FOTO. ACS Poli II – Ripensia 1-2

Ripensia merge mai departe în Cupa României, mai exact în faza judeţeană Timiș a ediției 2016/7, calificându-se pe terenul unei colege de eșalon: ACS Poli II – Ripensia Timişoara 1-2 (1-1).

În faza sferturilor de finală ale Cupei României pe județul Timiș, programată astăzi de la ora 18 în trei localităţi, unul dintre meciuri s-a disputat pe terenul de iarbă din Complexul Sportiv „Dan Păltinișanu”, între formația gazdă, ACS Poli II, şi liderul ligii a patra, Ripensia Timişoara, care a avut câștig de cauză pe final.

Fără mulţi titulari, menajaţi pentru partidele de campionat, dar cu multe rezerve și sportivi de la echipa a II-a, liderul Diviziei D Timiș a obţinut greu calificarea, cu un minut înainte de final. Iar până atunci, juniorii polişti au ratat cu seninătate câteva ocazii clare, prin Sîntean, Mailat şi mai ales în partea secundă, prin Golda, fără a omite și lobul lui Sorescu din minutul 68, peste Ciui dar şi peste poarta goală.

În prima repriză, gazdele au deschis scorul în minutul 16, când Sebastian Mailat a luat o minge pe cont propriu, de la circa 40 de metri, și s-a lansat nestingherit spre poartă, a intrat în careu şi, cu un şut pe jos de la circa 9 metri, l-a învins pe portarul Ciui.

S-a jucat frumos, cu garda jos, iar în minutul 24 liderul a reuşit egalarea prin Claudiu Sturza, care a plecat la rândul său glonţ spre poartă, bine servit de Stancu, și a rămas singur cu David Filip: 1-1. Putea fi însă 2-1 la pauză, centrarea perfectă de pe dreapta a lui Codreanu fiind reluată cu capul de Andrei Sîntean, fază la care mingea a nimerit transversala.

Golul calificării pentru galben-roșii ripensişti a fost marcat din fază fixă, un corner, executat înalt în careu de Ungureanu, Raul Briciu, intrat în minutul 51, reluând cu capul: 1-2.

*

ACS Poli II: David Filip – Denis Haruț, Raul Cochințu (min. 12, Alexandru Lazăr), Harald Fridrich, Cristian Podină (min. 90, Cristian Pădurariu), Sebastian Mailat, David Pop, Ionuţ Postolache (min. 64, Denis Golda), Eduard Codrean (min. 46, Marius Popan), Deian Sorescu, Andrei  Sîntean.

Antrenor: Adrian Săvoiu.

Pe bancă: Mario Contra, Damir Totic, Daniel  Filip.

Ripensia: Alexandru Ciui – Flavius Petrișor, Ciprian Ștreangă (min. 51, Raul Briciu), Claudiu Apro, Octavian Popescu, Ionuţ Ungureanu, Mihai Stancu, Gabriel Stoi, Sebastian  Kiper (min. 65, Adrian Zaluschi), Claudiu Sturza, Bogdan Uță (min. 90, Eduard Grigoraş).

Antrenor: Remus Steop şi Orlando Trandu.

Pe bancă: Iulius Rădulescu, Antonio Luca, Robert Papp şi Denis Dan.

Arbitri: Cătălin Botaş – Nicolae Chiţoiu şi Alin Botaş. Observatori: Zaharie Ciev şi Nicuşor Tanasoglu.