Egalare din penalty în minutul 10: ASU Politehnica Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-1 (1-1). Declarații Benga, Bura + FOTO

Mai întâi o ”încălzire” cu o divizionară ”D”, astăzi contra unei divizionare ”C”, iată rețeta aperitivului meciurilor de verificare din perioada de iarnă pentru alb-violeți. Nu s-a jucat pe sinteticul de la Baza II – UPT, cum a fost programat inițial, ci pe gazonul arenei „Ştiinţa”, puţin moale dar practicabil: ASU Politehnica Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-1 (1-1).

De la cea mai bine clasată grupare timișeană din fotbalul divizionar au lipsit câţiva jucători care au acuzat accidentări uşoare, și anume Radu Motreanu, Alexandru Cherecheş şi Bogdan Vasile, antrenorul poliştilor folosind întreg lotul prezent la teren, cu mențiunea că prima repriză a durat 50 de minute.

Vremea a fost perfectă pentru fotbal, gazonul, puţin moale, iar golurile, două la număr, s-au marcat în primul sfert de oră din cele 94 de minute de joc.

Chiar din minutul 4 putea fi deja 0-1, după ce Ungureanu a fost faultat în careu de portarul Contra și sa acordat o lovitură de la 11 metri, şutul pe jos al lui Alexandru Baranyi, la colţul din dreapta, fiind respins în corner de portarul Mario Contra. Dar peste doar două minute avea să fie totuși 0-1, când Contra a fost surprins de şutul foarte bun trimis de fostul polist Adrian Ungureanu de la circa 17. Balonul a muşcat transversala aproape de vincu şi a intrat în poartă.

În minutul 10 şi violeţii au obținut o lovitură de la 11 metri, acordată pentru un fault asupra lui Mera. Mircea Axente nu a iertat şi a egalat la unu, şutând în dreapta lui Barbu. 1-1, scor care a rămas nemodificat până la sfârşitul meciului.

Chiar dacă trupa lui Octavian Benga s-a întrecut în ocazii, Kayondo putea da lovitura în minutul 81, când a scăpat singur spre poartă şi a șutat de la 12 metri pe lângă portarul adevers, dar şi pe lângă stâlpul din dreapta.

ASU Politehnica: Mario Contra – Jurj, Mera, Scutaru, Dros – Dorin Codrea, Ignea – Săulescu, Radu, Kuhn – Axente

Antrenori: Octavian Benga (principal) şi Antonio Foale (secund).

Repriza a II-a (din minutul 51 a intrat altă echipă): Murariu – Sofran, Vidrăsan, Coadă, Denis Bot – Dros, Gaşpar – Trip, Navas, Manea – Alexandru Pop.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Barbu (min. 40, Sipoş; min. 70, Mosoarcă) – Stupu, Bocşan, R. Mureşan – Mancaş, Ad. Lazăr, Poparadu, D. Ciobanu – Budur, Baranyi, Ungureanu.

Antrenor Vlad Bura.

Au mai intrat pe parcurs: Semeniuc, Vlădia, Goţa, Piţuc, Andreca, Bâte, Ghinescu, Kayondo, Piţigoi şi Velici. Pe bancă: Grancea.

Au arbitrat: George Roman – Claudiu Boici şi Alexandru Argatu. O menţiune pentru arbitrul de centru, care a promovat recent în liga a II-a.

Următorul meci pentru ASU Politehnica va fi miercuri, 5 februarie, în compania Fortunei Becicherecu Mic. Următorul meci amical pentru CSC Ghiroda și Giarmata Vii a fost programat pe 8 februarie, în compania lui ACS Poli Timişoara.

*

La cald…

Octavian Benga (antrenor principal ASU Politehnica): ”A fost un test foarte bun, am întâlnit un adversar foarte bun, care are în componenţă jucători de Liga a doua şi chiar foşti jucători de Liga întâi. Un test util, pentru a vedea anumite deficienţe şi ce am mai avea de lucrat sau completat. Un rezultat, aş putea spune nedrept, am avut o sumedenie de ocazii în repriza a doua. Ocazii care în meciurile oficiale nu ai voie să le ratezi, e un lucru care mă pune pe gânduri. Ajungem în zona careului şi nu fructificăm sau nu alegem cele mai bune soluţii. Pe parcurs sper că vom remedia aceste probleme şi în viitor să arătăm mult mai bine”.

Întrebat de jucătorul spaniol… ”Navas a câștigat mingi, a pierdut mingi, e un jucător combinativ. Sunt mulțumit pe alocuri. Nu vreau să critic acum jucătorii individual, pentru că e o perioadă de pregătire și am lucrat toată săptămâna foarte mult și foarte intens. Ei nu sunt proaspeți, nu e format un prim 11 și evoluțiile lor nu sunt la nivel maxim. Probabil că va semna Navas, rămâne de văzut, posibil să mai vină un jucător nou. Până începe campionatul, cred că și la alte echipe e posibil să mai apară jucători. E posibil să fie el, e posibil să fie oricine, până nu e semnat, nu putem vorbi. Orice jucător care are valoare de Liga întâi e util formaţiei noastre” (fiind vorba despre Alex Munteanu de la Petrolul).

Vlad Bura (antrenor principal CSC Ghiroda şi Giarmata Vii): ”Mă bucur că am reuşit să avem acest meci de pregătire, în compania unei echipe bune, bine organizată, care îşi propune să meargă în fruntea clasamentului Ligii a doua, ceea ce le şi dorim. Băieţii noştri s-au dăruit, au făcut un joc bun, nu pot să spun că nu contează rezultatul pentru mine, contează enorm, căci doar aşa poate să crească o echipă, prin rezultate şi prin joc. Jocul m-a mulţumit, băieţii au fost implicaţi, vin după o perioadă de încărcare. Consider că a fost un test benefic”.

– Au sosit în această iarnă foarte mulţi jucători noi… Gelu Velici a semnat cu Ghiroda? ”Velici este jucătorul nostru, da, a semnat. Sunt jucători care sunt puțin în urmă cu pregătirea fizică, dar sunt jucători de caracter, de calitate, care, cu siguranță, pregătiți, ne vor ajuta în atingerea obiectivului nostru. În principiu, lotul nostru este final. Nu consider că mai trebuie să aducem, am început pregătirea cu lotul final și, din fericire, am reușit…”

Întrebat dacă are licenţa B de antrenor… ”Am niște probleme cu actele, dar am școală, probabil mai multă decât majoritatea oamenilor de fotbal din țară. Fiind avocat, studii în străinătate, sunt un băiat care pot să mă descurc să conduc o echipă”.