Etapa a doua a competiției de fotbal pentru copii Interliga Națională, structurată zonal la nivel național, s-a încheiat sâmbătă prin completarea celei de-a doua jumătăți a rundei, așadar prin alte două turnee, găzduite de Galaxy Timișoara și UTA, și anunțate încă înaintea demarării campionatului pentru data de 22 octombrie, dat fiind participarea unora dintre protagoniste în alte întreceri pentru fotbaliștii școlari în zilele care tocmai au trecut, după ce etapa începea în week-end-ul precedent în găzduirea Reșiței și a lui ACS Poli.
S-a bifat așadar și a doua reuniune din 5 în zona de vest a țării, o nouă întrecere față de sezonul trecut la nivel național prin conturarea unui cadru de regularitate rezervat copiilor, sub denumirea Interliga Națională, cu 16 cluburi împărțite în 4 grupe în cazul formațiilor din județele Timiș, Arad și Caraș Severin, meciurile derulându-se la toate cele 4 generații, de 2007, 2008, 2009 și 2010, ca un preambul al campionatelor de juniori C, D și E.
Reuniunile programate din două în două săptămâni au gazde prin rotație, jumătate dintre cele 16 cluburi participante fiind din Timișoara, și anume ACS Poli, ASU Politehnica, LPS Banatul, Juventus, Atletico, Junior, Galaxy și United, alte două din Timiș, mai precis ACS Dumbrăvița și Ghiroda, cinci provenind din județul Arad, și anume UTA, Atletico, Gloria, Viitorul și Academia Brosovsky, iar din Reșița, Mundo Sport și CSM Școlar.
Este vorba așadar de câte 24 de meciuri pe etapă în cadrul unei categorii de vârstă, totalizând aproape 100 într-un week-end în ansamblul celor 4 grupe de vârstă.
Runda a II-a s-a sfârșit sâmbătă prin disputarea ultimelor două grupe de meciuri din această etapă, cluburile întâlnindu-se fiecare cu fiecare la toate cele 4 categorii de vârstă iar enumerarea rezultatelor între echipele acelorași grupări fiind în ordinea categoriilor de vârstă, începând cu 2007 și continuând cu 2008, 2009 și 2010.
Galaxy a găzduit un patrulater în Timiș iar UTA un altul în Arad…
22.10 | Galaxy Timișoara | Academia Brosovsky | Atletico Arad | Ghiroda |
22.10 | Gloria Arad | UTA | ASU Politehnica | ACS Dumbravita |
În încheierea etapei a II-a, în organizarea lui Galaxy Timișoara, s-au disputat cvadruplele întâlniri…
Galaxy Timișoara – Atletico Arad 0-5 / 7-2 / 1-4 / 4-9;
Academia Brosovsky – Ghiroda 2-3 / 5-1 / 6-0 / 6-0;
Galaxy Timișoara – Ghiroda 2-1 / 5-3 / 3-0 / 10-1;
Academia Brosovsky – Atletico Arad 0-5 / 4-0 / 0-9 / 1-4;
Galaxy Timisoara – Academia Brosovsky 1-3 / 0-5 / 3-1 / 2-2 și…
Atletico Arad – Ghiroda 8-0 / 5-1 / 13-0 și 4-0.
În organizarea lui UT Arad s-au întrecut ASU Politehnica, ACS Dumbrăvița și grupările arădene Gloria respectiv cea gazdă:
UT Arad – ASU Politehnica 3-0 7-1 1-1 4-1;
Gloria Arad – ACS Dumbrăvița 6-2 9-3 0-2 0-5;
UT Arad – ACS Dumbrăvița 3-2 8-0 2-2 5-0;
Gloria Arad – ASU Politehnica 3-1 2-1 0-1 1-5;
UT Arad – Gloria Arad 3-0 3-0 0-0 4-0 și…
ASU Politehnica – ACS Dumbrăvița 0-2 3-4 3-2 și 0-2.
În continuare, runda a III-a este programată la încheierea lunii în curs, grupările gazdă fiind înscrise în bold:
29.10 | Ghiroda | Mundo Resita | United Timisoara | Gloria Arad |
30.10 | Junior Timișoara | Galaxy Timisoara | UTA | LPS Banatul |
29.10 | Atletico Arad | Atletico Timișoara | ACS Poli Timisoara | ASU Politehnica |
30.10 | Juventus Timișoara | ACS Dumbravita | Academia Brosovsky | Viitorul Arad |
Rundele a IV-a și a V-a se vor derula luna viitoare:
12/13.11 | ASU Poli | Galaxy Timisoara | United Timisoara | Viitorul Arad |
12/13.11 | ACS Poli Timisoara | Junior Timisoara | Academia Brosovsky | Gloria Arad |
12/13.11 | ACS Dumbravita | LPS Banatul | Atletico Timisoara | Ghiroda |
12/13.11 | Juventus Timisoara | Atletico Arad | CSM Resita | UTA |
(V)
26/27.11 | United Timisoara | Junior Timisoara | ACS Dumbravita | Atletico Arad |
26/27.11 | Mundo Resita | ASU Poli | Academia Brosovsky | LPS Banatul |
26/27.11 | Galaxy Timisoara | Gloria Arad | Atletico Timisoara | Juventus Timisoara |
26/27.11 | UTA | Viitorul Arad | ACS Poli Timisoara | Ghiroda |
Clasamentele la zi, în documentul atașat, conform înștiințării remise de organizatori: