FC Chişoda revine pe 2 sub privirile lui Steliano Filip

Doar două săptămîni ne mai despart de căderea cortinei în Divizia D Timiş şi iată că FC Chişoda a revenit sîmbătă pe locul 2, cu ocazia ultimei runde din luna mai, cea de-a 31-a a sezonului, graţie unei a patra victorii la rînd dintre care ultimele 3 la zero, 4-0 (3-0) cu Spartak Gottlob, învingătorii mai avînd nevoie de o medie de două goluri marcate pe meci, în etapele din 2, 6 şi 9 iunie, pentru a atinge şi ei „suta”, depăşită deja de campioana virtuală a diviziei, CSM Lugoj, învingătoare astăzi cu 3-0 în dauna ultimei clasate, în vreme ce CFR Timişoara s-a făcut literalmente de rîs cu un 4-5 în propriul depou cu nou-promovata care i-a utilizat numeroşi juniori în acest sezon, Arsenal Bucovăţ. De unde şi elevarea Chişodei pe 2…

Asistată din tribună de unul dintre vîrfurile generaţiei 1994, care a ratat însă convocarea la Turneul de Elită din Serbia datorită unor probleme medicale, Steliano Filip neparticipînd vineri la debutul demolator în dauna Ungariei, cu 4-0, FC Chişoda s-a inspirat în schimb din apetitul ofensiv al talentului de 18 ani şi care este intens curtat de prim-divizionare dintre cele mai galonate, dispunînd şi ea tot cu 4-0 de conjudeţeana din Gottlob, lipsită de aportul a numeroase piese, printre care antrenorul-jucător Ghiţă Marişescu, şi care este la al treilea eşec la rînd la zero.

Astfel, trupa de podium s-a desprins rapid, graţie mai întîi lui Dochiţa, care a deschis scorul în minutul 8, cu o lovitură de cap din centrarea lui Udrea, acelaşi Udrea dublînd avantajul în minutul 12, cu un şut din centrul careului, după care şi Şadi Abu-Lebda a punctat în minutul 15, cu un lob peste Nicola, fiind bine lansat de Glodean.

Chişodenii au marcat şi imediat după pauză, prin fundaşul central Gavriluţă, cu capul, gol de 4-0 reuşit în minutul 47 în urma unui „corner scurt” executat de Dochiţa, după ce Berceanu era faultat.

Udrea, care a suferit o întindere deja după mijlocul primei părţi, a impresionat prin clarviziunea în joc şi pasele oferite, adeverind pe de-o parte vorba cu „cine n-are bătrîni să-şi ia”, fiind vorba de un jucător de 35 de ani, dar dînd de înţeles cît de mult a scăzut nivelul valoric al competiţiei, dacă un echipier spre apusul carierei poate influenţa într-atît de mult şi încă din start cursul unui joc. Nu mai prea sunt fotbalişti cu ştiinţa jocului în <D-ul> timişean…

FC Chişoda a mai avut multe alte ocazii, cu toate ratate, în vreme ce Spartak a mizat pe o tripletă de juniori localnici, dintre care fundaşul Peia, un licean de clasa a IX-a, a fost mezinul, mai intrînd Iorga şi Hotea.

FC Chişoda: Szofran – Golea (57, Bulaichi), Gavriluţă, Viţan, Vasîncă – Petruş, Glodean, Udrea (26, Berceanu), Gherman (55, Rus) – Abu-Lebda, Dochiţa. Pe bancă: Sîrbu – Safta.

Spartak Gottlob: Nicola – Peia, Chiforescu, Şuşman, Sandu Denis – Apostol, Clej, Marincu, Dragomir – Lucaciu, Cîrlea. Au mai jucat: Iorga, Hotea, Toth. Pe bancă: Rociu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.