Electrica Timișoara câștigă Zona 4: 4-1 în finala acasă la Atletico Arad. Spre faza semifinală din Cluj

CS FC Electrica a reușit o foarte frumoasă figură pentru fotbalul juvenil timișean, a cărei reprezentantă este în calitate de campioană județeană pe 2015/6 la categoria juniorilor E, câștigând astăzi de la ora 10,30 finala Zonei 4, reunind învingătoarele din 6 județe vestice.

13173767_578264139007171_7031063440014016284_n

Juniorii E timișoreni au reușit performanța calificării între primele 8 garnituri pe țară tocmai în fief-ul clubului deținător la zi al trofeului pe țară la juniori E, CS Atletico Arad, grupare triumfătoare în finala națională din 2015 contra Viitorului.

Elevii lui Cătălin Rumega, Marius Nichitean și Iustin Creț – antrenor cu portarii, s-au impus în finala de la ora 10,30 cu 4-1 (3-1) în fața arădenilor de la CS Atletico, pe terenul din Sânnciolau Mic.

Oaspeții au deschis scorul deja în minutul 6, prin Topîrcean, gazdele arădene egalând în minutul 7. Cibi și Chițu, dintr-un penalty obținut de Lungu, i-au desprins pe vizitatorii de pe Bega la 3-1, scor la pauză.

Andreaș a stabilit scorul final, 4-1 (3-1) pentru timișorenii Electricii, calificați în turneul de 4 al fazei semifinale, de la Cluj.

Electrica a obținut calificarea din Zona 4 în componența Antonescu, Chițu, Topîrcean, Ureche, Cibi, Lungu, Tihulcă, Andreaș, Popa, Manea, Micșa, Balint și Voinic, din lot făcând parte și Rebegea, Ilaș, Călăuz, Boghian și Kovacs.

Timișorenii au furnizat o plăcută surpriză prin a a trece de arădenii lui Bogdan Oneț acasă la Atletico, intrând astfel între primele 8 trupe din țară de juniori E, întrecere de copii din generația 2005 și mai mici. Primele două clasate în turneul semifinal de la Cluj, din 5-7 iunie, vor lua biletele pentru Final4. ”Îi felicit pe juniorii noștri și le mulțumesc colegilor mei, precum și părinților pentru sprijinul acordat!”, a spus Cătălin Rumega după adjudecarea victoriei în finala Zonei 4.

Electrica va reveni la zonale și cu formația de juniori C, câștigătoare, la fel, a Seriei I – Elită în Campionatul Județean Timiș pentru cei de 2000-2001.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.