Finis coronat opus: UTA – Gaz Metan Mediaș 1-0 (0-0)

Aradul s-a bucurat mult de această victorie a echipei UTA, care a ținut mult ca ultima impresie să fie una favorabilă. De fapt, acest succes are o conotație aparte, risipind orice emoții în privința ocupării ultimelor patru locuri din clasamentul Ligii 1: UTA – Gaz Metan Mediaș 1-0 (0-0) în ultimul meci acasă din play-out.

Partida a început într-un ritm vioi, cu acțiuni de la o poartă la alta, dar fără ocazii clare de gol. Totuși, Miculescu a șutat periculos și Pleșca a respins în corner. Același Miculescu s-a aflat la baza singurului gol al partidei, reușit de Antal în primele minute după pauză.

În continuare a ieșit la rampă Albu, care a ratat două ocazii de gol, remarcându-l din nou pe Pleșca, portar imbatabil și în ultimele zece minute la ocazia lui Roger.

Singura ocazie a oaspeților s-a consumat în minutul 84, când Chamel a ratat cu capul. De altfel, UTA a făcut de această dată un joc bun, alert, cu multe ocazii de gol.

Putem spune că partida a fost un duel inegal între arădeni și portarul Răzvan Pleșca, restul jucătorilor din Mediaș făcând mai mult figurație.

UTA a întrerupt astfel o serie de 3 înfrângeri la Arad în play-out și a semnat în schimb a doua victorie acasă cu 1-0 în aceeași fază a locurilor 7-16, depășind-o în clasament pe Gaz Metan și revenind a treia în grupa a II-a valorică, la egalitate de puncte, 31, cu argeșenii și după Chindia. Cu succese în deplasare în play-out la Dinamo și Astra, respectiv un eșec, la Pitești, roșu-albii fără remize în aceste 8 runde din zona 7-16 – singurii în această postură, vor încheia campionatul miercuri seară în deplasarea de la 18:30 la FC Voluntari, situată pe primul loc de baraj, cu 27 de puncte, față de cele 30 ale lui Dinamo respectiv 29 ale Viitorului și medieșenilor. UTA are 31, cu bilanțul în play-out 8 4 0 4 7-9. La retrogradare, ieșenii s-au ales deja cu biletele spre Liga 2, pe când Astra și sibienii vor căuta evitarea celuilalt loc de expediere direct în eșalonul secund, giurgiuvenii cu 24 de puncte jucând la Ovidiu, pe când Hermannstadt acasă cu FC Argeș. Târgoviștenii sunt în schimb virtual câștigători ai fazei play-out.

*

UTA – Gaz Metan Mediaș 1-0 (0-0) în ultimul meci acasă din play-out, în etapa a opta.

Arad, duminică 16 mai ora 14.

A marcat Antal (min. 51), care a reluat din apropiere o minge venită din bară la șutul lui Hora.

UTA: Fl. Iacob (cpt.) – Tomozei, Da Silva, Fl. Ilie, Shlyakov – Roger (min. 90, Melinte), Albu, D. Rusu (min. 22, Antal) – Hora (min. 81, C. Rus), Miculescu (min. 80, Tescan).

Antrenor: Balint Laszlo.

Pe bancă: Balauru, Roșu, Bustea, Buhăcianu, Roumpoulakou.

Gaz Metan Mediaș: Pleșca (cpt.) – Baco, Larie, Trif – Butean, De Moura (min. 71, Santos), Alecus (min. 46, Loembet), Deaconu (min. 46, Chamed), Costea (min. 15, Morar) – Valente, Velisar (min. 75, Horșia).

Antrenor: Mihai Teja.

Pe bancă: Buzbuchi, R. Romeo, Yuri, Oliveria.

Cartonașe galbene: Da Silva, Albu, Tescan, Trif, Loembet, Morar.

Arbitri: Andrei Antonie (București) – Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Florin Marcu (Oradea). Observatori: Ion Craiu (București), Nicolae Grigorescu (Timișoara).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.