Etapa a IX-a în Campionatul Județean Timiș, liga a V-a: lideri pe poziții, un 0-12 în deplasare, al Făgetului, dar și o neprezentare. Rezultate, marcatori, detalii

Se apropie mijlocul lunii octombrie, intrându-se deja în cea de-a doua jumătate a turului Campionatului Județean Timiș, care a propus runda cu numărul 9, fără a aduce nici o modificare în fruntea clasamentelor ligii a V-a. Astfel, liderii celor trei serii îşi păstrează în continuare prima poziţie, Unirea Jimbolia cu un avans conservat de 3 puncte față de cei din Variaș grație unei noi victorii, Juventus Pişchia luând un avans de 5 puncte, iar cei din Moşniţa Nouă şi Belinţ mergând umăr la umăr în Seria a III-a, cu urmăritoarele din Bazoş şi Făget în coasta lor. Scorul rundei reuşindu-l tocmai făgețenii, și încă în deplasare la Tormac, 0-12, cu trei goluri marcate de un junior de 16 ani, Raul Dobozi. Dar și o neprezentare în Seria a II-a, cea a echipei United Bencecu de Sus, care nu s-a deplasat la Petroman. Amănunte…

Rezultatele tehnice complete ale etapei a 9-a și programul rundei a 10-a, pe coloana clasamentelor la zi în secțiunea Fotbal.

În Seria I, lider este AS FC Unirea Jimbolia, cu 27 puncte, urmat de Steaua Roşie Variaş cu 24 de puncte iar pe locul trei AS Gelu cu 20 de puncte.

AS FC Unirea Jimbolia – Voinţa Biled 6-0.

Jimbolienii

Voinţa Valcani – AS Gelu 2-1 (0-0): Paul Nagy (în minutul 55) și Cristian Treistaru (min 70), respectiv Ionuţ Voicu (min. 87)

Antrenorii Doru Siminiceanu şi Mihai Ilcău au folosit următorii jucători: Petru Ciocani – Cristian Bojan, Ioan Petreuș, Adrian Bar, Simion Horoba, Sebastian Moșneag, Daniel Brândușe, Alexandru Dulău, Cosmin Popa, Paul Nagy și Cristian Treistaru.

Au mai jucat Laurențiu Daju, Ioan Drăgoi, Alexandru Olteanu, Ionuț Dulău și Daniel Ienovan.

Iar întreaga echipă a dedicat victoria lui Cristian Bojan, care si-a aniversat ziua de naștere, împlinind 43 de primăveri.

AS Voinţa Şandra – AS Tricoul 1 Iunie Timişoara 2-0 (1-0): Sorin Laslău (min. 32) şi Ovidiu Oancă (min. 74, din lovitură de la 11 metri).

AS Bobda – Mureşul Cenad 2-1 (1-0): Loredan Marcov (min. 40) și Liviu Zahorneanu (min. 51), respectiv Alexandru Rus (min. 71).

AS FC Dacia Cărpiniş – CS Sânandrei 1-0 (0-0). A marcat Alexandru Benea în minutul 56.

AS Dedy Mid Iecea Mare – Steaua Roşie Variaş 1-2 (1-0).

Gazdele au deschis scorul în minutul 22, ca apoi – în partea secundă – oaspeţii să întoarcă rezultatul şi să câştige prin golurile marcate de Sorin Gabriel Voicu (min. 50, din lovitură de la 11 metri) şi Adrian Titu, în prelungiri (min. 91).

Celelalte rezultate ale rundei: Spartak Gottlob – Chinejana Chinezul Satchinez 3-1 și Plavii Delia Sânpetru Mare – Unirea II Sânnicolau Mare 8-2.

Și alte detalii din etapa anterioară…

Chinezul Chinejana Satchinez – AS Voinţa Şandra 2-1: Dorian Dorian şi Nicolae Niţu, respectiv Vlad Bozan.

Golul victoriei pentru localnici a fost marcat în prelungiri (minutul 90+8), după ce oaspeţii au jucat din minutul 60 în 10 jucători, autorul golului, Bozan, fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe. L-a văzut implicit pe cel roşu după ce l-a aplaudat pe arbitru, spunându-i ”ăsta nu a fost 11 metri!” Chiar el a fost cel faultat şi a primit al doilea cartonaş galben.

AS Gelu – AS Avântul Bobda 3-1 (1-0): Bogdan Epure (min. 22), Vasi Palkovacs (min. 56) şi Petru Pătruică (70), respectiv Loredan Marcov (min. 79).

*

În Seria a II-a lider este AS Juventus Pişchia cu 25 de puncte, iar pe podium și Unirea Cerneteaz cu 20 puncte respectiv CS Timişul Şag II cu 18 puncte

AS Juventus Pişchia – CS Timişul Şag II 3-0 (2-0). O ”dublă” a lui Claudiu Fulga (în minutele 15 și 35) şi golul lui Bogdan Inoveanu (min. 62).

Antrenorul Richard Meleșcanu a folosit următorii jucători în cele 9 etape scurse până în prezent: Darius Vițan, Paul Trică, Robert Hrițcan, Eduard Boroș, Stelian Argatu, Marius Haiduc, Ionuț Bolborea, Gabriel Iosof, Alin Munteanu, Bogdan Inoveanu, Gică Jurj, Nicu Făgeţan, Andrei Novac, Cătălin Simon, Marius Haiduc, Darius Oprea și Claudiu Fulga. Iar delegat al echipei este Ioan Coman.

