cpt., 21. Deian Pecarov (23. Cristian Stiopu; 89).

Rezerve: 1. Alin Culda / 23. Adrian Scrob.

Cartonașe galbene: Berceanu 23, Glodean 67, Rațiu 90+2 / Borlea 48, Rebenciuc 52, Negruț 54, Șofronea 77.

Arbitri: Cătălin Botaș – Raul Ghiciulescu, Gabriel Drăguț. Observatori: Daniel Ionescu, Traian Dejeu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.