Electrica Timișoara câștigă și al doilea joc la Cluj: 4-2 cu LPS Suceava

CS FC Electrica Timișoara a învins de două ori în nici 9 ore din prima zi a turneului semifinal în Campionatul Național FRF de juniori E, 4-2 în jocul de la ora 18,30 cu LPS Suceava.

Prin acest nou succes sub Feleac, unde astăzi și mâine se dispută turneul patrulater ce va desemna una dintre finalistele ”Naționalului” de juniori E, elevii lui Cătălin Rumega se află pe primul loc după primele două runde de jocuri, abordând decisivul neînvinselor cu gazda Luceafărul Cluj din postura de ocupanți ai poziției I, ce duce în finala ”de la centru”.

Patrick Andreaș a deschis scorul pentru juniorii E de la ”Gara Mică” dar peste nici 3 minute, la o degajare a sucevenilor, un balon ricoșat din gazon în mână a dus la un penalty în favoarea moldavilor: 1-1.

Fabiano Cibi i-a readus pe cei de la Gara de Est în avantaj, 2-1, dar după alte nici 3 minute sucevenii au egalat din nou: 2-2 la pauză.

Patrick Andreaș a marcat primul gol și în cea de-a doua parte de 25 de minute a jocului, iar pe fondul replicii bune a sucevenilor a rezultat însă un autogol al oponenților, la centrarea lui Andrei Tihulcă: 4-2. De menționat în privința sa și a lui Tudor Lungu că elevii și-au luat cu brio și punctaje aproape maxime examenele din cursul dimineții, pe băncile școlii, după care au făcut deplasare la Cluj, unde au sosit cu circa o oră înaintea partidei cu sucevenii, în cursul căreia au intrat pe teren.

”Trebuie să jucați ca-n curtea școlii, cu plăcere”, le-a spus antrenorul Cătălin Rumega juniorilor săi la pauza meciului, la 2-2. Cu 4-2 pe seară și un 7-0 de la ora 11 cu FC Brașov, Electrica e prima înaintea decisivului cu Luceafărul clujean, având 6 puncte și golaverajul 11-2, față de totalul de 7-2 al celor de sub Feleac, învingători în runda secundă cu 4-1, de la 0-1 și 3-1 la pauză cu FC Brașov.

Din păcate în ceea ce privește programarea jocurilor turneului semifinal, prin disputa de duminică dimineață de la 9,30, Electrica va avea așadar parte în mai puțin de 24 de ore de 3 partide a câte 50 de minute, mult pentru copii din generația 2005 și mai mici.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.