Eșec la Târgu Mureș ce se poate lăsa la ACS Poli cu excluderea din lot sau renunțarea la serviciile unora

ACS Poli a pășit astăzi cu stângul în meciurile oficiale din noul an în Liga Elitelor U17 – Vest, pierzând cu 3-2 (1-0) pe terenul Centrului de Excelență Târgu Mureș, într-un joc în devans din etapa a XVI-a, prima pe 2016 dar a treia a returului în seria vestică.

acs-poli-timisoara

Juniorii lui ACS Poli, care abordau sezonul de primăvară de pe locul 4 și cu șase puncte în plus respectiv 3 poziții mai sus decât gazdelor lor, s-au văzut conduși la pauză printr-un gol primit în minutul 32, la reluare egalând de două ori dar fără folos.

Imediat după pauză, mijlocașul Pop, în urma recuperării efectuate de Popan și a unui un-doi în zona centrală, a egalat în minutul 41, însă o eroare a lui Cochințu și un fault în careu comis de Podină a dus la golul de 2-1 marcat de ardeleni, din penalty.

Spre final, în minutul 71, ACS Poli a egalat din nou, 2-2, dintr-un penalty obținut de Popan, după o recuperare a rezervei Iseini, lovitura de la 11 metri fiind transformată de Sîntean.

Timișorenii și târg-mureșenii n-au înregistrat însă a doua remiză a stagiunii în contul fiecărei grupări, amfitrionii preluând și pentru a treia oară conducerea, 3-2 în minutul 75. Prin acest eșec, elevii lui Robert Frușa rămân pe locul 4, cu bilanțul 16 9 1 6 29-27 28 puncte, pe când târg-mureșenii au înjumătățit handicapul de puncte față de învinșii lor: 16 8 1 7 36-34 25 puncte.

ACS Poli a pierdut astăzi după prânz la Târgu Mureș în alcătuirea Contra – Ciurescu, Cochințu (Strein), Podină, Costinaș (Belu) – Haruț, Pop (Iseini), Andreici, Popan – Stanciu (Sîrbu), Sîntean, pe bancă rămânând portarul Mosoarcă.

Fără a suferi indisponibilități în efectiv, care era testat într-un ultim meci de verificare pe 27 februarie, cu Centrul de Excelență Timișoara, ACS Poli a rămas astfel în urma ocupantelor podiumului, în frunte cu neînvinsa SC CS U Craiova SA și completat de ”U” Cluj și ACS Ardealul Cluj, cei din Bănie fiind viitori vizitatori ai bănățenilor, sâmbăta viitoare, pe 19 martie.

Până atunci însă, nori destul de apăsători peste efectivul grupării timișorene din Liga Elitelor U17 – Vest, antrenorul Robert Frușa declarându-se foarte nemulțumit de debutul oficial al elevilor săi în 2016 pe suprafața sintetică din Târgu Mureș și anunțând eventuale ajustări de personal: ”Au jucat foarte slab, iar evoluțiile lor tot alternează. Nu mi se pare normal ca meciul să fie arbitrat de o brigadă locală, din Târgu Mureș, care a fost slabă, căci nu se impunea acordarea penalty-ului pentru gazde iar la golul de 3-2 a fost fault în atac, dar toate acestea nu scuză prestația noastră foarte slabă. Ar putea urma unele măsuri în privința juniorilor II de 1999 și pentru cei care se pregătesc cu mine, iar dacă până acum mi-am asumat răspunderea pentru prestațiile echipei, în schimb la greșelile individuale de astăzi și la atitudinea manifestată, vinovați nu sunt decât ei! Și se poate merge până la excluderea din lot sau renunțarea la serviciile unora. E treaba lor dacă îi folosesc la echipa a II-a a clubului însă unii nu fac față nici la juniori, n-au ce să caute nici aici! Este o lipsă crasă de bun simț și respect în primul rând față de ei înșiși, dar și față de ceea ce li se oferă, transport cu o zi înainte, cazare și masă, absolut tot necesarul. Iar dacă acesta este răspunsul lor, atunci să se gândească foarte bine, căci pe unii îi așteaptă o carieră foarte scurtă și la un nivel foarte jos, nicidecum una la care visează ei!”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.