Fără o ocazie importantă, ACS Poli e învinsă de lider: 1-0 CFR Cluj

Neînvinsă în campionat de la acel umilitor 7-0 pentru FCSB, ACS Poli nu și-a păstrat invincibilitatea și după ultima deplasare din acest an, fiind răpusă pe terenul liderului clasamentului, CFR Cluj. Cu mai multe absențe importante din echipa standard, trupa timișoreană nu a mai reușit performanța din tur, când i-a surprins pe ardeleni, fiind învinsă la limită, cu 1-0.

După remiza cu Gaz Metan, Ionuț Popa anunța că va merge la Cluj pentru a câștiga. Chiar dacă a stârnit multe zâmbete, istoria partidelor directe îi dădea dreptul să spere, căci echipa timișoreană reușise în trecut prestații apreciabile pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”. Astfel, în campionatul anterior, pe 5 decembrie 2016, elevii lui Ionuț Popa au condus prin dubla lui Drăghici, dar două lovituri de pedeapsă i-au salvat pe clujeni de o înfrângere. Același rezultat, 2-2, l-au înregistrat “alb-violeții” și la prima confruntare directă, pe 27 iulie 2013, când au scăpat printre degete o victorie prețioasă, nereușind să profite de avantajul a trei jucători în plus cu care încheiaseră acea partidă din Gruia.

Sâmbătă seara, Dan Petrescu a utilizat aceeași formație cu care a abordat și meciul precedent, cel cu Juventus București, tranșat la scor de neprezentare. În schimb, Ionuț Popa a efectuat două modificări în primul “11” față de cel de la remiza, 1-1, cu Gaz Metan Mediaș. Bocșan a fost lăsat pe bancă, iar în centrul defensivei a fost trimis Șeroni, revenit după o perioadă lungă de accidentare. De asemenea, Doman i-a luat locul eroului partidei directe din tur, Munteanu. Autor a două goluri în acel halucinant 4-3, de pe 26 august, când clujenii au fost chiar pe punctul de a reveni de la 4-0, Alex Munteanu a fost nevoit să ispășească o etapă de suspendare, lipsind din linia mediană, care a avut o componență inedită: Ciucur – Bîrnoi – Doman.

Înfrângerea de la Timișoara a fost prima înregistrată de lider în campionat. De altfel, doar Viitorul Constanța a mai reușit în acest sezon să se impună în fața ceferiștilor. Dornici de revanșă, ardelenii au început furibunt, Straton fiind pus la încercare de trei ori în primul sfert de oră, la reluările lui Camora, Djokovic și Omrani. Ulterior, pe parcursul a doar trei minute, portarul oaspeților a fost iarăși providențial la alte două tentative ale adversarilor de a deschide scorul, ambele avându-l în prim-plan pe Păun.

Și totuși, bravul goalkeeper timișorean avea să fie îngenunchiat în minutele de prelungire ale primei reprize. Inițial, s-a opus extraordinar la șutul lui Djokovic din 7 metri, poziție centrală, însă nu a mai avut ce să facă la faza următoare, când fundașul Vinicius a reluat imparabil cu capul cornerul executat de Deac.

Interesați de apărare, să blocheze incursiunile liderului clasamentului Ligii I, bănățenii nu au contat la poarta lui Arlauskis, căruia cele mai multe probleme i le-a creat ploaia torențială care s-a abătut asupra arenei din Cluj Napoca.

În partea secundă, lucrurile nu s-au schimbat prea mult, la timonă fiind tot gruparea gazdă, principala favorită la titlu. A forțat desprinderea, dar nu a reușit atât din cauza impreciziilor lui Omrani, dar și a fundașilor timișoreni, care au rezolvat cu succes majoritatea ocaziilor adversarilor.

Exasperat de nerealizările elevilor săi, care au trimis mingea pe spațiul porții doar la centrări… ratate ale lui Drăghici și Ciucur, Ionuț Popa s-a dat el în spectacol. Atunci când mingea a părăsit suprafața regulamentară în dreptul său, a preluat balonul și a efectuat câteva jonglerii în fața căpitanului amfitrionilor.

În ultimele minute de joc, Dan Petrescu l-a trimis pe teren și pe Sebastian Mailat, care a punctat de două ori în acest campionat pentru ACS, însă a fost pierdut prostește de timișoreni, fără să încaseze vreun ban pe el. Un alt ex-timișorean, Srdjan Luchin, a rămas pe banca de rezerve, fiind utilizat extrem de rar de tehnicianul clujenilor.

A fost al 7-lea eșec stagional pentru timișoreni, al 4-lea din deplasare. Tot de la duelul cu FCSB, amintit mai sus, s-a întâmplat ca ei să nu înscrie vreun gol, rămânând cu unul dintre cele mai slabe ofensive din Liga 1.

La ultima reprezentație din 2017, pe 18 decembrie, ACS Poli va primi vizita celei mai hulite echipe la Timișoara, Dinamo București, o altă grupare care va căuta nu doar să-și ia revanșa în fața „alb-violeților” pentru eșecul de pe teren propriu, ci și să-și păstreze șansele la unul dintre locurile care duc în play-off.

*

CFR Cluj – ACS Poli Timișoara 1-0 (1-0)

Stadion ” Dr. Constantin Rădulescu”, sâmbătă 9 decembrie, ora 20.

Au marcat: 1-0 Vinicius (min. 45+1), în urma unui corner executat de pe dreapta, a reluat cu capul din 6 metri, peste Straton, sub bară.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora (c) (Peteleu, 81) – Hoban, Culio – Deac, Djokovic (L. Rus, 87), Păun (Mailat, 79) – Omrani.

Pe bancă: Vâtcă – Luchin, Balde, Nouvier.

Antrenor: Dan Petrescu.

ACS Poli: Straton – Crețu, Melinte, Șeroni, Stăuț – Artean (c), Vașvari (Abraw, 84) – Ciucur, Bîrnoi (Haruţ, 76), Doman (Curjuric, 64) – Drăghici.

Pe bancă: Curileac – Bocşan, Croitoru, L. Oprea.

Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonașe galbene: Deac (23), Djokovic (34), Hoban (54), Arlauskis (90+3) – Drăghici (43), Șeroni (53), Haruț (77), Artean (90+4).

Arbitri: Iulian Călin (Ştefăneşti) – Daniel Mitruţi (Craiova), Florin Neacşu (Câmpulung Muscel).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.