Amical: FC Marcel Băban Jimbolia – UTA Arad 2-4, în revanşă

În vacanţă deja de joia trecută, după un 3-2 la FC Bihor, şi nemaiavînd de jucat şi mîine, în ultima etapă a Seriei II (Vest), în care a încheiat pe 4, ierarhia finală a primelor 4 fiind deja conturată, UTA a disputat în această seară revanşa cu timişeana CS FC Băban Marcel, la Jimbolia, trecînd şi de-această dată de divizionara D, ca în 17 mai.

A fost CS FC Băban Marcel Jimbolia – UTA 2-4 (1-3), într-un nou meci amical între cele două formaţii. Fraţii Rotariu, prezenţi la joc, s-au arătat încântaţi de jucătorul Marius Moldovan, de la gazde, un junior B născut în anul 1997.

Dacă luna trecută, după o intermediară de miercuri seară, gruparea din Jimbolia mai evolua şi vineri la ora 10, onorînd ocazia de a evolua pe terenul arădenei UTA, într-o partidă amicală, de această dată elevii lui Octavian Popescu au jucat în preziua unei alte runde intermediare din D Timiş.

Mîine de la ora 18 e etapă plină în liga a patra dar jimbolienii n-au ratat ocazia de a se mai pune o dată la încercare cu roş-albii, după ce, în urmă cu aproape 3 săptămîni, Moldovan, în prima repriză, și un autogol al alb-roșilor de pe Mureş, în partea a doua, constituiau reușitele timișenilor pe arena divizionarei B, care se impunea cu 5-2.

Astăzi a rezultat un joc spectaculos, cu 6 goluri, în care oaspeţii au învins cu 4-2, prin reuşitele lui Bârză, în minutul 15, Badea (min. 25) şi Oară (min. 44 şi 85) respectiv Hărdău (min. 40) şi Popescu (min. 70, din 11 metri).

*

Jimbolia: Radu – Achim, Ardelean, Neagu, Hărdău, Niţă, Ţoţu, Popescu, Moldovan, Leonte şi Doda.

Au mai jucat: Băban, Bătrânu şi Mitru.

UTA: Matijas – Bârza, Matei, Ene, Siminic, Neagu, Chindriş, Lazea, Capătă, Oară, Badea.

Au mai intrat: Gornic, Raţ şi Marius Pop.