AS Camaro Fibiş – ACS Galaxy Timişoara 2-2 (0-2): Zoran Muntean (min. 55) şi Ovidiu Covaci (min. 70) respectiv Denis Gavrilescu (min. 20) şi Marius Peca (min. 35, din lovitură de la 11 metri).

AS Unirea Cerneteaz – AS Progresul Iecea Mare 5-1 (4-0): Alin Balabasciuc (min. 12 şi 35), Răzvan Leucă (min. 22), Ionuţ Niţă (min. 39) şi Ionuţ Kalanyoş (min. 75, din lovitură de la 11 metri), vizitatorii reducând din diferenţă în minutul 68, din lovitură de la 11 metri. Din minutul 36, ambele echipe au suportat o eliminare, pentru bruscare reciprocă.

Iar AS Petroman – AS United Bencecu de Sus 3-0 prin neprezentare. Brigada de arbitri a consemnat neprezentarea oaspeţilor. În scchimb observatorul delegat de joc care s-a prezentat la meci a fost Traian Dejeu, și nu Florian Mierea, precum a fost programat inițial. Să se fi ştiut poate ceva despre această neprezentare?

Celelalte rezultate ale etapei: Viitorul Bencec – Uivar 0-4, Bulgăruş – Ghiroda II 2-0, Deta II – CSC Dudeştii Noi 1-3 și Utvin – Banloc 1-4.

Și o adnotare din runda anterioară: CSC Dudeştii Noi – Steaua Roşie Bulgăruş 0-3 (0-1). Cosmin Stoica a semnat o ”dublă” iar Dorel Lazăr a completat semnarea primei victorii în deplasare a Stelei Roșii.

*

În Seria a III-a, lider este AS Gloria Moşniţa Nouă, urmat de CSC Belinţ, ambele cu 24 puncte. Iar pe locul trei AS FC Bazoşu Vechi, cu 23 de puncte. CSO Făget deține 22 de puncte.

ACS Electrica 1929 Timişoara – AS Recaş 1-0 (1-0). Eduard Balint a finalizat din apropiere imparabil sub transversală, în urma unui centrări din corner în minutul 6. În minutul 22 oaspeţilor le-a fost refuzată o lovitură de la 11 metri, la un fault asupra lui Tutunaru.

Au jucat următoarele formaţii:

Electrica: Pavel Olarescu – Sergiu Aursei, Eduard Balint, Andre Rigo, Armin Andreica, Sebastian Șofran, Alexandru Brașoveanu, Octavian Firuț, Andrei Pașcalău, Robert Bălan, Alexandru Dănilă.

Antrenor: Ionuț Cora.

Rezerve: Marius Nichitean şi Vlad Artenie.

AS Recaş: Raul Barbu – Alex Mărgărit, Raul Peptănuş, Armando Stoian, Alex Rotariu, Dan Chişiţă, Flavius Cristescu, Deian Cocoţan, Alex Voicu, Marius Tutunaru, Flavius Lazea.

Antrenor: Sorin Micşa.

Pe bancă la start: Deian Roşca, Dimitrie Bosioc. Emilian Severin, Andrei Boc, Raul Hantea, Flavius Shrauder, Cosmin Ciobotariu, Alex Banu şi Virgil Sălaj.

AS Tormac – CSC Făget 0-12 (0-8): Mihai Radac – 4 goluri, Raul Dobozi (junior de 16 ani) – la prima ”triplă” la un meci de seniori, cu 3 goluri, Florin Tomoioagă două goluri, Ionuţ Baranka (junior de 16 ani), la prima ”dublă” – două goluri, şi Tiberiu Bobko un gol.

Victorie la un scor care ne scuteşte de alte comentarii, cum echipa din Făget n-a mai semnat în deplasare în ultimii 30 de ani. De remarcat că doi juniori de 16 ani au marcat cinci goluri.

AS Autoliv Lugoj – AS Olimpia Bucovăţ 0-5 (0-2).

Victorie la scor obţinută de băieţii lui Adrian Brazovan prin golurile marcate de Ciprian Curelaru (min. 25, 36 și 46), Adrian Radu (min. 70) şi juniorul de 16 ani Flavius Ardelean (min. 78).

AS Bacova – AS FC Bazoşu Vechi 1-4 (1-1): Abel Şultz (min. 21), respectiv pentru învingători Cristian Radu (min. 20), Denis Vînătu (min. 46), Florin Bolgea (min. 50) şi Eugen Pistriţu (min. 80).

AS Progresul Vucova – AS Gloria Moşniţa Nouă 0-6 (0-5): Bogdan Andriucă – 3 goluri, Dan Roman două goluri și Sică Petrea.

În minutul 81, portarul oaspeţilor, Ionuţ Mercescu, a apărat o lovitură de la 11 metri.

AS Berini – Timişul Hitiaş 5-1 (1-1): Darius Jorj (în minutele 30, 70 și 79) și Nicolae Dobromirescu (min. 60 și 65), respectiv Ionel Pîntea (min. 45). Jucătorul Darius Jorj a dedicat cele trei goluri fiului nou născut, Dominic.

Celelalte rezultate ale rundei a 9-a: Meget Remetea Mare – Buziaş 2 1-4 și Belinţ – Boldur 2-0.