FOTO. ACS Poli nu-și ia revanșa, Pandurii intră în sferturi la Timișoara

ACS Poli a pierdut cel de-al doilea meci al cuplajului de astăzi de pe terenul de iarbă din complexul ”Dan Păltinișanu”, echipa juniorilor B înclinându-se cu 0-3 (0-1) în fața oaspeților de la CS Pandurii Lignitul și părăsind ediția din acest an a Cupei României la categoria sub 17 ani.

Vecine de clasament în Seria de Vest din Liga Elitelor U17 dar și adversare directe în ediția trecută a competiției K.O., cele două formații de juniori B s-au întâlnit în continuarea cuplajului partidelor eliminatorii, după ce juniorii mari de la ACS Poli intrau în sferturi cu 4-0 în dauna sătmărenilor, succes pe marginea căruia am informat printr-o cronică și o galerie foto.

ACS Poli nu și-a putut așadar lua revanșa în întrecerea sub 17 ani, în care era eliminată anul acesta, în ediția precedentă, în sferturile de finală ale competiției, 2-1 pentru Pandurii în Gorj.

Oltenii, care se calificau pentru disputa de pe Bega printr-un 4-0 acasă cu CS U Craiova, au mers mai departe în dauna elevilor lui Adrian Săvoiu, învingători săptămâna trecută în turul I cu 5-3 cu LPS Banatul.

Vecine de clasament în campionat, pe locurile 8-9 înaintea ultimei etape a turului, pentru timișoreni pe 7 decembrie cu concitadina LPS Banatul, ACS Poli și Pandurii sunt desprărțite de numai două puncte, 5 4 6 15-22 19 puncte respectiv 4 5 6 14-26 17p, dar astăzi au fost despărțite de 3 goluri, rezultat cu mult diferit față de remiza din întrecerea de regularitate, 1-1 la Pandurii în 15 octombrie.

Timișorenii veneau și după alte eșecuri acasă în campionat, 2-3 cu Centrul de Excelență Târgu Mureș și 1-3 cu Interstar Sibiu, completate de dată recentă și cu remize albe afară, 0-0 la Unirea Alba Iulia pe 29 octombrie dar și la LPS Satu Mare, însă și cu eșecuri la zero, 0-2 cu UTA BD sau 6-0 pentru Centrul de Excelență Timișoara.

Elevii lui Adrian Săvoiu și Călin Frunză nu s-au redresat însă nici în Cupa României, minutul 27 aducând deschiderea scorului, semnată de Mitrică cu un șut de la 16 metri în vinclu, după ce Ursu executa în minutul 22 o lovitură liberă deviată de zidul oltenilor. Pe final de meci, în ultima sa pătrime, Pandurii s-a desprins în calificată, prin autogolul lui Belu din minutul și reușita nouarului Măicăneanu la potou: 0-3 în minutul 80.

*

ACS Poli U17: 1. Octavian Mosoarcă – 2. Gabriel Andreici, 3. Bogdan David, 4. Alexandru Demenescu, 5. Alexandru Belu, 6. Darius Firan, 7. Raul Bonda, 8. Andrei Stănilă, 9. Robert Ursu, 10. Nafi Iseini – cpt., 11. Marco Buga.

Rezerve la start: 12. Sebastian Ureche, 14. Rami Badaood, 15. Andrei Gavrilă, 16. Florin Grosu, 18. Cătălin Târțău.

Pandurii U17: 1. Dan Paștiu – 18. Răzvan Licuriceanu, 4. Robert Dănescu, 2. Cristian Gridan, 11. Marius Paștiu, 8. Adrian Semen – cpt., 5. Octavian Simescu, 6. Flavius Bunica, 10. Dionisie Mitrică, 9. Iulian Măicăneanu, 7. Adelin Popescu.

Rezerve la start: 12. Alexandru Teodosescu, 16. Robert Basica, 19. Andi Mudavoiu.

Central, Răzvan Lădar. Aceiași asistenți precum la jocul juniorilor mari.

Poli Iași – Voluntari a fost cealaltă optime a categoriei U17 în Cupa României între pepiniere ale unor cluburi de Liga 1.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.