FOTO. ACS Dumbrăviţa – Flacăra Arsenal Făget 6-0 (4-0) în Divizia D Timiș

Înainte de meciul de la ora 11 s-a păstrat un moment de reculegere în memoria profesorului Ilie Uță, maestru emerit al șahului, care a trecut în nefiinţă. Iar mai apoi alb-verzii lui Florin Macavei au ajuns la cea de-a treia victorie la rând dar și cea mai clară din întregul campionat, depășindu-le în ceea ce privește evoluțiile de pe teren propriu pe cele semnate cu 5-1 respectiv de două ori cu 3-0.

A fost și cel de-al șaptelea triumf acasă al acestei campanii, față de cele 6 izbutite de ”verzi” pe alte terenuri, în privința vizitatorilor fiind vorba despre cel mai aspru eșec din această ediție, depășind handicapul de 7-2 consemnat în deplasarea din urmă cu 3 runde: ACS Dumbrăviţa – Flacăra Arsenal Făget 6-0 (4-0) prin golurile lui Andrei Opârlescu în minutul 18, Fabian Vătavu în minutele 25 și 28, Deian Pecarov în minutul 40, Flavius Cioancă (47) și Andrei Borlea (55).

Până în minutul 18 al jocului disputat în etapa a 25-a din liga a patra timișeană, oaspeţii și-au trecut în cont două situaţii clare de gol, prin Apostol (min. 7 şi 11), care a scăpat singur spre poartă dar şuturile acestuia din careul de 16 metri nu l-au putut învinge pe portarul Culda. În schimb gazdele au nimerit transversala prin Rebenciuc, cu un şut bombă de la 18 metri.

Totuşi, trupa lui Florin Macavei a deschis scorul în minutul 18, când Hodiş a centrat din corner şi de la şase metri Opârlescu a marcat cu latul: 1-0. După şapte minute, o acţiune pe flancul drept, purtată de același Opârlescu, care a centrat perfect în faţa porţii iar Vătavu, cu capul, din apropiere, a dublat avantajul echipei sale. Au trecut alte cinci minute şi la un nou corner, al lui Borlea, același Vătavu a marcat cu dreptul printr-un şut din 6 metri, reuşind dubla.

Din nou s-a remarcat Apostol, care a scăpat pentru a treia oară singur cu portarul şi a eşuat în minutul 45. Când unii ratează, verzii nu iartă iar centrarea lui Rebenciuc a fost finalizată de Pecarov cu latul din 6 metri: 4-0 la pauză.

În mitanul secund, localnicii au mai reuşit alte două goluri, prin Cioancă (min. 47), la prima atingere a balonului, prin care a reuşit cu capul să trimită mingea din apropiere în plasă la centrarea lui Vătavu şi a ridicat scorul la cinci – zero, respectiv prin Borlea cu un şut de la 18 metri la colţul lung: 6-0 în minutul 55. De remarcat că după ce portarul Lăpujan l-a înlocuit pe Ardelean în minutul 60, Arsenal nu a mai primit gol, înlocuitorul barând cu succes toate şuturile spre poarta sa.

Singura ocazie a oaspeţilor a aparţinut la reluare tot lui Apostol, care a mai scăpat o dată singur spre buturile gazdelor dar Culda a reţinut la picioarele acestuia. Iar în minutul 87 Ştefan a primit cartonaş galben pentru tragere de tricou la Ţofei…

Dumbrăviţa: Alin Culda – Alexandru Contescu, Valeriu Şofronea, Andrei Opârlescu, Adian Negruţ, Dinu Rebenciuc (min. 60, Alin Paleacu), Andrei Borlea (min. 60, Cristian Stiopu), Adrian Ştefan (cpt.), Andrei Hodiş, Deian Pecarov (min. 46, Flavius Cioancă), Fabian Vătavu.

Antrenor: Florin Macavei.

Pe bancă: Arpad Miklos, Adrian Scob, Marius Toma.

Făget: Mircea Ardelean (min. 60, Andrei Lăpujan) – Raul Popovici, Alexandru Neagu (cpt.), Gabriel Chelbu, Cătălin Dănăilă, Cristian Gheban (min. 70, Radu Schmidt), Flavius Jurj (min. 65, Sorin Coţolan), Sergiu Ţofei, Ionuţ Bîrză, Ciprian Curălaru (min. 30, Ionel Pamfiloiu), Alexandru Apostol.

Antrenor: Adrian Brazovan.

Pe bancă a mai rămas Marius Trofin.

Arbitri: Elvis Nanu – Gabriel Goloşie şi Claudiu Şerbănoiu. Observatori: Ioan Franţ şi Constantin Ghiciulescu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.